Niepalne materiały budowlane

Ogień jako żzapałki i ogieńywioł jest bardzo groźny, dlatego bezpieczeństwo pożarowe to jedno z ważniejszych kryteriów, według których powinniśmy wybierać materiały izolacyjne.

Aby ogień powstał, potrzebne są: tlen (w otaczającym nas powietrzu jest go bardzo dużo), źródło zapłonu (iskra, otwarty ogień, wysoka temperatura), materiał ulegający zapaleniu. Gdy zabraknie jednego elementu, unikniemy zagrożenia pożarem. Jeśli chcemy, aby nasz dom był bezpieczny (a tym samym i my), wybierajmy do jego budowy materiały niepalne.

Co jest groźne podczas pożaru?
Ogień i wysoka temperatura – to oczywiste. A także dym, tlenek węgla (CO, czad) i płonące krople. Dym jest toksyczny, zawiera trujące substancje, przeważnie ze spalających się tworzyw sztucznych, jakich jest wiele w materiałach budowlanych. Podczas pożaru ograniczona jest ilość tlenu, w wyniku czego substancje palne nie spalają się do końca i powstaje mieszanina toksycznych składników o wysokiej temperaturze. Zadymienie wywołuje u ludzi osłabienie zmysłu orientacji, co utrudnia ewakuację z płonącego budynku. Natomiast tlenek węgla jest niewidoczny, bezwonny. Jego wdychanie prowadzi do niedotlenienia tkanek, a tym samym w wielu wypadkach do śmierci. Nawet mały ogień może wytwarzać ilości niebezpieczne dla ludzi. Płonące krople spadające na przykład z sufitu  natomiast niosą ze sobą ryzyko oparzeń skórnych oraz przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się pożaru.

Palne, niepalne
W całej Unii Europejskiej obowiązuje klasyfikacja ogniowa dla materiałów budowlanych – Euroklasy.

Parametr
klasyfikacji
Klasyfikacja Charakterystyka
Reakcja
na ogień

A1


A2


B


C


D


E


F

Brak rozgorzenia, brak wkładu w rozwój pożaru


Brak rozgorzenia, brak wkładu w rozwój pożaru


Brak rozgorzenia, bardzo mały wkład w rozwój pożaru


Rozgorzenie pomiędzy 10 a 20 minutą, mały wkład w rozwój pożaru

Rozgorzenie pomiędzy 2 a 10 minutą, średni wkład w rozwój pożaru

Rozgorzenie przed upływem 2 minut, duży wkład w rozwój pożaru

Produkty nie klasyfikowane
Zdolność
wydzielania dymu

s1

s2

s3 
Mało lub brak dymu

Dość dużo dymu

Znaczące wydzielanie dymu
Uwalnianie płonących kropli

d0

d1

d2

Brak

Kilka

Dużo


Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także