Jeśli budynek, mimo że zbudowany z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej lub odpowiednio docieplony wciąż ulega wychłodzeniu, to najprawdopodobniej są w nim mostki termiczne.
Mostki to takie miejsca, którymi ciepło znajduje drogę ucieczki. One w wielu przypadkach odpowiadają za straty energii i zwiększenie kosztów opału.
Zgodnie z definicją, mostkiem termicznym nazywamy fragment budynku, przez który ciepło wydostaje się z na zewnątrz. Dzieje się tak przeważnie na skutek niedostatecznej izolacji lub wadliwego wykonawstwa.
Istnienie mostków w sposób istotny zmienia bilans cieplny domu. Załóżmy, że wartość współczynnika przenikania ciepła U, określona dla ścian, teoretycznie jest niska, a więc korzystna. Na pierwszy rzut oka wszystko powinno być w porządku. Wystarczy jednak kilka mostków, a izolacyjność ścian przestaje mieć znaczenie, jej sens zostaje zniweczony. W takich feralnych miejscach wartość współczynnika U może być bowiem nawet o 100% większa.
Przyczynami powstawania mostków mogą być: zły projekt, złe rozwiązania techniczne zastosowane przy wznoszeniu budynku, błędy lub niestaranność wykonawców.
Gdzie szukać mostków w ścianach?
Zlokalizowanie i zlikwidowanie mostków jest niezwykle istotne, ale bywa trudne. Najpierw trzeba dokładnie obejrzeć ściany. Na elewacjach możemy zaobserwować ciemne smugi wyraźnie odcinające się od jaśniejszych powierzchni. Wewnątrz budynków, na ścianach w miejscach podobnych smug może rozwinąć się grzyb. Takie znaki wyraźnie świadczą o obecności mostków.
W ścianach mostki najczęściej występują:
- wzdłuż nadproży okien, drzwi lub bram garażowych;
- wzdłuż wieńców;
- wokół otworów okiennych i drzwiowych;
- między nieszczelnie ułożonymi płytami materiału termoizolacyjnego;
- wzdłuż płyt balkonowych.
Najłatwiej o mostki w ścianach jednowarstwowych. W ścianach z ociepleniem, warstwa termoizolacyjna osłania większość potencjalnych miejsc ucieczki ciepła.
Najlepszym sposobem na dokładne zlokalizowanie mostków są fotografie termowizyjne. Robi się je od zewnątrz budynku specjalną kamerą. Badanie takie powinno być prowadzone w sezonie grzewczym, przy ogrzewaniu ustawionym na najwyższą moc. Wszystkie okna i drzwi powinny być wówczas szczelnie zamknięte. Na wykonanych zdjęciach niebieski i zielony kolor wskazują miejsca zimne, a więc takie, które nie nagrzewają się od środka. Pomarańczowe i czerwone barwy, to ślady ucieczki energii cieplnej.
Czym grożą mostki?
Głównie niekontrolowaną utratą ciepła z domów. Sprzyjają także wykraplaniu się pary wodnej na ścianach. Na zawilgoconych miejscach chętnie zaś rozwija się pleśń.