Płyt gipsowo-kartonowych używa się często do tzw. suchej zabudowy, kiedy to stanowią okładzinę usztywniającą i wykończeniową na konstrukcjach drewnianych lub stalowych. Można z nich robić również okładziny na ścianach murowanych, aby wyrównać ich powierzchnię.Płyty gipsowo-kartonowe mogą być konkurencją dla tynków tradycyjnych. Zaletą ich stosowania jest przede wszystkim szybkość z jaką można zrobić okładzinę na ścianie murowanej, a także łatwość wykonania. Dlatego na samodzielne wykańczanie ścian płytami decyduje się wielu inwestorów, aby zaoszczędzić na kosztach robocizny. Płyty wygrywają z tynkiem również wtedy, gdy trzeba wyrównać ściany o znacznych krzywiznach lub mury, które z innych powodów trudno byłoby wykończyć zaprawą tynkarską.
Pod płytami zmieszczą się kable lub inne elementy instalacyjne. Przestrzeń, jaką pozostawi się między okładziną a murem może zostać wypełniona wełną mineralną, materiałem poprawiającym izolacyjność cieplną i akustyczną.
Płyty do wykonywania okładzin
Stosuje się tu tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe typu A, o grubości 12,5 lub 8 mm. Te cieńsze polecane są raczej do klejenia niż przykręcania do rusztu nośnego.
W łazienkach i pralniach płyty A warto zastąpić płytami o podwyższonej odporności na działanie wilgoci i wody.
Montaż na klej
Płyty g-k można mocować do ścian na klej gipsowy. To najprostszy sposób na równą i gładką okładzinę. Klej gipsowy, po rozrobieniu z wodą nanosi się na ściany lub na spodnią stronę płyt (różni producenci różnie zalecają). Płytę dociska się delikatnie do ściany i koryguje jej położenie, dobijając gumowym młotkiem. Przy wykonywaniu takiej okładziny trzeba pamiętać żeby:
- nie była ona wyższa niż standardowa długość płyt g-k;
- ściana została wcześniej zagruntowana - grunt zmniejszy chłonność muru, żeby nie odciągał wody z kleju, przez co osłabiłby jego siłę wiązania;
- ścianę o zbyt małej chłonności pomalować preparatem gruntującym poprawiającym przyczepność kleju;
- klej nanosić kilkunastocentymetrowej szerokości pasem wokół krawędzi płyt, w odległości kilku centymetrów od brzegów. Klej trzeba też nanieść na środkową część płyty, w postaci kilku kręgów średnicy około 20 cm;
- klej nanosić na całą powierzchnię, jeśli ściana jest wyjątkowo nierówna;
- pozostawić między okładziną a sufitem i okładziną a podłogą szczeliny szerokości około 0,7-1 cm;
- w przypadku dużych nierówności ścian nakleić najpierw na mur równoległe pasy dociętej płyty;
- puszki elektryczne zamontować na taką odległość, aby później wystawały odrobinę poza lico okładziny.