Odbiór techniczny jest jednym z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To czas, kiedy możemy zgłosić zaistniałe usterki i domagać się od dewelopera wywiązania się ze wszystkich określonych w umowie elementów mieszkania. Nie zapominajmy podczas odbioru o balkonie. Na co zwrócić uwagę?Jak prawidłowo odebrać balkon czy taras od dewelopera? Powinniśmy pamiętać, że podstawowymi dokumentami, z którymi dokonujemy odbioru lokalu są umowa i projekt mieszkania. Bez dokładnego zapoznania się z ich treścią trudno jest przeprowadzić odbiór poprawnie – nie wiemy wówczas, czego wymagać od wykonawcy. To projekt i umowa definiują co miało być zrobione, określają jakość wykonania i standard wyposażenia. Warto o tym pamiętać, gdy umawiamy się na przekazanie mieszkania – o dacie odbioru powinniśmy być poinformowani z właściwym wyprzedzeniem, byśmy mogli zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu i przestudiować niezbędne dokumenty.
Odbiór techniczny mieszkania to nie tylko sprawdzenie gładkości ścian, szczelności okien czy też metrażu pomieszczeń. Powinniśmy także zwrócić uwagę na balkon i taras, który jest często pomijanym elementem. Są one naszą oazą w środku miast, miejscem odpoczynku i relaksu. Żeby tak było musimy jednak na etapie odbioru sprawdzić czy wszystkie jego elementy są prawidłowo wykonane i nie ma żadnych usterek.
Kruszące się płytki, przecieki lub spękania na balkonie czy tarasie to przede wszystkim skutki błędów wykonawczych lub niewłaściwego doboru materiałów i technologii. Źle ułożone warstwy nawierzchni balkonu pod wpływem czynników atmosferycznych – opadów, gwałtownych różnic temperatury – mogą nie wytrzymać próby czasu. W przypadku balkonów bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Podczas odbioru powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy płytki na balkonie ułożone są na podłożu o odpowiednim spadzie, lub – jeśli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim, i taras ma niewykończoną posadzkę - czy betonowa wylewka jest lekko nachylona. Poziom nachylenia powinien wynosić ok. 2-2,5 proc. w kierunku zewnętrznej krawędzi tarasu. Ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej, czy topniejącego śniegu. Można to bardzo łatwo sprawdzić wylewając niewielką ilość wody i obserwując czy płynie w stronę zewnętrznej krawędzi tarasu. Sprawdźmy także, czy wokół balkonu zostało wykonane orynnowanie lub odpowiednia obróbka blacharska, która odprowadzi wodę opadową na zewnątrz balkonu. Przy odbiorze balkonu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę samym płytkom, którymi wyłożony jest nasz balkon. Sprawdźmy czy są z mrozoodpornych materiałów, czy są ułożone równo oraz czy nie ma elementów ruchomych. Warto zwrócić także uwagę, czy poszczególne elementy posadzki są tego samego koloru i odcienia oraz czy zgadzają się wzory. Dlatego odbiór zaplanujmy w trakcie dnia, przy naturalnym świetle. Sprawdźmy także jakość wypełnień. Fugi na zewnątrz budynków są zwykle szersze (nawet do 25 mm), i w związku z tym bardziej narażone na powstawanie pęknięć.
Powinniśmy się także uważnie przyjrzeć balustradzie – czy jej powierzchnia nie jest uszkodzona, bez względu na materiał z jakiego została wykonana. Balustrady mogą być drewniane, stalowe, ze szklanym wypełnieniem lub z wypełnieniami stalowymi. Jeżeli jakikolwiek element balustrady wykonany jest ze stali zwróćmy uwagę, aby nie było na nim nawet śladów rdzy. Jeżeli nasz balkon ma drewnianą balustradę oceńmy czy drewno jest zaimpregnowane i odpowiednio polakierowane. Żaden z elementów nie powinien być wypaczony. W przypadku szklanych wypełnień powinniśmy się upewnić czy są wykonane ze szkła bezpiecznego, a wypełnienia są dobrze osadzone w ramach. Ważne jest także, żeby balustrada miała odpowiednią wysokość - z jednej strony gwarantującą maksimum bezpieczeństwa, z drugiej nie ograniczającą widoku. Pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinno być zbyt dużych przerw, które mogłyby grozić wypadnięciem np. dziecka.
Jeżeli w ramach standardu oferowane jest także oświetlenie zewnętrzne tarasu powinniśmy przyjrzeć się jego jakości. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy samo oświetlenie, jak i żarówki lub halogeny są wodoodporne, oraz czy są przystosowane zarówno do bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oświetlenie zewnętrzne powinno być też dużo bardziej odporne i wykonane
z bardziej trwałych materiałów niż lampy wewnętrzne.
