Murowanie z betonu komórkowego H+H

Murowanie z betonu komórkowego H+H

Murowanie z betonu komórkowego H+H - zdjęcie 1Beton komórkowy H+H przeznaczony jest do wznoszenia wszystkich rodzajów murowanych ścian zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowych) oraz ścian wewnętrznych. Dzięki temu może być stosowany w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Firma H+H oferuje beton komórkowy o najwyższej dokładności wymiarowej, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę ekipom murarskim oraz gwarantuje znaczne obniżenie kosztów wykonania obiektu. Duża dokładność daje możliwość wykonywania prac bardzo precyzyjnie, a do obróbki materiału potrzebne są proste i niedrogie narzędzia umożliwiające prace osobom nieposiadającym doświadczenia.

Do łączenia poszczególnych elementów stosuje się cienkowarstwową zaprawę klejową H+H, która jest fabrycznie gotową mieszanką (wykonaną na bazie cementu) odporną na działanie czynników atmosferycznych. Posiada wysokie właściwości klejące. Dostępna jest w kolorze białym lub szarym. Zaprawę nakłada się na poszczególne elementy przy pomocy kielni, która gwarantuje szybkie i precyzyjne dozowanie zaprawy klejowej, co gwarantuje, że grubość spoiny będzie wynosić 1-3mm. Dzięki niewielkiej grubości spoin poprawiają się parametry cieplne gotowej ściany.

zaprawa białaW przypadku konieczności wykonania przycięcia elementu z betonu komórkowego można zastosować prostą piłę ręczną z zębami widiowymi lub piłę taśmową. Dodatkowo dzięki budowie izotropowej betonu komórkowego H+H, każdy odcięty fragment nie ulega zniszczeniu i może zostać zastosowany w innym fragmencie muru.

Kolejnym elementem obniżającym koszt i przyśpieszającym prace jest łatwość wykonania prac instalacyjnych – aby wykonać bruzdy, np. pod instalację elektryczną w betonie komórkowym nie trzeba stosować drogich narzędzi takich jak bruzdownice elektryczne, ale prosty i niedrogi rylec.

Elementy dzięki bardzo dużej dokładności wymiarowej gwarantują, że wymurowana ściana będzie miała bardzo gładką powierzchnię, co daje możliwości wykonania tynków cienkowarstwowych oraz umożliwia bezpośrednie układanie płytek ceramicznych eliminując konieczność wykonywania warstwy wyrównawczej – oszczędza to nie tylko czas, ale i również pieniądze.

Beton komórkowy H+H posiada system pióra i wpustów, co daje możliwość bardzo precyzyjnego łączenia poszczególnych elementów oraz eliminuje konieczność stosowania spoin pionowych.

W skład kompletnego systemu H+H oprócz bloczków z betonu komórkowego wchodzą:
    

 • Płytki z betonu komórkowego H+H
  Służą do wznoszenia lekkich ścian działowych, a dzięki łatwości obróbki idealnie nadają się do zabudowy wnęk, obudowy wanien i brodzików. Z płytek możemy śmiało wykonywać półki oraz szafki w łazience i kuchni. Jest to materiał, który znajduje również zastosowanie przy obudowie kominków wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.
 • Płaskie belki nadprożowe H+H
  Do wykonania zasklepienia otworów drzwiowych i okiennych przeznaczone są płaskie belki nadprożowe, które wraz z warstwą nadmurówki tworzą element nośny (w przypadku belek nadprożowych zbrojonych) lub samonośny w ścianach działowych (w przypadku belek nadprożowych niezbrojonych). Belki nadprożowe charakteryzują się niewielką wagą i znakomitymi właściwościami izolacji cieplnej. Dzięki temu stanowią idealne uzupełnienie konstrukcji murowej wykonanej z betonu komórkowego. Przy zastosowaniu belek nadprożowych eliminuje się powstawanie mostków termicznych a jednorodna struktura belek i ścian daje jednolitą powierzchnię pod tynk.
 • Kształtki U
  Kształtki U są stosowane w systemie H+H jako elementy szalunkowe do wykonywania nadproży o dużej rozpiętości, wieńców, poziomych i pionowych belek żelbetowych.  Zastosowanie kształtek U daje również możliwość wykonywania nadproży lub innych elementów poziomych o kształtach nieregularnych.
 • Bloczki  H+H MULTI
  W celu przyspieszenia wykonywania ścian działowych firma H+H dołączyła ostatnio do systemu bloczki H+H MULTI. Elementy te są wykonane z betonu komórkowego odmiany PP4/0,55 i charakteryzują się większymi wymiarami w porównaniu z tradycyjnymi bloczkami. Do wykonania ściany o powierzchni 1m2 o grubości 115 mm zużywa się tylko 4,2 szt. bloczków H+H MULTI, a ciężar 1m2 takiej ściany wynosi zaledwie 62,2 kg.

