Decyzja o ociepleniu budynku zaowocuje zimą mniejszymi wydatkami na ogrzewanie, a kolejne lato przeżyjemy bardziej komfortowo, gdyż ocieplony dom minimalizuje przepływ zarówno zimna, jak i ciepła.
Najczęściej stosowanym sposobem ocieplania ścian jest metoda lekka-mokra, znana też bezspoinowym systemem ociepleń. Polega ona na przyklejeniu do zewnętrznej powierzchni ścian odpowiedniej grubości materiału termoizolacyjnego (styropianu lub wełny mineralnej), pokryciu go zaprawą, wtopieniu w nią ochronnej siatki zbrojącej z włókna szklanego i wykończeniu powierzchni szlachetnym tynkiem cienkowarstwowym.
Metoda jest prosta, ale, jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego decydując się na ocieplenie domu, inwestor powinien skorzystać z doradztwa technicznego firmy, której system izolacji cieplnej chce wybrać. Specjaliści liczących się na rynku producentów bezpłatnie doradzą, jaki system będzie dla konkretnego budynku najkorzystniejszy, ustalą rodzaj i grubość warstwy izolacyjnej, zapewnią fachową poradę, począwszy od fazy projektowej po realizację.
Ocieplenie domu najlepiej powierzyć renomowanej firmie wykonawczej. Dobrze jednak wiedzieć, na czym ta technologia polega. Na poniższych zdjęciach przedstawiono główne etapy prac ociepleniowych budynku, wcześniej pokrytego tynkiem tradycyjnym. W tym przypadku jako materiału termoizolacyjnego użyto płyt styropianowych.
Przed przystąpieniem do zasadniczych prac, całą elewację należy umyć wodą pod ciśnieniem, usuwając kurz i brud. Czynność ta jest niezbędna dla zapewnienia właściwej przyczepności zapraw klejących.
- Po wyschnięciu elewacji, w celu zmniejszenia chłonności, ściany gruntuje się emulsją (np. Atlas Uni-Grunt). Nanosi się ją wałkiem (można także pędzlem) w postaci nierozcieńczonej.
- Czas na zamontowanie metalowych profili cokołowych. Są one podparciem dla pierwszego rzędu płyt styropianu, który służy w tej realizacji za materiał termoizolacyjny. Grubość listwy musi być dostosowana do grubości termoizolacji. Mocuje się ją do ściany za pomocą kołków rozporowych w ilości co najmniej 3 sztuki na metr długości.
- Na płytę styropianu nanosi się zaprawę klejącą (Atlas Hoter S) w postaci pasma obwodowego (tzw. pryzma brzegowa) i około 6 równomiernie rozłożonych placków. Ilość zaprawy powinna być tak dobrana, aby co najmniej 60 proc. powierzchni płyty miało poprzez klej kontakt z podłożem. Płytę przykłada się do ściany i delikatnie dociska.
- Kolejne płyty układa się od dołu ku górze elewacji na tzw. cegiełkę. Należy przy tym kontrolować, przy pomocy poziomnicy, ich ustawienie zarówno w pionie, jak i w poziomie. Po związaniu zaprawy pod płytami, połączenie klejowe można wzmocnić mechanicznie kołkami plastikowymi w ilości nie mniejszej niż 4 sztuki/m² płyty.
- Wykonanie warstwy zbrojonej polega na całkowitym zatopieniu w zaprawie klejącej Atlas Hoter U siatki z włókna szklanego. Następne pasma siatki układa się z zakładem 10 cm. Ewentualne nierówności warstwy, po jej wyschnięciu, szlifuje się papierem ściernym.
- Warstwę zbrojoną, po całkowitym związaniu kleju, pokrywa się podkładową masą tynkarską, odpowiednią dla danego rodzaju tynku. Tutaj zastosowano tynki silikonowe, więc podkład stanowi masa Atlas Silkon ANX.
