Optymalna izolacja ze styropianu

Ekonomiczny i bOptymalna izolacja ze styropianu - zdjęcie 1ezpieczny materiał izolacyjny? Oczywiście chodzi o styropian.

Kiedyś tylko biały. Obecnie również bardzo popularny w czarne kropki - z certyfikatami jakości RTQ wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej, lub najcieplejszy, srebrnoszary z dodatkiem grafitu. Świetnie nadaje się do ocieplenia nie tylko ścian, ale również dachów, podłóg czy fundamentów.

Większość z nas sądzi, że styropian to materiał wyłącznie do ocieplania ścian zewnętrznych budynków. I rzeczywiście - ponad 80% dostępnych na rynku styropianów służy właśnie do tego. Warto jednak wiedzieć, że dzięki nowoczesnym technologiom produkcji materiał ten nadaje się do ocieplania w zasadzie każdego miejsca w domu. Ma też różne inne, mniej znane zastosowania.

Optymalna izolacja
Styropian to potoczna nazwa materiału uzyskiwanego przez spienianie granulek polistyrenu. Jest znany od 1951 roku, kiedy to dla budownictwa wymyślili go niemieccy inżynierowie z BASFa. Udało im się zamknąć 98% powietrza w 2% polistyrenu. Od tego czasu nikt nie wymyślił niczego równie skutecznego i taniego do izolacji termicznej. Dzięki temu, że powietrze to naturalny i najlepszy izolator na świecie, płyty na bazie styropianu są doskonałym materiałem chroniącym domy przed utratą ciepła. Na przykład styropianowa ściana o grubości 9 cm, chroni przed zimnem równie skutecznie, jak betonowy mur o grubości 380 cm.

Lekki i wiecznie młody
Styropian nie obciąża istniejących konstrukcji budynku. Jest bardzo łatwy w obróbce - można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi. Nie pyli i nie powoduje uczuleń. Jest nieszkodliwy dla człowieka, co potwierdza dopuszczenie styropianu do kontaktu z produktami spożywczymi. Jest produktem ekologicznym. Do jego wyprodukowania potrzeba niewiele energii, a zużyty materiał można poddawać recyklingowi.

Odporny na wilgoć
Styropian nie rozpuszcza się w wodzie ani w glebie. Jest odporny na pleśnie, grzyby i bakterie. Montowany w ścianę, nie starzeje się, a jego własności izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach oraz w środowisku o wysokiej wilgotności.

Odporność na zawilgocenie to duża zaleta płyt styropianowych. Ma to spore znaczenie dla tworzenia dobrego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia oraz zdrowia jego użytkowników. Warunki pogodowe mają niewielki wpływ na wykonywanie prac ociepleniowych ze styropianem. Stosując styropian nie trzeba za każdym razem na koniec dnia roboczego zabezpieczać izolacji przed ewentualnymi opadami. Dzięki temu oszczędza się czas, jak również obniża koszty robocizny. W przypadku ścian dwuwarstwowych (metoda lekka mokra – BSO) zastosowanie styropianu pozwala na użycie wszystkich rodzajów tynków (mineralne, akrylowe, silikatowe, silikonowe), a tym samym do sięgnięcia po nieograniczoną paletę barw (ponad 800 kolorów). Systemy na bazie styropianu w metodzie lekkiej mokrej ocieplania ścian zewnętrznych uzyskują zazwyczaj wysoką klasyfikację ogniową, gdyż materiał został sklasyfikowany jako samogasnący.

Rodzaje wyrobów ze styropianu

  • płyty - mają zastosowanie w izolacji cieplnej różnych części budynku,
  • kliny styropianowe – służą  do ocieplania  dachów, stropodachów,
  • kształtki – używane jako profile elewacyjne i listwy dekoracyjne oraz formy do betonowania,
  • granulat styropianowy – stanowi  termoizolacyjny komponent wylewek podłogowych, betonów lekkich, pustaków styrobetonowych, ciepłych zapraw murarskich, wypełnienie pustek powietrznych w ścianach szczelinowych i stropodachach wentylowanych,
  • bloki styropianowe – wypełniają i odciążają konstrukcje drogowe, mostowe i ich podłoża, zastępują i odciążają grunty słabonośne, przeciążone, osuwiska itp.

Kombinacje płyt styropianowych i ich zastosowanie
Płytami ze styropianu można ocieplić praktycznie każdy element budynku od fundamentu po dach. Płyty te służą do ocieplania stropodachów, ścian zewnętrznych budynków, podłóg, mogą być stosowane jako rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny w płytach warstwowych. Standardowe wymiary płyt styropianowych  to 50 x 100 cm. Ich grubość wynosić może 1-50 cm. Najczęściej mają krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane, które można łączyć precyzyjnie na pióro i wpust. Poza typowymi w sprzedaży są również płyty specjalnie rolowane, z powłoką bitumiczną na stropodachy (przyklejenie do papy asfaltowej płyt pociętych w paski szerokości ok. 5 cm umożliwia zwijanie takiego wyrobu w rolki, co ułatwia jego transport i składowanie). Mogą być również fabrycznie pokryte jedno- lub obustronnie papą, folią aluminiową, płytą wiórową (zalecane do izolacji stropów w technologii suchej, tzw. suchy jastrych). Ryflowane płyty elewacyjne do ocieplania budynków o konstrukcji szkieletowej umożliwiają wentylacje przestrzeni między ścianą a warstwą izolacji, co zapobiega zawilgoceniu. Natomiast płyty z wyciętymi fabrycznie rowkami-drenami osłoniętymi geowłókniną stanowią osłonę izolacji przeciwwilgociowych i jednocześnie izolują termicznie ściany fundamentowe. Produkowana jest również kombinacja płyt styropianowych z płytami gipsowo-kartonowymi. Uzyskany w ten sposób, gotowy do montażu, prefabrykat jest stosowany głównie jako materiał do wewnętrznych ociepleń ścian i stropów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także