Okładziny ścienne z płyt

Ściany nie muszą być wykończone tynkiem. Zamiast niego można je okleić lub obudować płytami. Nadadzą ścianom idealnie gładką powierzchnię. Płyt można też użyć do aranżacji wnętrz i ich wyciszenia.

płyty g-k odporne na wilgoćPłyty zamiast tynku
Do gołych murów można przymocować płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. Robi się to za pomocą specjalnego gipsowego kleju. Okładzina taka będzie nosić nazwę suchego tynku. Płyty można też przykręcać do stalowego rusztu, który najpierw montuje się do ścian. Ruszt jest potrzebny tylko wtedy, gdy chcemy wyrównać bardzo krzywe ściany, albo jeśli chcemy ścianę wyciszyć lub docieplić wełną mineralną. Wełnę układa się wtedy między stalowymi profilami, z których zbudowany jest ruszt i dopiero po tym przykręca do niego płyty. Okładzina z płyt wyrówna ściany (jeśli zaobserwujemy mankament) i pozwoli uzyskać idealnie gładką powierzchnię, która po zagruntowaniu od razu nadaje się do malowania.
Jeśli robotnicy źle wykończą spoiny między poszczególnymi płytami, powierzchnię okładziny trzeba będzie wyrównać gładzią. Płyty gipsowo-włóknowe nie wymagają gruntowania przed malowaniem.
Na okładzinie z płyt można też naklejać tapety, układać tynk strukturalny, mocować glazurę. Pod płytami można schować przewody elektryczne.

Płyty w łazience
Tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do łazienek. Pod wpływem wilgoci mogą się wybrzuszać. Do pomieszczeń mokrych wymyślono płyty impregnowane (oznaczenie H2) które mają kolor zielonkawy lub zielone oznaczenia. W łazienkach dobrze natomiast sprawdzą się płyty gipsowo-włóknowe bądź cementowo-wlóknowe odporne na wilgoć.

Obniżenie sufitu
Stosując płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe możemy sprawić, żeby sufit był niżej – w całym budynku lub tylko w niektórych pomieszczeniach. Płyty przykręca się wtedy do stalowego rusztu, podwieszanego do sufitu. W płytach możemy wtedy zamontować oświetlenie halogenowe.

sufit podwieszany z płyt k-g sufit podwieszany

Uwaga! Płyt nie można do sufitu przyklejać.

Płyty do łuków
Ściany nie muszą być proste. Stosując specjalne płyty gipsowo-kartonowe do gięcia na sucho, uzyskamy powierzchnie półokrągłe lub nawet faliste. Płyty takie mocuje się do ścian za pośrednictwem stalowego rusztu, któremu fachowcy nadają łukowy kształt. 

płyty do gięcia na sucho można dowolnie formować ściana w formie fali wykonana z płyt giętych

 

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także