Odkurzacze budowlane – charakterystyka, ceny, wady i zalety

0
Odkurzacz przemysłowy
Odkurzacze przemysłowe przydają się przy pracach remontowych i budowlanych. Mają dużą moc i są przystosowane do trudnych warunków oraz usuwania pyłu, drobnego gruzu, wiórów itp.

Odkurzacze budowlane (przemysłowe) to grupa urządzeń elektrycznych o specjalnym przeznaczeniu. Mają one przeważnie większe gabaryty i solidniejszą budowę niż tradycyjne sprzęty do użytku domowego, ale też i skuteczniej sprzątają. Na budowach oraz przy poważniejszych remontach potrafią być wprost nieocenione.

Odkurzacz budowlany to w gruncie rzeczy sprzęt działający podobnie co zwykły odkurzacz domowy, ale z dużo lepszą siłą ssania. Dzięki temu urządzenie radzi sobie świetnie na powierzchniach mocno zanieczyszczonych oraz na dużych obszarach wymagających posprzątania. W dzisiejszych czasach takie sprzęty są już właściwie normą wyposażenia poważniejszych stolarni, firm remontowo-budowlanych, montujących meble czy sprzątających. Nie ma też przeciwwskazań, by odkurzacz budowlany służył do użytku typowo domowego. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniej ilości miejsca do jego przechowywania. Warto wiedzieć, że niektórymi odkurzaczami specjalnymi można np. usunąć popiół z kominka.

Zobacz zdjęcia

Odkurzacz budowlany

Niektóre odkurzacze budowlane są kompatybilne z elektronarzędziami wytwarzającymi pył (np. szlifierkami, wyrzynarkami, piłami itp.).

Bosch
Zastosowanie odkurzacza budowlanego

Odkurzacze budowlane są wyposażone w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają pracę, np. dysze do fug.

Bosch
Sprzątanie po remoncie

Odkurzacze budowlane są przystosowane do usuwania pyłu gipsowego, gruzu, wiórów drzewnych, trocin itp.

Stanley Black&Decker
Sprzątanie na mokro

Odkurzacze mogą być przystosowane do pracy na sucho lub na sucho i mokro.

Stanley Black&Decker

Odkurzacze budowlane – czym różnią się od zwykłych?

Jak wygląda tradycyjny odkurzacz każdy wie. Odkurzacz budowlany jest od niego większy i skonstruowany z myślą o pracy w dużo trudniejszych warunkach. Dlatego też w obudowie odkurzacza budowlanego trudno doszukiwać się finezyjnego kształtu i ponadprzeciętnego wyglądu. Sprzęty te produkuje się bowiem z uwzględnieniem faktu, że podczas użytkowania nie będą traktowane w sposób szczególnie delikatny i zapobiegający ich przypadkowemu uszkodzeniu.

Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę wybierając mieszarkę i betoniarkę

Duże gabaryty tych urządzeń i znaczny ich ciężar wymuszają na producentach stosowanie solidnych kółek, za pomocą których manewruje się odkurzaczem oraz hamulców, pozwalających na jego blokowanie w konkretnym miejscu. Nie bez znaczenia jest też długość kabla odkurzacza budowlanego, która nie wynosi standardowych kilku metrów, a przynajmniej kilkanaście.

Wszystkie odkurzacze budowlane mają schowki na akcesoria oraz regulację siły ssania. Niektóre są kompatybilne z elektronarzędziami wytwarzającymi pył (np. szlifierkami, wyrzynarkami, piłami itp.). Występują jako workowe i bezworkowe, a pojemność zbiornika na śmieci może wynosić od kilku do ponad 40 l. Pracują na sucho i mokro, co oznacza, że są w stanie usunąć zarówno pył gipsowy, gruz, trociny, wióry drzewne, jak i np. mokrą zaprawę. W sklepach znaleźć można modele, które załączają się automatycznie po uruchomieniu elektronarzędzia, do którego są podłączone.