- Ostatnim etapem jest położenie cienkowarstwowego tynku silikonowego (Atlas Silikon). Praca wymaga takiej organizacji, by można go było położyć, zafakturować i połączyć z następną partią w czasie, gdy jest mokry. Połączenie wyschniętego fragmentu z nowo nałożonym tynkiem byłoby widoczne.
Mądry inwestor przed szkodą
Roboty budowlane nie znoszą skrótów. Uproszczenie, bądź zaniedbanie technologii wykonywania prac, zemści się na inwestorze. Niestety, później niż wcześniej. I tak:
- Pominięcie nałożenia zaprawy na płytach styropianowych w formie tzw. pryzmy brzegowej będzie skutkować wadliwym mocowaniem i brakiem trwałości. Odpadnięcie takiego ocieplenia jest tylko kwestią czasu.
- Jeżeli na elewacji pojawią się pionowe spękania, w równych metrowych odstępach, możemy być pewni, że zakład siatki nie był odpowiedni.
- Ewentualne pęknięcia prostopadłe do naroży okiennych świadczyć będą, że zabrakło w nich dodatkowych wzmacniających pasków siatki.
- Niedopuszczalne jest zastępowanie wklejenia siatki zbrojącej samym jej zaszpachlowaniem.
- Nałożenie tynku cienkowarstwowego na mokrą warstwę zbrojącą może doprowadzić do późniejszego odspojenia się tynku.
Żeby inwestor mógł spać spokojnie, powinien zatrudnić własnego inspektora nadzoru, na którego wiedzy i doświadczeniu mógłby polegać. Inwestor zawsze może liczyć na pomoc doradcy technicznego producenta, pod warunkiem, że dom ocieplany był systemowo. W przypadku reklamacji, gdy okaże się, że użyto produktów różnych producentów, jednoznaczne określenie, kto jest winien i kogo obciążyć kosztami naprawy, jest praktycznie niemożliwe.
progress.andrzej
www.mycieelewacji.manifo.com
Zapraszam
666 185 410
606 978 880
E-rzecznik PSPS
Ciekawy tekst. Zgadzam się, że każde ocieplenie powinno być poprzedzone skrupulatnymi wyliczeniami. Powinno się na etapie projektowania wybrać odpowiednią grubość oraz dobrać parametry płyt styropianowych. Należy zwracać szczególną uwagę na deklarowane przez producenta parametry: współczynnik przewodzenia ciepła oraz gęstość. Przy wyborze styropianu do ocieplania podłóg ważny jest także parametr CS (nie niższy niż 80).
E-rzecznik PSPS
Dodam jeszcze, ze na stronach poświęconych Programowi Gwarancji Jakości Styropianu można znaleźć porady jak ustrzec się przed zakupem złego jakościowo styropianu. W razie pytań związanych z tym Programem proszę pisać - chętnie pomogę.
Farby Kabe
Jeśli chodzi o ocieplenia budynków, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z naszych systemów KABE THERM, które nie tylko poprawią mikroklimat wewnątrz pomieszczeń i chronią przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale również są łatwe w wykonaniu i trwałe. Nasza oferta obejmuje aż 8 systemów dociepleń opartych na styropianie, styropianie perforowanym oraz wełnie. Warstwę wykończeniową w tych systemach mogą stanowić tynki mineralne, akrylowe, polikrzemianowe i silikonowe, które nadają atrakcyjny wygląd elewacji i zapewniają wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych Warto zadbać o to, żeby dom był ocieplony materiałami wysokiej jakości, co zapewni ciepło w okresie zimowym, zaś latem ochroni nasz dom przed przegrzaniem
nata23
przydatny artykuł. Na szczęście jest wiele firm, które realizuja juz usługi ocieplania budynków kompleksowo
Tomasz_Brzeczkowski
przydatny artykuł. Na szczęście jest wiele firm, które realizuja juz usługi ocieplania budynków kompleksowo To raczej "nieprzydatny" Tekst jest o przyklejaniu styropianu do ściany a nie o ocieplaniu budynku. Co do kompleksowości... największe straty są do gruntu, a wszelkie działania termomodernizacyjne należy zaczynać od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i uszczelnienia budynku
kasel
Jaka wełna jest dobra pod tynk na ścianach zewnętrznych? A może coś innego jest lepsze. Mam problem z podjęciem decyzji.
