Nowa tapeta z włókna szklanego: estetyka i izolacja w jednym

Tapeta z włókna szklanego
Innowacyjne tapety z włókna szklanego poprawiają akustykę pomieszczeń oraz komfort termiczny.

Tapety ścienne są znane i doceniane od lat. Ale wśród nich pojawiają się nowe produkty, o coraz bardziej zaawansowanych parametrach technicznych i użytkowych.

Do takich innowacyjnych rozwiązań należą tapety z włókna szklanego, które poza walorami estetycznymi, wyróżniają się także właściwościami technicznymi – poprawiają one izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń.

Ciepła tapeta ścienna

Innowacyjne tapety (SYSTEXX Active AcousTherm) charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Jest to możliwe dzięki ich budowie – m.in. zastosowanej od spodu specjalnej warstwie włókniny. Przewodność cieplna wynosi 0,040 W/(m·K); jest to wartość porównywalna z parametrami wełny mineralnej.
Pomieszczenia, w których zastosowano takie tapety znacznie szybciej osiągają komfortową temperaturę. Ponieważ ściany są izolowane termicznie przez tapety, to powietrze w pomieszczeniu nagrzewa się efektywniej (energia nie jest tracona na ogrzanie zimnych ścian).

Przeczytaj też: Czym wykończyć ściany, żeby były bezpieczne dla alergików

Ciche i bezpieczne tapety

Budowa tapet sprawia, że poprawiają one także izolację akustyczną pomieszczeń – mają właściwości pochłaniania dźwięków. Dzięki temu w pomieszczeniach nie powstaje dokuczliwy pogłos.
Ponadto tapety chronią ściany i sufity przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi wskutek uderzeń lub tarcia, mostkują mikrorysy i pęknięcia w podłożu. Zgodnie z normą DIN EN 1350 są materiałem trudnozapalnym, co oczywiście wpływa na bezpieczeństwo.

Zastosowanie tapet z włókna szklanego

Takie tapety z włókna szklanego zapewniają więc korzystne warunki termiczne i akustyczne w pomieszczeniach. Jednocześnie ich obróbka jest bardzo wygodna – można je przycinać nożem do tapet lub nożycami do dywanów i układać na styk, tak jak klasyczne tapety z włókna szklanego. Tapety można powlec farbą dyspersyjną w dowolnym kolorze, nie tracąc przy tym żadnych właściwości izolacyjnych i akustycznych.

Przeczytaj też: Tadelakt - oryginalny sposób na wykończenie ścian

Oceń artykuł
3,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vitrulan

Polecamy Ci również

Zobacz także