Moc i inne parametry odkurzaczy budowlanych

To co przede wszystkim odróżnia sprzęt do zadań specjalnych od zwykłego to moc. Jest ona większa, dzięki czemu i siła ssania maszyny jest intensywniejsza. Jak wiadomo, od 1 stycznia 2017 roku nowo wpuszczane na rynek odkurzacze domowe nie mogą mieć mocy wyższej niż 900 W. Unijny przepis nie dotyczy odkurzaczy przemysłowych (budowlanych) i w dalszym ciągu w sklepach można znaleźć sprzęty sprzątające z mocą 1100, 1300, 1600, a nawet ponad 2000 W. Jest to ważny parametr, który należy uwzględniać podczas wyboru, ale warto pamiętać, że nie tylko on decyduje o sile ssania, a więc i skuteczności sprzątania odkurzaczem.

Obok mocy odkurzacza ważne jest jeszcze podciśnienie wytwarzane przez maszynę, podawane w specyfikacji urządzenia w paskalach (Pa). Im wartość ta jest wyższa, tym odkurzacz sprząta skuteczniej. Dobre odkurzacze budowlane wytwarzają podciśnienie na poziomie 20 000 Pa (200 mbar).

I jeszcze jedna ważna kwestia. Jest to przepływ powietrza przez silnik. Podaje się go w metrach sześciennych lub w litrach na jednostkę czasu (1 sekundę, 1 minutę, 1 godzinę). Wyższy poziom przepływu powietrza świadczy o wyższej wydajności odkurzacza. Warto też nadmienić, że pośród urządzeń budowlanych znaleźć można również i takie odkurzacze, które wyposażone są w więcej niż jeden silnik.

Dowiedz się: Jakie zalety i ograniczenia mają odkurzacze bezprzewodowe

Odkurzacze budowlane – rodzaj i wielkość pojemnika na śmieci

Odkurzacze budowlane mają przeważnie dużo większe pojemniki na śmieci niż tradycyjne urządzenia do użytku domowego. Na rynku znaleźć można specjalistyczne sprzęty z pojemnikiem mieszczącym od 7,5 do 45 l zanieczyszczeń. Oczywiste jest, że wielkość pojemnika na odpady decyduje o gabarytach odkurzacza i komforcie jego użytkowania. Duży pojemnik oznacza rzadszą konieczność opróżniania, ale również wiąże się ze znacznym ciężarem sprzętu.

Pośród dostępnych odkurzaczy budowlanych rozróżnia się urządzenia workowe i bezworkowe. Sprawdzają się one porównywalnie, ale w pierwszym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością zakupu wymiennych wkładów na odpady, które niestety nie są wcale takie tanie. Odkurzacze bezworkowe wystarczy jedynie opróżniać zgodnie z potrzebą i oczyszczać ich pojemniki. W większości modeli przepełnienie pojemnika jest sygnalizowane (niekiedy również poprzez automatyczne rozłączenie sprzętu z zasilaniem).

Odrębną grupą są odkurzacze budowlane przeznaczone do pracy na mokro. Wówczas w ich obudowach mieszczą się dwa pojemniki. Jeden z nich mieści odpady suche, a drugi mokre oraz płyny. Takim odkurzaczem usuniemy mokrą zaprawę, sprzątniemy rozlaną na posadzce wodę, itd., podczas gdy jego filtr pozostanie zupełnie suchy, a silnik nieuszkodzony.

Sprawdź: Jak pozbyć się gruzu i innych odpadów po remoncie

Odkurzacze do kominków i do współpracy z elektronarzędziami

Nie wszyscy wiedzą, że w segmencie odkurzaczy specjalistycznych znaleźć można także urządzenia, którymi łatwo i skutecznie oczyścimy palenisko domowego kominka. To tzw. separatory popiołu. Wyposażone są one w specjalne filtry charakteryzujące się odpornością na działanie podwyższonej temperatury (często samoczyszczące). Stosowanie takiego odkurzacza eliminuje rozprzestrzenianie się odpadów spalania po domu, a więc znacząco ogranicza ilość brudu i kurzu.

