Okładziny z płyt g-k – zasady wykonywania

Płyt gipsowo-kartonowych używa się często do tzw. suchej zabudowy, kiedy to stanowią okładzinę usztywniającą i wykończeniową na konstrukcjach drewnianych lub stalowych. Można z nich robić również okładziny na ścianach murowanych, aby wyrównać ich powierzchnię.

okładziny z płyt g-kPłyty gipsowo-kartonowe mogą być konkurencją dla tynków tradycyjnych. Zaletą ich stosowania jest przede wszystkim szybkość z jaką można zrobić okładzinę na ścianie murowanej, a także łatwość wykonania. Dlatego na samodzielne wykańczanie ścian płytami decyduje się wielu inwestorów, aby zaoszczędzić na kosztach robocizny. Płyty wygrywają z tynkiem również wtedy, gdy trzeba wyrównać ściany o znacznych krzywiznach lub mury, które z innych powodów trudno byłoby wykończyć zaprawą tynkarską.
Pod płytami zmieszczą się kable lub inne elementy instalacyjne. Przestrzeń, jaką pozostawi się między okładziną a murem może zostać wypełniona wełną mineralną, materiałem poprawiającym izolacyjność cieplną i akustyczną.

Płyty do wykonywania okładzin
Stosuje się tu tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe typu A, o grubości 12,5 lub 8 mm. Te cieńsze polecane są raczej do klejenia niż przykręcania do rusztu nośnego.
W łazienkach i pralniach płyty A warto zastąpić płytami o podwyższonej odporności na działanie wilgoci i wody. 

Montaż na klej
Płyty g-k można mocować do ścian na klej gipsowy. To najprostszy sposób na równą i gładką okładzinę. Klej gipsowy, po rozrobieniu z wodą nanosi się na ściany lub na spodnią stronę płyt (różni producenci różnie zalecają). Płytę dociska się delikatnie do ściany i koryguje jej położenie, dobijając gumowym młotkiem. Przy wykonywaniu takiej okładziny trzeba pamiętać żeby:

  • nie była ona wyższa niż standardowa długość płyt g-k;
  • ściana została wcześniej zagruntowana - grunt zmniejszy chłonność muru, żeby nie odciągał wody z kleju, przez co osłabiłby jego siłę wiązania;
  • ścianę o zbyt małej chłonności pomalować preparatem gruntującym poprawiającym przyczepność kleju;
  • klej nanosić kilkunastocentymetrowej szerokości pasem wokół krawędzi płyt, w odległości kilku centymetrów od brzegów. Klej trzeba też nanieść na środkową część płyty, w postaci kilku kręgów średnicy około 20 cm;
  • klej nanosić na całą powierzchnię, jeśli ściana jest wyjątkowo nierówna;
  • pozostawić między okładziną a sufitem i okładziną a podłogą szczeliny szerokości około 0,7-1 cm;
  • w przypadku dużych nierówności ścian nakleić najpierw na mur równoległe pasy dociętej płyty;
  • puszki elektryczne zamontować na taką odległość, aby później wystawały odrobinę poza lico okładziny.

gruntowanie ścianyprzycinanie ścianyprzygotowanie kleju gipsowego

placek gipsowypo nałożeniu placków przyklejamy płytę do ścianypionowanie płyt

kontrola ułożenia płytnakładanie kleju na wnękach okiennychwykonywanie spoin

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także