Młot udarowo-obrotowy Bosch dla profesjonalistów i artystów

Młot udarowo-obrotowy Bosch dla profesjonalistów i artystów

Alexandre Farto, portugalski artysta street artu znany jako Vhils udowadnia, że elektronarzędzia można wykorzystać do tworzenia dzieł sztuki. Vhils ozdabia elewacje budynków wyjątkowymi portretami przy użyciu akumulatorowego młota udarowo-obrotowego dla profesjonalistów.

młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 36 V-LI Plus Professional

W dziełach Vhilsa to właśnie tynk, mur i beton tworzą warstwy, dzięki którym twarze jego bohaterów wyrażają głębokie emocje, intrygując przechodniów i zmuszając ich do refleksji. Dzieła artysty można obejrzeć na całym świecie, m.in. w Londynie, Paryżu, Berlinie, Lizbonie, Rio de Janeiro, Las Vegas i w Szanghaju. Wykute w tynku twarze najczęściej mają rysy lokalnych mieszkańców. Czasami Vhils prezentuje jednak portrety osób z innych rejonów. Tak jest w przypadku jego aktualnego projektu, realizowanego w brazylijskiej metropolii Recife. Artysta stworzył tutaj portret wiejskiego nauczyciela Indian Guarani. Zwrócił tym samym uwagę miasta na los mieszkańców wsi walczących o zachowanie tradycyjnych form życia.

młot udarowo-obrotowy - tworzenie muralu

Vhils – poeta z młotem udarowo-obrotowym w ręku

Artysta tworzy swoje projekty dzięki specjalnej technice dłutowania, do której używa wyłącznie młota udarowo-obrotowego. Podczas prac nad najnowszym muralem Vhils i jego zespół wykorzystali nowy akumulatorowy młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 36 V-LI Plus Professional.
– Przy projektach takich, jak ten realizowany w Recife, gdzie prace prowadzone są na wysokości, potrzebujemy akumulatorowego młota udarowo-obrotowego, który umożliwia dostosowanie techniki kucia do struktury danej ściany i warunków otoczenia. Narzędzie musi być wydajne,  ale musi też posiadać kilka innych cech, które umożliwiają wyjątkowo precyzyjną pracę. Precyzja jest tutaj niezwykle istotna - jeżeli zdejmiemy zbyt grubą warstwę tynku, bardzo trudno jest to potem poprawić – wyjaśnia artysta.
Pracę zaczynam od stworzenia projektu obrazu, który potem dopracowujemy, dzieląc go na warstwy kolorystyczne: czerń, szarość i brąz. Następnie warstwy te nanoszone są na ścianę metodą projekcji. Liczba warstw zależy od właściwości ściany. Najtrudniejszy jest moment przyłożenia dłuta do ściany – wtedy dowiadujemy się jaką ma ona strukturę. Wtedy też weryfikujemy jakość narzędzia – tylko bardzo dobre urządzenia pozwalają pracować z wyczuciem – dodaje.

mural stworzony z pomocą młota udarowo-obrotowego

Kontrola i dokładność podczas pracy młotem GBH 36 V-LI Plus Professional firmy Bosch

Od małych otworów wierconych w murze do kompleksowych i seryjnych prac związanych z dłutowaniem – akumulatorowy młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LI Plus Professional ma szeroki zakres zastosowań. Dlatego jest optymalnym wyborem do prac na rusztowaniach. Mechanizm udarowy oferujący energię udaru 3,2 J i wytrzymały silnik gwarantują wysoką wydajność podczas wiercenia i dłutowania. Narzędzie osiąga wyraźnie lepsze wyniki niż porównywalny młot sieciowy klasy 3 kg, dodatkowo jest szybsze. W przypadku wiercenia w murze, gdzie tak jak w aktualnym projekcie Vhilsa w Recife, właściwości podłoża nie zawsze są dobrze znane, młot GBH 36 V-LI Plus Professional oferuje zintegrowany system ERC (Electronic Rotation Control). Czujnik wykrywa nagłe zablokowanie wiertła w materiale i natychmiast wyłącza silnik, co chroni nadgarstki użytkownika przed urazem spowodowanym szarpnięciem narzędzia. Aby zapewnić pracę z wyczuciem, akumulatorowy młot udarowo-obrotowy oferuje dodatkową zaletę - przy aktywacji systemu EPC (Electronic Precision Control) maksymalna moc młota udarowo-obrotowego jest ograniczana do 70%, a wzrost mocy jest mniej gwałtowny, co zapobiega ślizganiu się wiertła po powierzchni materiału podczas nawiercania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także