Ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem

Zintegrowany system fasadowy ogranicza dopływ światła do wnętrza budynku, chroniąc pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem. Jego elementy obniżają koszty klimatyzacji i same wytwarzają energię elektryczną.

Firma YAWAL – dostawca aluminiowych systemów architektonicznych dla budownictwa prezentuje swój najnowszy produkt – YAWAL Sun Protection. Produkt adresowany jest nie tylko do producentów stolarki aluminiowej, ale także do firm z szeroko rozumianej branży osłonowej (producentów rolet, bram itp.), stanowi bowiem naturalne połączenie ofert obu tych grup producentów.

zintegrowany system fasadowyfasada budynku

W łamaczach światła zastosowano profil soczewkowy o szerokości 240 mm. Cała konstrukcja połączona jest z systemem sterującym pozwalającym na niezależne użytkowanie poszczególnych segmentów lameli. Oprócz tego na fasadzie umieszczone są tzw. czujniki natężenia światła słonecznego. Czujnik połączony jest z systemem sterującym lamelami. Przekroczenie zadanej wartości natężenia światła powoduje automatyczny ruch lameli soczewkowych dający ograniczenie dopływu światła do wnętrza budynku.

Cała realizacja doskonale wpisuje się w obecnie istniejącą na rynku tendencję, aby urządzenia działające w budynku tworzyły zintegrowany system pozwalający na zapewnienie optymalnych warunków pracy ludzi wewnątrz budynku przy równoczesnej dbałości o koszty (czyli o oszczędność energii elektrycznej).

Kolejnym krokiem w rozwoju tego typu produktów jest umieszczanie na lamelach ogniw fotowoltaicznych, które nie tylko ograniczają koszty klimatyzacji, ale same generują tanią energię elektryczną. Oprócz tego zamontowane na elewacji budynku konstrukcje przeciwsłoneczne (np. typu łamacze światła) wzbogacają bryłę budynku, co czyni go znacznie bardziej atrakcyjnym z architektonicznego punktu widzenia.

budynek energooszczędnyzewnętrzna część budynku

System YAWAL Sun Protection można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

  • Łamacze światła – wersja stała
    Przez nazwę łamacze światła rozumiemy malowane proszkowo profile aluminiowe o przekroju soczewki zamontowane na fasadzie lub elewacji budynku za pomocą systemowych słupków i wsporników. Profile te mogą być zainstalowane pod różnymi kątami w stosunku do kąta padania światła, w zależności od wymagania użytkownika.
  • Łamacze światła – wersja ruchoma
    Ruchome łamacze światła to rozwiązanie bardzie zaawansowane w stosunku do wersji stałej. Pozwala dowolnie sterować położeniem profili osłonowych. Ruch lameli realizowany jest za pomocą odpowiednio zamontowanych silników liniowych współpracujących z różnego typu urządzeniami sterującymi. Odpowiednie rozmieszczenie łamaczy światła na konstrukcji wsporczej daje możliwość uzyskania kurtyny, która daje efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia (np. sala konferencyjna).
  • Żaluzje fasadowe
    Instalowane na elewacji budynku, bądź też bezpośrednio montowane na oknach konstrukcje lamelowe. Istnieje możliwość ich montażu na wieszakach systemowych bądź też w specjalnej ramie. Wyroby te stosuje się w celu ograniczenia dostępu do wnętrza budynku nadmiaru światła, ale też jako elementy maskujące urządzenia techniczne (klimatyzatory itp.).
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Yawal

Polecamy Ci również

Zobacz także