Mostki termiczne

Jeśli budynek, mimo że zbudowany z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej lub odpowiednio docieplony wciąż ulega wychłodzeniu, to najprawdopodobniej są w nim mostki termiczne.

Mostki to takie miejsca, którymi ciepło znajduje drogę ucieczki. One w wielu przypadkach odpowiadają za straty energii i zwiększenie kosztów opału.
Zgodnie z definicją, mostkiem termicznym nazywamy fragment budynku, przez który ciepło wydostaje się z na zewnątrz. Dzieje się tak przeważnie na skutek niedostatecznej izolacji lub wadliwego wykonawstwa.
Istnienie mostków w sposób istotny zmienia bilans cieplny domu. Załóżmy, że wartość współczynnika przenikania ciepła U, określona dla ścian, teoretycznie jest niska, a więc korzystna. Na pierwszy rzut oka wszystko powinno być w porządku. Wystarczy jednak kilka mostków, a izolacyjność ścian przestaje mieć znaczenie, jej sens zostaje zniweczony. W takich feralnych miejscach wartość współczynnika U może być bowiem nawet o 100% większa.
Przyczynami powstawania mostków mogą być: zły projekt, złe rozwiązania techniczne zastosowane przy wznoszeniu budynku, błędy lub niestaranność wykonawców.

Gdzie szukać mostków w ścianach?
Zlokalizowanie i zlikwidowanie mostków jest niezwykle istotne, ale bywa trudne. Najpierw trzeba dokładnie obejrzeć ściany. Na elewacjach możemy zaobserwować ciemne smugi wyraźnie odcinające się od jaśniejszych powierzchni. Wewnątrz budynków, na ścianach w miejscach podobnych smug może rozwinąć się grzyb. Takie znaki wyraźnie świadczą o obecności mostków.

W ścianach mostki najczęściej występują:

  • wzdłuż nadproży okien, drzwi lub bram garażowych;
  • wzdłuż wieńców;
  • wokół otworów okiennych i drzwiowych;
  • między nieszczelnie ułożonymi płytami materiału termoizolacyjnego;
  • wzdłuż płyt balkonowych.

Najłatwiej o mostki w ścianach jednowarstwowych. W ścianach z ociepleniem, warstwa termoizolacyjna osłania większość potencjalnych miejsc ucieczki ciepła.
Najlepszym sposobem na dokładne zlokalizowanie mostków są fotografie termowizyjne. Robi się je od zewnątrz budynku specjalną kamerą. Badanie takie powinno być prowadzone wBadanie termowizyjne sezonie grzewczym, przy ogrzewaniu ustawionym na najwyższą moc. Wszystkie okna i drzwi powinny być wówczas szczelnie zamknięte. Na wykonanych zdjęciach niebieski i zielony kolor wskazują miejsca zimne, a więc takie, które nie nagrzewają się od środka. Pomarańczowe i czerwone barwy, to ślady ucieczki energii cieplnej.

Czym grożą mostki?
Głównie niekontrolowaną utratą ciepła z domów. Sprzyjają także wykraplaniu się pary wodnej na ścianach. Na zawilgoconych miejscach chętnie zaś rozwija się pleśń.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także