Tomasz_Brzeczkowski
Jaka wełna jest dobra pod tynk na ścianach zewnętrznych? A może coś innego jest lepsze. Mam problem z podjęciem decyzji. A czemu ma ta wełna czy coś innego służyć?
IsoverOE
Dzień dobry,
na ściany zewnętrzne, pod tynk rekomenduję użycie płyt z wełny mineralnej otrzymanej z włókien skalnych: Isover Fasoterm NF. Wełna ta jest dedykowana do metody lekkiej mokrej.
Dzięki lamellowemu układowi włókien izolacja jest wyjątkowo elastyczna oraz bardzo dobrze dopasowuje się do ścian budynku.
http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Fasoterm-NF
W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.
Tomek W.
Do ocieplenia ścian zew. mozna zastosować FASROCK LL http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiaz ... fasrock-ll płyty potocznie tzw. lamella oraz FRONT ROCK MAX E http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiaz ... rock-max-e . dwugęstościowe płyty ze skalnej wełny mineralnej do izolacji termicznej w bezspoinowych systemach ociepleń ETICS.
Te dwa produktu wchodzą w skład systemu ECOROCK FF http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiaz ... lenie-domu
Zachęcam również do zapoznania się z najnowszym rozwiązaniem do ocieplania ścian zew. http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiaz ... -frontrock
mazi88
styropian w polsce to główny sposób ocieplenia domu. A co innego możecie polecić??
Tomasz_Brzeczkowski
styropian w polsce to główny sposób ocieplenia domu. A co innego możecie polecić?? 40 cm styropianu od gruntu i odzysk ciepła z wentylacji - Co więcej można polecić?
Dane podaję nie z polskich stron, bo u nas mimo kar z UE politechniki i rząd zwalczają izolację termiczną by sprzedawać węgiel i gaz, bo to biznes.
http://forum.muratordom.pl/redirector.p ... 5FCC27.pdf
dach 2010 - 0.1W/m2xK 2015 0.08W/m2xK a 2020 0.07W/m2xK
ściana 2010 0.15 2015 - 0.12 a 2020 0.1
i co na interesuje podłoga
2010 U - 0.1W/m2 xK 2015 U 0.08 W/m2 xK i 2020 U 0.07W/m2 xK
Unikajcie oszołomów co radzą przyklejać styropian do ścian
bachus
Unikajcie oszołomów co radzą przyklejać styropian do ścian
A niby gdzie mają przyklejać? A może nie przyklejać wogóle.
IsoverOE
Rekomenduję wełnę mineralną, która jest świetnym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo W odróżnieniu od styropianu jest całkowicie niepalna oraz dobrze izoluje akustycznie.
Zachęcam do zapoznania się z produktami na stronie marki Isover: www.isover.pl
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Tomasz_Brzeczkowski
Odpowie Pan na pytanie: Dlaczego isover.pl ( nie isover!!!!) odradza izolować!!!??? Ekspert wysyła standardowe odpowiedzi ! O co bym się nie zapytał to:
Witam,
Izolacja tak jak i wszystkie inne systemy (wentylacja, ogrzewanie, okna) stanowi element w redukcji zapotrzebowania na energię w budynku. Dlatego też trzeba problem danego budynku rozpatrywać całościowo. Odpowiedzieć więc będziemy mogli jeśli poznamy bardzo szczegółowo projekt budynku, którego dotyczy dana kwestia.
Z poważaniem/ best regards
Ewa Bryś
Inżynier Konsultant/ Consultant Engineer
Tel. 800 163 121
e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com.