Odbiór mieszkania - balkon i taras
5

Oceń artykuł
Opracowanie: Katarzyna Dębek
Źródło: Dolcan
Polecamy Ci również
Zobacz także
IWB
jasne ciekawe jak laik ma sprawdzić czy przypadkiem ma na ścianie fasetę zrobioną i czy izolacja parochronna jest pod płytą dociskową czy pod styropianem... jeśli ktoś nie odbierał nigdy balkonów i tarasów lepiej ażeby nie wprowadzał w błąd.
zgodnie z zasadami fuga elastyczna na tych elementach konstrukcyjnych musi mieć od 5-6mm a nie 25 mm !!!
co za bzdury wypisujcie! Płytki mają być w kolorach beżowym, szarym w innym przypadku odpadną pod wpływem temeratur, maksymalna wielkość płytki to 30cm x 30cm.
IWB
ciekaw jestem czy kupujący wie czym grozi takie wykończenie balkonu, to typowe DEVELOPERSKIE BALKONY i ich uszczelnienia i izolacje wodochronne.
odbieram co 10-ty balkon i taras od developera to co wyprawiają to jedna wielka katastrofa budowlana
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/3910/0_7bf177838fcc6d211bd5c7992d3500807ed5957d.jpg
zuza
Artykuł pisał laik, słabe to merytorycznie i nic nie wnosi.
Jak mam warstwy sprawdzić? a spadek tarasu? a moze sa wpusty i wtedy odwodnienie musi byc wykonane inaczej. A jaka wysoka ta balustrada? bla bla nic nie wnoszace a i jeszcze jeden wazny temat......... powierzchnia tarasu/balkonu - czy zgodna z projektem/umową i nalezy pamiętać ze w budynkach wielorodzinnych to część wspólna do wyłącznego korzystania, wiec za stan techniczny odpowiada wspolnota. A Pan co odbiera te balkony jak taki świetny fachowiec a inni tylko partacza to niech sie wezmie za budowe, bo latanie z łata i odbieranie mieszkan to nie robota dla prawdziwego fachowca
IWB
jak się sprawdza warstwy na tarasie czy balkonie ???
zasranym obowiązkiem wykonawcy takiego balkonu lub tarasu jest udokumentować zdjęciowe robót zanikowych !!! każdy nosi telefon z aparatem ale żadnemu nie przyjdzie do głowy zrobić zdjęcie tego na co wylewa beton.... poza tym w Polsce nie ma przepisów dotyczących kolejności warstw izolacyjnych
to że spadek jest zbyt mały to jeszcze nie przesądza tego że woda wejdzie ścianami do środka ale jeśli nie ma faset i odcięć to na 90% będzie problem w przyszłości.
i na koniec uwaga:
najpierw robi się balkon lub taras a dopiero dociepla ściany
znajomość procesu technologicznego także ma znaczenie w budowie domu a wielu wykonawców ma z tym problem.
odbiór mieszkania / domu
Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swojego dewelopera to zapraszam do współpracy z naszą firmą
Odbiory Techniczne Mieszkań i Domów od Dewelopera ? Kraków (Małopolska i Śląsk)
Wykonywane przez Architekta z doświadczeniem w
branży architektonicznej i wnętrzarskiej oraz przez
pracownika branży budowlanej.
Podczas odbioru mieszkania zajmujemy się:
sprawdzeniem wymiarów pomieszczeń
sprawdzeniem jakości ścian i tynków
sprawdzeniem podłóg i posadzek
sprawdzeniem okien, szyb i parapetów
sprawdzeniem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
sprawdzeniem instalacji elektrycznej
sprawdzeniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej
sprawdzeniem instalacji centralnego ogrzewania
sprawdzeniem instalacji wentylacyjnej
sprawdzeniem balkonu, tarasu i garażu
sprawdzeniem zgodności z projektem
detekcją zawilgocenia
detekcją mostków termicznych
detekcją miejsc zagrożonych rozwojem pleśni
Zamawiając usługę profesjonalnego odbioru możesz zaoszczędzić od kilkuset
złotych do kilku tysięcy! Pomiary oraz oględziny mieszkania dokonywane są za
pomocą profesjonalnego sprzętu. Przygotowujemy pełen protokół zgodny z
polskimi normami budowlanymi, wraz z dokumentacją fotograficzną, z wyszczególnieniem zastanych błędów.
CENA: od 200zł!
(Możliwość wystawienia faktury VAT)
Kontakt:
Tel: +48 698 406 255
Zapraszamy do naszej Galerii
https://www.facebook.com/odbiormieszkania
odbioryarchitekt.wix.com/odbiormieszkankrakow