Murowanie tradycyjne, czy klejenie bloczków H+H?

Murowanie tradycyjne, czy klejenie bloczków H+H?

Murowanie tradycyjne, czy klejenie bloczków H+H? - zdjęcie 1Wraz z rozwojem materiałów budowlanych pojawiają się wątpliwości co do stosowania technik łączenia elementów murowych. Zaprawy „tradycyjne” o których mowa w normie PN-EN 1996 „Konstrukcje murowe.” umożliwiają wykonywanie spoin grubości od 8 do 15 mm podczas gdy potocznie zwane „zaprawy klejowe” chociaż z klejami niewiele mają wspólnego, dają nam możliwość wykonania spoiny cienkowarstwowej  grubości od 1 do 3 mm. Którą z nich wybrać? Czy różnią się od siebie i jakie są warunki ich stosowania?

Nieliczni producenci autoklawizowanego betonu komórkowego kładą  tak duży nacisk na dokładność wykonania elementów murowych jak robi to H+H Polska Sp. z o.o. Nieustanne utrzymywanie najwyższej jakości i zaawansowana technologia pozwala  nam dostarczać klientowi produkt, który w stu procentach spełni  jego oczekiwania.  Nieprzekroczenie 1 milimetrowej odchyłki na wysokości każdego bloczka H+H  podczas produkcji pozwala  właśnie na zastosowanie do łączenia bloczków zaprawy do  spoin grubości od 1 czy 2 mm. W porównaniu do tradycyjnych prawie 15 mm spoin  rozwiązanie to dostarcza nam  wielu istotnych korzyści.
Pierwsza z nich to niewątpliwie brak zauważalnych mostków termicznych. Pomniejszając dziesięciokrotnie grubość spoiny wpływamy znacząco na obniżenie strat ciepła. Należy również pamiętać, że każda zaprawa, łącząca elementy murowe z betonu komórkowego H+H jest materiałem 4-krotnie łatwiej przewodzącym ciepło, więc im jest jej mniej, tym ściana będzie lepiej izolowana.

klejenie bloczkówtradycyjne murowanie

Straty izolacji ciepła wynikające z 1 mm grubości spoiny w ścianie jednowarstwowej z bloczków H+H TERMO grubości 36,5 cm przy to tylko ok. 4 %, podczas gdy ściana z tych samych bloczków wymurowana na zaprawie o grubości spoiny 12 mm to już  ponad 25 %.

W górnej części bloczki połączone cienką zaprawą klejową o gr. 1 -3 mm.  W dolnej części bloczki połączone zaprawą tradycyjną cementowo-wapienną gr. 10-20 mmKolejną zaletą, która nie tylko pomoże projektantowi racjonalnie zaprojektować budynek, ale także inwestorowi zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków jest wzrost nośności muru po zastosowaniu spoiny cienkiej. Można spotkać się z błędną opinią zwłaszcza wśród samozwańczych „fachowców od wszystkiego” że im grubsza jest warstwa spoiny to ściana  będzie mogła przenieść większe obciążenie. Sytuacja jest zupełnie odwrotna spoina jest najsłabszym elementem muru. Im cieńsza jest jej warstwa tym ściana jest mocniejsza i przeniesie więcej  obciążeń. Można tu posłużyć się analogią do klejów typu SUPER FIX,  które w przeciągu kilku sekund sklejają dwie powierzchnie tworząc mocne połączenie tylko pod warunkiem zastosowania bardzo cienkiej warstwy. Jeżeli warstwa klejąca tego samego kleju osiągnęłaby np. 5 mm to połączenie tych dwu powierzchni albo nie byłoby możliwe w ogóle, a w najlepszym razie byłoby niezwykle słabe i nietrwałe. Oczywiście nie można opierać się wyłącznie na analogii, ale tu z pomocą przychodzą nam norma EUROKOD 6  PN-EN 1996-3:2010, gdzie możemy potwierdzić nasze spostrzeżenia dotyczące wytrzymałości na ściskanie murów z betonu komórkowego H+H.

Murowanie tradycyjne, czy klejenie bloczków H+H? - zdjęcie 5

I wreszcie korzyścią, która przemawia szczególnie do inwestorów jest efektywność ekonomiczna stosowania cienkiej spoiny. Warto zauważyć że koszt wykonania 1 m² ściany zależy  także od ilości i ceny zaprawy którą musimy zastosować do połączenia elementów murowych. Przy ścianie z bloczków H+H o grubości 24 cm musimy liczyć się ze zużyciem ok. 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych  i ok. 0,6 litra wody na każdy m² ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok.         2,00 zł/m².
zaprawa Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną  zużywamy ok. 24 dm³ zaprawy ( ok. 7,5 litrów wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw)  – czyli ok. 15 zł zł / m². Można oczywiście  taką zaprawę wykonać bezpośrednio na budowie, ale koszt będzie ponad 2 razy wyższy niż przy cienkiej spoinie - ok. 4,30 zł na 1 m² ściany, nie uwzględniając przy tym konieczności zorganizowania miejsca na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu i osób które muszą ją przygotować. Przy dużych ilościach ścian zamówienie zaprawy z „wytwórni betonów i zapraw” nie będzie bardziej ekonomiczne i tutaj zapłacimy ok. 5,60 zł czyli prawie 3-krotnie więcej niż za  wykonanie zaprawy do cienkich spoin.
Biorąc pod uwagę to, że elementy systemu H+H produkowane są w najwyższej dokładności wymiarowej TLMB i umożliwiają realne wykorzystanie szeregu zalet wynikających z możliwości stosowania zapraw do cienkich spoin, wybór  tej  techniki łączenia elementów murowych jest  świadomym, optymalnym i bezpiecznym rozwiązaniem a nie uzależnionym wyłącznie od historycznych przyzwyczajeń murarza czy powielaniem rozwiązań, które nie wytrzymują presji obecnych wymagań technicznych.

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Robert Bulka

Źródło: H+H

Polecamy Ci również

Zobacz także