Motopompa - jak ją wybrać i prawidłowo użytkować

9
Motopompa
Podczas wielu prac budowlanych, konieczne jest usunięcie wody z wykopów itp. Do tego celu niezastąpione są motopompy.

Zalany plac budowy, albo piwnica często oznacza poważne straty. Możemy ją usunąć za pomocą motopompy – podpowiadamy, jak wybrać motopompę i jak ją prawidłowo użytkować.

Pompa szlamowa

Pompy szlamowe sprawdzają się podczas prac ziemnych - usuwania wody z wykopów pod budowę, czy montaż instalacji.

Honda
Motopompa WT 20X

Motopompa o wydajności do 42 000 l/h (700l/min.) i mocy silnika 4,8 kM (3 600 obr./min).

Honda
Motopompa WT 30X

Motopompa o wydajności do 72 000 l/h (1 200l/min.) i mocy silnika 8,4 kM (3 600 obr./min).

Honda
Motopompa WT 40X

Motopompa o mocy silnika 11,7 kM (3 600 obr./min) i wydajności do 96 000 l/h (1 600l/min.).

Honda
Profesjonalna motopompa szlamowa z paliwo oszczędnym silnikiem.

Wydajna pompa z możliwością pracy "na sucho", czyli bez potrzeby monitorowania poziomu wody podczas pracy (i zalania korpusu pompy przed jej uruchomieniem).

Honda
Motopompa SMD 50HXW

Pompa z możliwością pracy "na sucho" - wydajność do 7 200 l/h (120l/min.), silnik o mocy 3,5 kM (3 600 obr./min).

Honda
Motopompa SMD 80HX

Motopompa z możliwością pracy "na sucho" - wydajność do 14 400 l/h (240l/min.), silnik o mocy 4,8 kM (3 600 obr./min).

Honda

Intensywne opady, podniesienie poziomu wód gruntowych, pęknięcie rurociągu, czy wylanie wody z lokalnego kanału lub cieku wodnego mogą powodować zalanie plac budowy, albo istniejących już obiektów. W takich przypadkach konieczne jest usunięcie niepożądanej wody. Przydatnym do tego celu sprzętem są motopompy.
– Prawdopodobnie każda osoba pracująca na budowie czy systematycznie wykonująca prace budowlano-remontowe zetknęła się z problemem zalania części lub całego placu budowy czy zaplecza. Nawet z pozoru niewinna niedrożność okolicznych rowów może spowodować taki problem, a duże ilości wody mogą zniszczyć elementy robót i opóźnić całą inwestycję. Dlatego, w szeroko rozumianym budownictwie, stosuje się pompy, które zapewnią błyskawiczne pozbycie się nieoczekiwanej wody. W tej branży, jak w ratownictwie, profesjonaliści potrzebują bardzo solidnych pomp, których konstrukcja i zastosowane rozwiązania przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach oraz do intensywnej eksploatacji. – wyjaśnia Piotr Gołędowski, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Poznaj też: Zasady wylewania ław fundamentowych

Jak wybrać motopompę

Wybierając motopompę, musimy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • w jakich warunkach będzie pracować motopompa – uwzględniamy tu wielkość odwadnianej powierzchni; trzeba także ocenić stopień zanieczyszczenia wody
 • wydajność pompy – wpływa na tempo wypompowania wody, czyli czas wykonania pracy
 • maksymalna wysokość podnoszenia i ssania – decyduje o tym, z jakiej głębokości będzie można skutecznie wypompować wodę; parametrem wpływającym na te czynniki jest generowane ciśnienie i wydajność pompy
 • moc i jakość silnika – wpływa na jakości pracy pompy, jej wydajności i niezawodności
 • kosz ssawny – jakość kosza ssawnego wpływa na skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić pompę.

Warto zwrócić również uwagę na zużycie paliwa i inne koszty eksploatacyjne pompy, a także – jakość silnika i wszystkich podzespołów, które wpływają na niezawodność i bezawaryjność urządzenia.
  Bo w sytuacji krytycznej, gdy plac budowy zalewa woda, potrzebna jest pompa, której silnik błyskawicznie odpali, i która nie zawiedzie w akcji. – dodaje Piotr Gołędowski.
Sprawdźmy też, jakiej gwarancji udziela producent – długi okres gwarancji nie tylko zapewnia nam spokój w razie ewentualnej awarii, ale pośrednio świadczy też o jakość urządzenia. Można zakładać, że im dłuższy okres gwarancji, tym wyższa jakość pompy.

Jak prawidłowo użytkować motopompę

Jakość to jedno, na długi okres bezawaryjnego użytkowania motopompy, wpływa też sposób, w jaki korzystamy z urządzenia. Weźmy pod uwagę, że motopompy pracują w trudnych warunkach i różnych okolicznościach. Przestrzegajmy więc następujących zasad postępowania:

 • Zanim uruchomimy pompę, przeczytajmy koniecznie instrukcję jej obsługi i przestrzegajmy zaleceń producenta.
 • Pamiętajmy o ustawieniu pompy na twardym i płaskim podłożu – w innym przypadku urządzenie może się przewrócić lub przechylić, co może spowodować wyciek paliwa lub oleju – a to z kolei doprowadzi do zatarcia się silnika.
 • Przed uruchomieniem pompy, trzeba jej korpus zalać wodą. Zapobiegnie to przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania. UWAGA – ta zasada nie dotyczy pomp, które mogą pracować „na sucho”.
 • Pamiętajmy, że wąż ssawny powinien być usztywniony, a wysokość do lustra wody nie może przekraczać 8 metrów – w przeciwnym wypadku pompa nie będzie podawać wody. Do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży.
 • Przed uruchomieniem pompy zwróćmy uwagę na prawidłowe podłączenie węży i mocowanie – zbyt luźne obniży wydajność pompy. Niebezpieczne jest złe zabezpieczenie węża na króćcu wylotowym. Jeśli opaska będzie luźna, może dojść do zrzucenie węża z króćca pod wpływem wysokiego ciśnienia.
 • Zwróćmy uwagę na to, by nie zamykać gwałtownie wypływu węża tłocznego, np. najeżdżając na niego samochodem, ponieważ może to spowodować pęknięcie korpusu pompy.

Dowiedz się też: Jak prawidłowo użytkować agregat prądotwórczy

Jeśli będziemy przestrzegać tych zaleceń, motopompa będzie pracować skutecznie i bezawaryjnie przez długi okres czasu.
 Prawidłowa obsługa i eksploatacja, zgodna z zapisami instrukcji obsługi danego modelu, wpływa na czas żywotności pompy i jej wydajność. Dodatkowo, systematyczne kontrole stanu zużywających się materiałów eksploatacyjnych zapewniają bezawaryjność pompy. Ponieważ pompy to urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, muszą być regularnie konserwowane, by były gotowe do pracy w każdej chwili i z całą mocą. W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych lub innych części, warto zapytać w autoryzowanym serwisie o oryginalne części – produkowane przez tego samego producenta są precyzyjnie dostosowane do danego modelu pompy. Wówczas pompa będzie zawsze działać z pełną wydajnością. - wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w Aries Power Equipment  Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Honda / Aries Power

Polecamy Ci również

Zobacz także