Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

3
Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Co jest podstawą przy budowie domu? Oczywiście, działka. Warto więc poświęcić chwilę i przemyśleć zakup danego terenu – szczególnie pod względem budowlano-użytkowym.

Zakup działki – od czego zacząć?

Przed zakupem działki należy najpierw sprawdzić wybrany teren pod kątem tego, jakie inwestycje można na nim poczynić, czyli co można na danej działce wybudować. "Panuje takie przekonanie, że najpierw trzeba działkę kupić, a dopiero później przymierzać się do wyboru projektu gotowego. Powinno się natomiast najpierw uzyskać informację, co na danej działce można wybudować, a dopiero później tę działkę kupić" – uściśla Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Następnym krokiem jest uzyskanie informacji, pod jaki rodzaj zabudowy przeznaczona jest wybrana przez inwestora działka. W tym celu należy udać się do urzędu danej gminy lub miasta. "Urzędnik udzieli wstępnej informacji, czy wybrany przez inwestora teren jest działką budowlaną" – wyjaśnia Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien sprawdzić także ograniczenia budowlane, którym może podlegać jego działka.
"Może okazać się, że wypatrzona i wymarzona działka jest przeznaczona pod zupełnie inny rodzaj zabudowy" – przestrzega Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

O tym, co można zrobić z daną działką inwestor dowie się z dokumentów urzędowych – wypisu z Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo, w przypadku jego braku, z Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu.

"Na wypis z miejscowego planu czeka się z reguły, w zależności od regionu i wielkości urzędu, od jednego do maksymalnie dwóch tygodni" – szacuje Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG. Jeśli istnieje Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranej przez inwestora działki, oczekiwanie trwa o wiele krócej. Formalności wydłużają się, gdy inwestor musi poczekać na decyzje o warunkach zabudowy.

"Na decyzję o warunkach zabudowy w zależności od tego, na jakim terenie umiejscowiona jest działka, czeka się od 1,5 do 4, a nawet 5 miesięcy" – wyjaśnia Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Koszty uzyskania tych dokumentów nie są wysokie. "Wypis i wyrys Planu Miejscowego to opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych - każda gmina ustala kwoty według własnych, wewnętrznych zasad" – dodaje Danuta Piotrowska, z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztuje ok. 50 złotych.

Zakup działki – warunki geologiczne
Warunki geologiczne na danej działce mają bardzo duże znaczenie przy wyborze i adaptacji projektu, a finalnie przy samej budowie domu. "Bardzo często inwestorzy myślą już o projekcie domu, ale nie zastanawiają się, jakie są warunki geologiczne na danej działce" – zwraca uwagę Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

"Działka może się znaleźć w terenie osuwiskowym, na terenie wysokiego poziomu wód gruntowych, czy też nienośnych gruntów, gdzie podłoże na którym możemy posadowić obiekt znajdują się dość głęboko, nawet poniżej kilku metrów. W takim przypadku posadowienie bezpośrednie na fundamentach nie wchodzi w rachubę, a inne rozwiązania konstrukcyjne np. pale, przy budowie domku jednorodzinnego to koszt nieproporcjonalnie wysoki do całości inwestycji" – wyjaśnia Ryszard Babik, z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG. - Zdarzają się też działki nierówne, wymagające bardzo dużych nakładów na roboty ziemne, które mogą wydawać się okazyjnie tanie, ale finalnie budowa okazuje się bardzo droga. .

"Pełne informacje możemy uzyskać dopiero na podstawie badań geologicznych. Wstępne dane możemy uzyskać już poprzez warunki zabudowy czy też wypis z miejscowego planu zagospodarowania" – mówi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Zbadanie, na jakim terenie leży działka, pomoże uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i już po zamieszkaniu albo pozwoli odpowiednio się na nie przygotować. Badanie geologiczne wykonuje geolog. Szacunkowy koszt za wykonanie badań geologicznych dla małej działki wynosi ok. 1000 złotych (200 zł za odwiert).

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także