Odnawiamy ściany

Odnawiamy ściany

W naszych mieszkaniach i domach konieczne jest przeprowadzenie co jakiś czas drobnych napraw czy remontu, np. odświeżenia ścian. Zanim zaczniemy prace, musimy się odpowiednio przygotować.

Zarysowania i pęknięcia na ścianach
Ze powierzchni ścian usuwamy najpierw resztki farby i wierzchnią warstwę tynku. Najlepiej to zrobić szpachelką, którą także poszerzamy pęknięcie, a potem gruntujemy to miejsce odpowiednią emulsją. Nakładamy ją pędzlem, by przeniknęła w głąb podłoża, wzmocniła je i jednocześnie zmniejszyła jego chłonność.

Gdy emulsja wyschnie (ok. 2 godz.), dwuetapowo nakładamy gipsową masą szpachlową. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. W naniesionej potem warstwie zatopimy siateczkę zbrojącą o szerokości minimum 10 cm, która zapobiegnie ponownemu pękaniu. Siateczkę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, aby nie było jej widać. Po wyschnięciu gipsu, wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym, a następnie ją malujemy.

Odnawiamy ściany - zdjęcie 1Wymiana tapety
Najbardziej popularne są nadal tapety papierowe i winylowe. Dekorują, ale także ukrywają nierówności ścian, a te o właściwościach akustycznych (korkowe, tekstylne lub grubo tłoczone) wyciszają wnętrze.
Jak zamontować tapetę? Potrzebny będzie odpowiedni klej (każdy rodzaj okleiny wymaga innego). Zanim przykleimy tapetę, musimy przygotować podłoże, które powinno być równe, czyste, suche i gładkie. Następnie płynem do usuwania tapet musimy namoczyć resztki starych tapet, a gdy zmiękną, usunąć je za pomocą szpachelki. Następnie szpachlą gipsową wyrównujemy wszystkie pęknięcia i ubytki.
W przypadku układania tapet na płytach gipsowo-kartonowych, styki płyt powinny być gładko wykończone. Potem powierzchnię zagruntowujemy klejem rozpuszczonym w wodzie, nakładamy równomiernie klej na tapetę i pozostawiamy ją, aby zwilgotniała.
Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany gumowym wałkiem lub szmatką, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.

fugowanieFugi jak nowe
Jeżeli decydujemy się na wymianę starej i zniszczonej fugi, np. na płytkach w kuchni lub łazience, musimy najpierw dokładnie usunąć stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców (dostępne w supermarketach). Szczeliny musimy dokładnie oczyścić z pyłu, najlepiej odkurzaczem. Zanim nałożymy nową fugę, zwilżamy szczelinę wodą. Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min.) całą powierzchnię przemywamy wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach należy dodatkowo zwilżyć dużą ilością wody i pozostawić do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin należy ponownie umyć powierzchnię gąbką.
Gdy nie chcemy wymieniać fug, a jedynie odświeżyć ich wygląd, wystarczy zastosować renowator do fug. To gotowy do użycia produkt, który nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny.
Szczególnie narażone na pękanie połączenia i krawędzie (np. między ścianą a wanną), wypełniamy masami trwale elastycznymi, np. silikonem. Następnie zwilżamy masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usuwamy nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, który nadaje spoinie właściwy kształt.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także