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
Biuro Doradztwa Technicznego ISOVER
Dlaczego odradzacie izolować? Czy powodem jest współpaca z ciepłownikami? Oni najbardziej boją się izolowania domów i mieszkań.
Aplikacja opracowana została przez prof. nzw. dr hab. inż. Mirosława Żukowskiego, pracownika Katedry Ciepłownictwa Politechniki Białostockiej
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_a131ba00c93ea9517ffa3cf2c5b0253378257906.jpg ISOVER EN 13370.
Zimoszek65
Witam. Widze, że mają tu państwo pojęcie o ocieplaniu. Czy zatem ktoś z państwa słyszał na temat firmy termo organika? podobno oferują styropian, oraz cały system ociepleń.Wiem,że są znanym producentem z rekomendacją itb ale chciałbym wiedzieć coś na temat samego ocieplania budynku.
Tomasz_Brzeczkowski
Tak . Spotyka się termoorganikę na budowach . Tu np 40 cm (tylko) idzie od gruntu
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_5790fdda0a09c50cc3540e4351eaf403de3196e1.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_7cd2d38382240ff438757b0e63d552a79362c90b.jpg
bachus
styropian w polsce to główny sposób ocieplenia domu. A co innego możecie polecić??Te 40 cm styropianu w podłogę to wynik pisania bzdur przez 25lat.
Brzęczkowski założył, że grunt pod domem ma 2-5 stopni, ponoć to kiedyś zmierzył, ale pewnie to był kiosk. założył tez, że grunt odbiera 6X lepiej cieplo niż powietrze, no na tych dwóch założeniach stworzył całą jedynie słuszną teorię. To ja tą teorię zastosowałem w praktyce.
Jeżeli grunt pod domem ma 2-5 stopni zima i grunt odbiera ciepło 6X szybciej niż powietrze to wiadomo, że posadzka bez izolacji w nieogrzewanym budynku będzie miała według teorii też 2-5 stopni
Jeżeli teraz ogrzejemy powietrze w budynku do np. 20 stopni to jaką temp. przyjmie posadzka skoro grunt o temp. 2-5 stopni odbiera 6X szybciej niż powietrze? Według mnie przy tych założeniach posadzka będzie miała 2-5 stopni bo nie zdąży się nagrzać przy tak szybkim odbiorze (6X ).
Ale według udokumentowanych pomiarów grunt pod budynkiem ma średnioroczną temp. nie 2-5 stopni a 11-13 stopni. A więc ile trzeba styropianu aby przy ogrzewaniu podłogowym i różnicy temp. 15 stopni nie dopuścić do utraty ciepła przez podłogę. na pewno grubo mniej.
kasel
Jaka wełna jest dobra pod tynk na ścianach zewnętrznych? A może coś innego jest lepsze. Mam problem z podjęciem decyzji. A czemu ma ta wełna czy coś innego służyć?
Ociepleniu ma służyć. Może się źle wyraziłem ale w tego typu sprawach mam żadne doświadczenie .
erzecznikkt
Jeśli masz konkretne pytania dotyczące styropianu - chętnie pomogę.
e-rzecznik Knauf Therm
Piotr Miśkiewicz
Bardzo obszerna ofertę odnośnie ocieplania budynku ma hurtownia Heban http://www.heban.net/, w dodatku ceny jak wiadomo hurtowe.
ostrow
dobrej jakosci grunty pod farby ma foveo tech, w ostatnie wakacje kladlismy nowa elewacje i korzystalismy z produktow tego producenta
Wincent6
Doprawdy nie rozumiem po co studiować technikę montażu styropianu, od tego są fachowcy. Zamiast uczyć się rzeczy która nam się więcej w życiu nie przyda lepiej wykorzystać czas na poszukanie rzetelnego wykonawcy, najlepiej po opiniach w sieci, oraz wybrać dobry styropian, czyli prócz tego że odpowiada nam stosunek grubości do ceny sprawdzić produkt pod kątem uzyskanych certyfikatów jakości, rekomendacji ITB, opinii użytkowników