Naprawa elewacji drewnianej

dom z drewnianą elewacją
Domy z drewnianą elewacją prezentują się imponująco, jednak jak o każdy materiał trzeba ją odpowiednio zakonserwować.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać. To wiadome, ale gdy na zapobieganie jest za późno, nie ma co załamywać rąk. Szaro-niebieskie naloty na drewnianej elewacji da się naprawić.

Domy wykończone z zewnątrz drewnem ładnie wyglądają, są zdrowe, ale muszą być starannie konserwowane, a to czasami problem, bo taki zabieg może trwać od kilku do kilkunastu dni. Musi być wykonany przy ładnej pogodzie, poprzedzony starannym myciem każdej ze ścian i odczekaniem aż te wyschną. Najlepiej powtarzać go raz na 5-7 lat, stosując odpowiednie wodoodporne środki. Nie każdemu może się chcieć. Warto jednak poświecić trochę uwagi, bo inaczej pod wpływem zmian temperatury, deszczu, śniegu, promieni UV, drewniana elewacja może szybko stracić swój pierwotny blask. Taka elewacja to doskonała pożywka dla gryzoni i grzybów, ale co zrobić, gdy już doszło do niepożądanego działania pasożytów?

Zobacz koniecznie: Sprawdzamy stan elewacji po zimie i usuwamy uszkodzenia

Sinizna na drewnianej elewacji

Występuje najczęściej na elewacjach z drewna świerkowego i sosnowego, które uległo zawilgoceniu. Brzydko wygląda i psuje estetykę elewacji, ale na szczęście nie wpływa na wytrzymałość mechaniczną drewna. Nie znaczy to jednak, że jeśli się pojawi, sprawę możemy zbagatelizować. Najlepiej jak najszybciej pozbyć się szaro-niebieskich wykwitów, bo te zaniedbane, mogą przedostać się do głębszych warstw drewna. A wtedy naprawy są czasochłonne i nie zawsze przyniosą zamierzone efekty, szczególnie gdy deski są bardzo zniszczone. Sinizna pojawia się na skutek działania grzybów, gdy te mają odpowiednie warunki do rozwoju: wilgotność drewna na poziomie 26–33%. Sprzyja im także ciepło – ok. 20-25 st. C. Zarodniki grzybów przenoszą się najczęściej przez wiatr lub deszcz. Niestety, sinizna najpierw jest niewidoczna, bezbarwna, dlatego tak trudno zareagować w odpowiednim momencie. Z czasem zmienia kolor się na szaro-niebiesko a nawet czarny, a to znak, że prace trzeba rozpocząć pełną parą.

Przeczytaj: Ściany elewacyjne z klinkieru

Jak pozbyć się sinizny?

Prace trzeba rozpocząć od zestrugania lub zeszlifowania całej powierzchni. Jeśli sine plamy są na tyle głęboko, że nie da się ich usunąć mechanicznie, trzeba zastosować preparaty chemiczne. Służą do tego specjalne wybielacze, które bez problemu można kupić w sklepie z chemią budowlaną. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Są bezpieczne dla zdrowia, a ich zastosowanie nie pogarsza struktury drewna i nie wpływa na obniżenie jego wytrzymałości mechanicznej, bo powstają na bazie substancji sodowych, chlorków wapnia i szczawianów. Wybranym środkiem trzeba starannie i dokładnie pokryć całą elewację. Można do tego użyć pędzla lub dużo wygodniejszego natrysku, ale zawsze nałożenie substancji trzeba rozpocząć od dołu elewacji i kierować się ku górze. W zależności od preparatu trzeba odczekać od kilku do kilkunastu minut, a potem opłukać elewację wodą. Wybielanie przyniesie zamierzony efekt dopiero wtedy, gdy drewno wyschnie. Dlatego prac nie należy przeprowadzać w czasie deszczowej pogody. Uwaga: zanim zaczniemy wybielać całą elewację, trzeba sprawdzić na małym kawałku, jak środek działa w połączeniu z drewnem, którym wykończony jest nasz dom.

Ważne bezpieczeństwo

Usuwając siniznę z drewnianej elewacji, bez względu na markę i producenta wybranego preparatu, trzeba zachować wszystkie zasady bezpiecznej pracy: założyć ubranie ochronne, gumowe rękawiczki i okulary. Gdy środek wyleje się nam na ręce, albo co gorsza trafi do oczu, trzeba go jak najszybciej przemyć bieżącą wodą.

 Przeczytaj: Dom pod miastem

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Tikkurila, Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także