Mozaika na ścianę i podłogę

Zamiast tradycyjnych płytek w aranżacji łazienki lub kuchni warto zastosować bardziej efektowną mozaikę. Małymi kafelkami można obłożyć wannę, półki, podłogę albo ściany.

Mozaika to miniaturowe kwadratowe lub prostokątne płytki (o bokach od 1 do 3 cm lub nieco większych). Mozaika może być również wykonana z elementów okrągłych lub stanowić melanż kształtów. Najpopularniejsze są ceramiczne okładziny mozaikowe, ale dostępna jest również mozaika z kamienia naturalnego – marmuru, piaskowca, granitu oraz metalizowana i szklana, niezwykle dekoracyjna.

mozaika dekoracyjna mozaika w łazience
Wzornictwo mozaiki jest bardzo różnorodne. Może być jednobarwna lub cieniowana, zdobiona dodatkowo motywem kwiatowym lub graficznym. W zależności od tego, z jakiego materiału i w jakiej technologii jest wykonana jej powierzchnia, może być matowa lub błyszcząca. Mozaikowe kompozycje mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza. Płytki połyskujące, odpowiednio podświetlone, dają ciekawe efekty. Mozaikę o tak wykończonej powierzchni warto zastosować szczególnie w mniejszym pomieszczeniu, poprawiając jego proporcje i uzyskując wrażenie przestronności. Zresztą mozaika, ze swym bogactwem kolorów, wzorów i faktur to mistrzyni iluzji.

Zastosowanie
Mozaikę wykorzystuje się do wykańczania ścian czy podłóg. Zakres zastosowania mozaiki zależy tylko od pomysłowości i upodobań. Może ona stanowić dominujący materiał wykończeniowy we wnętrzu, ale najlepiej położyć ją tylko w niektórych miejscach, np. aby wyeksponować wybraną część pomieszczenia oraz jako ornament. I tak np. z mozaiki można wykonać dekoracyjne obramowanie lustra. Może też pełnić funkcję poziomego bądź pionowego dekoru – szczególnie dobrze prezentuje się zestawiona z płytkami w dużym formacie. Mozaika może także posłużyć do umownego wydzielenia poszczególnych stref w łazience. Dobry pomysł to wykończenie mozaiką półki lub też blatu pod ostatnio bardzo popularne umywalki nablatowe. Jest niezastąpiona jako okładzina różnego rodzaju powierzchni profilowanych – okłada się nią półkoliste ścianki działowe, w tym ścianki kabin prysznicowych, stosuje się przy obudowie okrągłych czy półokrągłych wanien. 

ściany i umywalka wyłożone mozaiką mozaika na ścianach mozaika łazienkowa
Układanie
Patrząc na wykończoną mozaiką powierzchnię i jej drobne elementy odnosi się wrażenie, że jej ułożenie musi być wyjątkowo żmudne, precyzyjne i zajmuje mnóstwo czasu. Wcale tak nie jest. Mozaika sprzedawana jest w arkuszach (często o wymiarach 30 x 30 cm). Poszczególne płytki połączone są siatką z tworzywa lub na podkładzie z papieru perforowanego (tzw. mozaika przemysłowa). Przy układaniu mozaiki ważne jest staranne przygotowanie podłoża, które powinno być idealnie gładkie, i użycie cienkiej warstwy kleju (o podwyższonej elastyczności lub specjalnego kleju do mozaiki), aby drobnowymiarowe elementy nie zapadły się w nim. Wykonawca musi mieć na uwadze, aby zachować identyczną odległość między poszczególnymi arkuszami a małymi płytkami. Jeśli spoiny będą się różnić szerokością, moduły mozaiki będą się odznaczać, a nie wygląda to dobrze i świadczy o niedokładności glazurnika. Ważne jest także, aby starannie połączyć mozaikę z innym rodzajem płytek o większym formacie. I na koniec – fugowanie – na tym etapie może być trochę więcej pracy niż przy tradycyjnej glazurze. Trzeba się również liczyć z tym, że zużycie samego materiału do spoinowania będzie nieco większe.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Ceramika Paradyż

Polecamy Ci również

Zobacz także