Zamiast tradycyjnych płytek w aranżacji łazienki lub kuchni warto zastosować bardziej efektowną mozaikę. Małymi kafelkami można obłożyć wannę, półki, podłogę albo ściany.
Mozaika to miniaturowe kwadratowe lub prostokątne płytki (o bokach od 1 do 3 cm lub nieco większych). Mozaika może być również wykonana z elementów okrągłych lub stanowić melanż kształtów. Najpopularniejsze są ceramiczne okładziny mozaikowe, ale dostępna jest również mozaika z kamienia naturalnego – marmuru, piaskowca, granitu oraz metalizowana i szklana, niezwykle dekoracyjna.
Wzornictwo mozaiki jest bardzo różnorodne. Może być jednobarwna lub cieniowana, zdobiona dodatkowo motywem kwiatowym lub graficznym. W zależności od tego, z jakiego materiału i w jakiej technologii jest wykonana jej powierzchnia, może być matowa lub błyszcząca. Mozaikowe kompozycje mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza. Płytki połyskujące, odpowiednio podświetlone, dają ciekawe efekty. Mozaikę o tak wykończonej powierzchni warto zastosować szczególnie w mniejszym pomieszczeniu, poprawiając jego proporcje i uzyskując wrażenie przestronności. Zresztą mozaika, ze swym bogactwem kolorów, wzorów i faktur to mistrzyni iluzji.
Zastosowanie
Mozaikę wykorzystuje się do wykańczania ścian czy podłóg. Zakres zastosowania mozaiki zależy tylko od pomysłowości i upodobań. Może ona stanowić dominujący materiał wykończeniowy we wnętrzu, ale najlepiej położyć ją tylko w niektórych miejscach, np. aby wyeksponować wybraną część pomieszczenia oraz jako ornament. I tak np. z mozaiki można wykonać dekoracyjne obramowanie lustra. Może też pełnić funkcję poziomego bądź pionowego dekoru – szczególnie dobrze prezentuje się zestawiona z płytkami w dużym formacie. Mozaika może także posłużyć do umownego wydzielenia poszczególnych stref w łazience. Dobry pomysł to wykończenie mozaiką półki lub też blatu pod ostatnio bardzo popularne umywalki nablatowe. Jest niezastąpiona jako okładzina różnego rodzaju powierzchni profilowanych – okłada się nią półkoliste ścianki działowe, w tym ścianki kabin prysznicowych, stosuje się przy obudowie okrągłych czy półokrągłych wanien.
Układanie
Patrząc na wykończoną mozaiką powierzchnię i jej drobne elementy odnosi się wrażenie, że jej ułożenie musi być wyjątkowo żmudne, precyzyjne i zajmuje mnóstwo czasu. Wcale tak nie jest. Mozaika sprzedawana jest w arkuszach (często o wymiarach 30 x 30 cm). Poszczególne płytki połączone są siatką z tworzywa lub na podkładzie z papieru perforowanego (tzw. mozaika przemysłowa). Przy układaniu mozaiki ważne jest staranne przygotowanie podłoża, które powinno być idealnie gładkie, i użycie cienkiej warstwy kleju (o podwyższonej elastyczności lub specjalnego kleju do mozaiki), aby drobnowymiarowe elementy nie zapadły się w nim. Wykonawca musi mieć na uwadze, aby zachować identyczną odległość między poszczególnymi arkuszami a małymi płytkami. Jeśli spoiny będą się różnić szerokością, moduły mozaiki będą się odznaczać, a nie wygląda to dobrze i świadczy o niedokładności glazurnika. Ważne jest także, aby starannie połączyć mozaikę z innym rodzajem płytek o większym formacie. I na koniec – fugowanie – na tym etapie może być trochę więcej pracy niż przy tradycyjnej glazurze. Trzeba się również liczyć z tym, że zużycie samego materiału do spoinowania będzie nieco większe.
mozaika
Widziałem już wiele dzieł stworzonych z mozaiki i nadal nie przestaję się dziwić.
maciejos
świetna byłaby taka wstawka mozaikowa http://viverto.pl/mozaika_szklana_gl-13 ... 16094.html , np jako wykończenie prysznica. kolor doskonały, intensywny, myślę, że robi wrażenie.
Krzysztof-mozaika
Na tym polega całe piękno mozaiki - nigdy nie przestaje zadziwiać:) Mi ostatnimi czasy bardzo podobają się mozaiki metalowe ciągle się jednak zastanawiam jak będzie się sprawować na dłuższą metę.
Barbara_nowa
Świetne są też mozaiki w niestandardowych kształtach, na przykład heksagonalnych czy "arabeskowych", jak tu: https://www.mozaikowe.pl/6-plytki-ceramiczne - można z nich układać zarówno powierzchnie monochromatyczne, jak i tworzyć wzory i w obu wersjach prezentują się niebanalnie.