Murowane ściany działowe

Z wyborem produktów na ściany działowe przeważnie nie ma wielkiego kłopotu. Jeśli budujemy z betonu komórkowego, z tego samego wykonujemy działówki. Podobnie rzecz się ma z ceramiką, silikatami  lub keramzytobetonem.

Gorzej, jeśli producent materiału na ściany konstrukcyjne nie ma w ofercie elementów do wznoszenia ścian działowych, a jest tak na przykład w przypadku bloczków marki Sukiennik lub kształtek szalunkowych. Wtedy trzeba samemu coś wyszukać. Tak samo, gdy chcemy dostawić ścianę działową w budynku już istniejącym.

Ścian działowych nie wolno bagatelizować. Co prawda nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, tak jak ściany nośne, ale muszą dobrze chronić przed przenikaniem dźwięków i umożliwiać wygodne zawieszanie przedmiotów.

Ściany z cegieł
Wznosi się je między innymi z pełnych cegieł ceramicznych lub silikatowych. Wbrew nazwie niektóre cegły pełne mogą mieć niewielkie drążenia – nie przekraczające 15% powierzchni ich podstawy. Chętnie wykorzystywane są też ceramiczne cegły dziurawki, lżejsze od pełnych i wygodniejsze do murowania. Cegły mają standardowe wymiary 25 x 12 x 6,5 cm. Oprócz cegieł tradycyjnych, do budowy działówek oferowane są też ceramiczne cegły kratówki. Są one większe od pozostałych i mają drążenia w kształcie rombów. Ich długość oraz szerokość jest taka sama jak cegieł pełnych. Mogą być jednak wyższe i to nawet kilkukrotnie.

Sprzedawane są również tak zwane cegły modularne, bardziej przypominające pustaki. Mają długość 28,8 cm, szerokość – 8,8 cm i wysokość 18,8 lub 22 cm.

Cegły pełne, zwłaszcza silikatowe, dzięki dużemu ciężarowi, dobrze izolują akustycznie. Można też na nich bez obaw wieszać bardzo ciężkie przedmioty, nie stosując żadnych specjalnych łączników, jedynie zwykłe wkręty bądź haczyki z plastikowymi kołkami.

Ściany z cegieł pełnych nie są niestety lekkie, ważą od 200 do 290 kg/m². Stanowią więc spore obciążenie dla stropów.

murowane ściany działoweściany murowane

Ściany z bloczków
Bloczki robione są z betonu komórkowego lub silikatów. Stosuje się tu cienkie elementy z betonu komórkowego odmiany 600-800, zwane też płytkami, mające grubość 6, 8, 11,5 lub 12 cm. Można też zastosować bloczki grubości 18 cm. Do murowania ścianek z betonu komórkowego używa się zwykłych zapraw cementowo-wapiennych lub cienkowarstwowych zapraw klejowych.

Bloczki silikatowe, polecane do wznoszenia ścian działowych mają wymiary: 25 x 8 x 22, 25 x 12 x 22, 25 x 18 x 22 lub 25 x 25 x 22 cm. Elementy takie są dosyć ciężkie, ale dzięki temu mają znakomitą izolacyjność akustyczną, znacznie wyższą niż bloczki z betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne.

Ściany z pustaków
Pustaki są duże i lekkie, więc łatwo i szybko wykonuje się z nich ściany działowe. Większość z nich nadaje się ponadto do łączenia na pióro i wpust i wówczas nie trzeba robić między nimi spoin pionowych. Najpopularniejsze są wąskie pustaki z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej (nieco lżejsze). Do ścian działowych nadają się także pustaki keramzytobetonowe – grubości od 9 do 12 cm.

Pustaki nie są ciężkie, ale także zapewniają dość dobrą izolacyjność akustyczną. Za tłumienie dźwięków odpowiada tu bowiem nie masa elementu, ale układ wewnętrznych otworów.

Ściany murowane wymagają czasem zbrojenia, aby osiągnęły wymaganą sztywność. Dotyczy to szczególnie ścian cienkich i dłuższych niż 5 m. Zbroi się je stalowymi drabinkami, płaskownikami lub prętami, umieszczanymi w warstwie zaprawy spoin poziomych. Ilość zbrojenia i jego rozmieszczenie powinien określać projekt.

Dużą zaletą wszystkich ścian murowanych jest ich duża wytrzymałość na uszkodzenie i łatwość wykończenia. Nieco kłopotu sprawia jednak wykuwanie w nich bruzd na przewody elektryczne.

W połączeniu z nośnymi
Murowane ściany działowe łączy się z nośnymi na kilka sposobów. Podczas murowania można je osadzać w bruździe pozostawionej lub wykutej w ścianie nośnej. Można również spiąć je ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych kotew. To drugie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze.

Wymagania akustyczne
Norma PNB-02151-3:1999, obowiązująca od 2001 roku wymaga, by współczynnik izolacyjności akustycznej R’A1 dla ścian działowych był nie mniejszy niż 30 dB, a dla ścian działowych odgradzających zwykłe pomieszczenia od pomieszczeń sanitarnych – 35 dB.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Robert Morka, Solbet

Polecamy Ci również

Zobacz także