Ocieplenie ścian - zasady, od których nie można odstąpić

Niewłaściwie wykonane ocieplenie ścian budynków w konsekwencji prowadzi m.in. do przebarwień, zawilgoceń izolacji oraz dużego spadku zabezpieczenia cieplnego.

Błędy najczęściej popełniane są w przypadku korzystania z metody lekkiej mokrej, choć zdarzają się wykonawcom wszystkich typów izolacji termicznej. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas ocieplania ścian?

Dla prawidłowego wykonania ocieplenia istotne jest przede wszystkim ścisłe przestrzeganie reżimu technologicznego. Niewłaściwie dobrane materiały i błędy wykonawcze będą skutkowały gorszym zatrzymywaniem ciepła w budynku, co odbije się w wyższych rachunkach za ogrzewanie. Aby izolacja termiczna spełniła swoje zadanie należy przestrzegać podstawowych zasad.

Przykręcanie listwy startowej Nakładanie zaprawy klejącej na płytę Przyklejanie płyt z wełny do ściany
Przykręcanie listwy startowej   Nakładanie zaprawy klejącej na płytę   Przyklejanie płyt z wełny

Suche, czyste i równe podłoże. Przed rozpoczęciem układania ocieplenia, trzeba dokładnie sprawdzić, czy powierzchnia ścian jest czysta. Zabrudzone podłoże należy odkurzyć i zmyć wodą pod ciśnieniem. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń powierzchni, koniecznie muszą one zostać wyrównane zaprawą.

Odpowiednia jakość styropianu. Do ocieplania ścian styropianem zalecane są płyty EPS 70-040 Fasada, dawniej oznaczane jako FS 15. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, czy materiał, po wyprodukowaniu, był składowany przez co najmniej dwa miesiące. Jest to okres niezbędny, aby ze styropianu odparowała woda pozostała po procesie produkcyjnym. Najbezpieczniej używać styropianu z frezowanymi krawędziami, co gwarantuje uzyskanie równej powierzchni tynku i brak szczelin na łączach.

Sprawdzanie płyt po przyklejeniu Mocowanie mechanicznie płyt za pomocą kółków Wkręcanie mechaniczne kołków
sprawdzanie płyt po przyklejeniu     mocowanie mechanicznie płyt     wkręcanie mechaniczne

Prawidłowy dobór klejów, zapraw, impregnatów i tynków. Najlepiej, gdy preparaty pochodzą od jednego producenta, choć nie jest to warunek konieczny. Warto jednak pamiętać, że materiały różnych producentów mogą nie być ze sobą zgodne. Nie ma wówczas gwarancji, iż kolejne warstwy ocieplenia prawidłowo ze sobą zwiążą, co redukuje skuteczność izolacji termicznej.

Dokładne wypełnianie powierzchni wełną mineralną. Decydując się na ocieplanie ścian metodą lekką suchą trzeba dbać, by wełna mineralna szczelnie wypełniała wszystkie wolne przestrzenie, włącznie z lukami technicznymi pod rusztem. Zewnętrzna warstwa ocieplająca obowiązkowo powinna ponadto zostać zabezpieczona folią wiatroizolacyjną chroniącą ścianę m.in. przed zawilgoceniem.

Listwy krawędziowe przy ościeżach i w narożach. Montaż listew jest niezbędny, ponieważ służą wzmocnieniu warstwy ocieplenia i zapobiegają powstawaniu pęknięć. Pękaniu naroży okien zapobiegają fragmenty siatki zbrojącej wklejane skośnie w narożniki.

Uwaga na tzw. placki klejowe. Warstwa ocieplenia powinna być klejona wąskim, ciągłym pasem zaprawy przy krawędziach płyt i nie więcej, niż sześcioma „kleksami” kleju w ich wnętrzu. Zbyt duża ilość „placków” kleju powoduje zdecydowane obniżenie izolacyjności i pogorszenie właściwości akustycznych ocieplenia.


Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także