Nowy program wspierający termomodernizację domów i mieszkań

2
Dom do termomodernizacji
Poprawa efektywności energetycznej wielu polskich domów to palący problem.

Rusza właśnie nowy program, którego celem jest wsparcie modernizacji domów i mieszkań, podnoszących ich energooszczędność.

Nowy Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce (PolREFF) został uruchomiony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Jego celem jest poprawienie energooszczędności istniejących już budynków mieszkalnych oraz budowa nowych, które będą wykorzystywać nowoczesne materiały i technologie. Skutkiem programu ma być zwiększenie efektywności energetycznej domów i mieszkań (średnio o 20%), obniżenie zużycia energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dla inwestorów oznacza przede wszystkim podniesienie komfortu mieszkania, zmniejszenie kosztów utrzymania domu, a także – podniesienie trwałości i wartości domu.
Na działanie PolREFF przeznaczono 200 mln euro. Program jest realizowany przy wsparciu TaiwanBusiness EBRD Technical Cooperation Fund

Dowiedz się: Jak zmienią się wymagania dotyczące energooszczędności domu od stycznia 2017 r.

PolREFF – źródło wiedzy

Program ma wspierać inwestorów na dwa sposoby – pierwszy to dostarczenie informacji na temat energooszczędnych rozwiązań i konkretnych produktów (na stronie programu www.polreff.org). Ważnym aspektem jest możliwość skorzystania z bezpłatnego doradztwa specjalistów-inżynierów PolREEF. Pomogą oni m.in. w dobraniu optymalnych rozwiązań dla indywidualnych warunków i oszacowania ich rezultatu energetycznego, czyli oszczędności, które przyniosą podczas eksploatacji domu.

Kredyt na poprawę energooszczędności domu

Drugi aspekt, to możliwość uzyskania kredytu. Za pośrednictwem współpracujących banków (obecnie jest to BZ WBK oraz Euro Bank SA), można złożyć wniosek o przyznanie kredytu na modernizację lub remont domu i mieszkania lub budowę domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów, o wysokiej efektywności cieplnej.
Wnioski można składać od początku listopada 2016 roku w lokalnych oddziałach BZ WBK. Przewiduje się, że nabór potrwa do końca marca 2017 r. (o ile wcześniej nie zostaną wyczerpane fundusze, przekazane bankowi na ten cel; istnieje jednak możliwość przedłużenia programu). Euro Bank SA przystąpi do programu w 2017 r. i zapowiada nabór wniosków przez cały nadchodzący rok (lub do wyczerpania funduszu).

Kto może ubiegać się o kredyt i na co

O kredyt mogą się ubiegać właściciele domów i inwestorzy indywidualni, a także wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości.
Programem są objęte inwestycje związane m.in. z wymianą lub modernizacją systemów ogrzewania (w tym wymiany źródeł ciepła), dociepleniem ścian, dachów i podłóg, wymianą okien i drzwi, modernizacją oświetlenia, czy wykorzystaniem energii słonecznej. Kredyt będzie można uzyskać także na budowę, z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań.

Dowiedz się: Co to jest ogrzewanie ścienne i czy warto je stosować?

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: PolREFF, EBOiR

Polecamy Ci również

Zobacz także