 
Etapy wykonania ścian w systemie H+H

Sposób murowania bloczków H+H o dokładności (TLMB) na zaprawie klejowej przedstawiono poniżej:

wierzchnią powierzchnię należy wyrównaćsprawdzanie poziomumieszanie zaprawy

Wierzchnią powierzchnię pierwszej warstwy elementów murowych należy wyrównać specjalną pacą wyrównawczą, a następnie dokładnie oczyścić szczotką z drobin i pozostałości po szlifowaniu. Tą samą pacą możemy usunąć również nierówności z powierzchni pionowych.

Zawartość worka z klejem należy wsypać do pojemnika z odmierzoną ilością wody zalecaną przez producenta, następnie za pomocą mieszadła mechanicznego wymieszać do uzyskania płynnej jednorodnej masy tak, aby nie było w niej grudek.

na wypoziomowany fundament należy ułożyć izolację przeciwwilgociowąnanoszenie zaprawy klejowejukładanie bloczków

Na wypoziomowany fundament należy ułożyć izolację przeciwwilgociową. Pierwszą warstwę bloczków należy murować na podkładzie ze zwykłej zaprawy cementowo-wapiennej ułożonej przy pomocy kielni . Kolejne warstwy muru murujemy na zaprawę cienkowarstwową.

Na oczyszczoną powierzchnię nanosi się warstwę zaprawy klejowej o grubości 1-3mm. Zaprawę klejową należy nanosić przy pomocy zwykłej kielni zębatej lub za pomocą kielni specjalnej (skrzynki) dopasowanej do szerokości murowanych elementów. Przy murowaniu na cienkowarstwowej zaprawie klejowej bloczków nie zwilża się wodą.

sprawdzanie ułożenia bloczków odbywa się za pomocą poziomicyelementy murowe profilowane na pióro-wpustzaprawę klejową układa się na połączeniu bloczków w narożach ściany

Kontrolę prawidłowego ułożenia elementów murowych w narożach budynku oraz wzdłuż ścian należy sprawdzać za pomocą poziomicy i rozciągniętego sznurka murarskiego. Nierówności i ułożenia poszczególnych elementów murowych koryguje się przy pomocy młotka gumowego.

Elementy murowe profilowane na pióro-wpust, kolejno wmurowywane w warstwę łączy się ze sobą tylko na pióro i wpust. Ich boczne powierzchnie są tak wyprofilowane, że to połączenie zapewnia odpowiednią wytrzymałość i szczelność muru. Zaprawę klejową układa się tylko na połączeniu bloczków w narożach ściany.

murowanie kolejnych bloczkówdalsze układanie bloczkówpowstawanie ściany z bloczków

Następnie murujemy kolejne bloczki i warstwy muru z zachowaniem toku czynności wykonanych w poprzednich warstwach.

przy murowaniu bloczków pióro-wpust należy powierzchnię wpustem kierować na zewnątrzdocinanie za pomocą taśmowej piłydocinanie ręczne

Przy murowaniu bloczków pióro-wpust należy powierzchnię z wpustem kierować na zewnątrz. Powierzchnie te przed tynkowaniem wypełnia się zaprawą, którą również wypełnia się ubytki i uszkodzenia, które mogą się zdarzyć podczas murowania. Dzięki stosowaniu zapraw klejowych oraz specjalnych narzędzi, przeznaczonych do nanoszenia zaprawy, można znacznie skrócić czas pracy i zoptymalizować zużycie kleju. Bloczki na żądany wymiar można docinać ręcznie lub za pomocą taśmowej piły.

właściwe łączenie elementówłączenie typowym wiązaniem murarskim

Murując ściany zewnętrzne nośne i wewnętrzne należy zwrócić uwagę na właściwe wykonanie połączenia tych elementów. Ścianę zewnętrzną i działową wewnętrzną możemy połączyć typowym wiązaniem murarskim.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Gadomski

Źródło: H+H

Polecamy Ci również

Zobacz także