Wybierając  odkurzacz budowlany warto zwracać uwagę na możliwość bezpośredniego podłączenia go do wytwarzających zanieczyszczenia elektronarzędzi. Wprawdzie opcję tę ma większość dostępnych w sklepach sprzętów, ale problemem może być ich kompatybilność z danym urządzeniem elektrycznym. Zasadą jest, że współpracującymi są odkurzacze i elektronarzędzia tych samych marek (rura odkurzacza zawsze pasuje wtedy do otworu znajdującego się w elektronarzędziu). 

Odkurzacze budowlane – charakterystyka, ceny, wady i zalety - zdjęcie 2

Zalety i wady odkurzaczy budowlanych

Odkurzacze budowlane są wydajniejsze i sprzątają skuteczniej niż zwykłe (mają znacząco większą siłę ssania). Radzą sobie dobrze z większą ilością różnego rodzaju zanieczyszczeń i są dużo wszechstronniejsze w zastosowaniu. Służą bez szwanku dla stanu technicznego na budowach, w obiektach remontowanych, rozbudowywanych oraz na wszelkiego rodzaju większych powierzchniach wymagających sprzątania.

Nadają się do usuwania pyłu gipsowego, gruzu, wiórów drzewnych, trocin oraz zanieczyszczeń mokrych. Można używać ich również w normalnych warunkach domowych. Są jednak ciężkie, mają duże gabaryty i trzeba dysponować odpowiednią ilością miejsca do ich przechowywania. Eksploatacja odkurzacza budowlanego generuje też spory hałas i większe zużycie energii niż użytkowanie standardowego sprzętu. Takie urządzenie przydaje się bez wątpienia podczas remontu, ale przy codziennych porządkach jego stosowanie trudno jest uznać za zasadne i rozsądne.

Wyjaśniamy: Jakie są zasady korzystania z wypożyczalni sprzętu budowlanego

Odkurzacz budowlany – kupić czy wypożyczyć?

Ceny odkurzaczy budowlanych nie są wbrew pozorom szczególnie wygórowane. Zaczynają się bowiem już od około 200 zł. Za sprzęt znanej marki trzeba oczywiście zapłacić odpowiednio więcej, ale wydatek z powodzeniem można zamknąć w 1 tys. zł. To porównywalne z kosztem zakupu tradycyjnego odkurzacza domowego.

Pozostaje jedynie pytanie czy faktycznie potrzebujemy sprzętu do zadań specjalnych i przez jaki czas zamierzamy go wykorzystywać. Jeśli zwiększona ilość brudu i kurzu w naszym domu występuje jedynie przejściowo (np. wykonujemy samodzielnie kilkudniowy remont) odkurzacz budowlany można równie dobrze wypożyczyć. Zajmują się tym wypożyczalnie narzędzi oraz niektóre sklepy budowlane. Koszt to kilkadziesiąt złotych za dobę (w zależności od wielkości pojemnika od 50 do 70 zł).

Jeżeli jednak zaplanowany remont będzie się przedłużał lub często wpadamy na nowe pomysły aranżacyjne generujące spory brud, lubimy majsterkować przy użyciu elektronarzędzi itp. – specjalistyczny odkurzacz lepiej jest kupić. Przy czym nie musimy przecież od razu inwestować w bardzo drogie, super wydajne i maksymalnie pojemne urządzenie. Na prywatny użytek powinien z powodzeniem wystarczyć sprzęt nabyty w granicach 300 – 500 zł. Profesjonalne i kosztowniejsze maszyny do sprzątanie są raczej zarezerwowane dla zakładów produkcyjnych oraz firm usługowych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także