Grzyby, pleśnie czy glony często pokrywają powierzchnie elewacji budynków pogarszając ich estetykę, a czasem nawet znacząco wpływając na spadek parametrów mechanicznych.
Występowania oraz wegetacja mikroorganizmów (glony, grzyby) na elewacji wiąże się przeważnie z zaistnieniem tzw. czynników sprzyjających ich rozwojowi:
- brak bezpośredniej operacji słońca na elewacji, np. północne ściany,
- wysoka i gęsta roślinność,
- sąsiedztwo innych zabudowań rzucających cień,
- oddziaływanie wody opadowej na elewacji lub odbijającej się np. od chodników, daszków i innych powierzchni płaskich,
- zacieki z obróbek blacharskich i innych elementów montowanych na elewacji,
- zakurzenia i zabrudzenia elewacji stanowiące podłoże i pożywkę dla rozwoju mikroorganizmów biologicznych,
- duże stężenie zarodników w środowisku otaczającym budynki.
Intensywność występowania składników stanowiących pożywkę w lokalnym środowisku powiązana jest między innymi z urbanizacją, uprzemysłowieniem, zanieczyszczeniem powietrza itp. Z przeprowadzonych obserwacji elewacji budynków termomodernizowanych wynika, że częstsze występowanie grzybów, pleśni, glonów, czyli tzw. porażenia mikrobiologicznego, występuje szczególnie w obszarach zwiększonego zabrudzenia powierzchni zewnętrznych, w miejscach zaciekającej wody (np. z nieprawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej), w miejscach zwiększonej penetracji wody (np. opadowej). W miejscach niezabrudzonych, chronionych przed dostępem wody (pod parapetami, balkonami) mikroorganizmy na ogół nie mają warunków do rozwoju i rzadziej występują.
Winne nie tylko środowisko
Również sami - świadomie lub nie - w znacznej mierze przyczyniamy się do wzrostu drobnoustrojów na elewacjach zamieszkiwanych budynków. Zła eksploatacja, brak okresowych inspekcji lub konserwacji elewacji oraz usuwania zanieczyszczeń staje się powodem występowania porażenia biologicznego.
Wojna z nieproszonymi lokatorami
Walka z grzybami, porostami, które pojawiły się na elewacji budynku obecnie jest znacznie prostsza i skuteczniejsza niż przed nawet kilkoma laty. Czyszczenie elewacji powinno obejmować mycie pod ciśnieniem (usunięcie zielonych nalotów), wraz z jednoczesną sanityzacją odpowiednimi roztworami substancji biobójczych. Następnie zabezpieczenie powierzchni tynku oraz pokrycie warstwy wierzchniej ściany powłoką z farb o podwyższonej odporności na skażenie mikrobiologiczne.
elka2012
Mieszkamy przy lesie i mieliśmy problem z zielenieniem elewacji. Tak jak opisane w artykule wyczyściliśmy pod ciśnieniem i pomalowaliśmy farbą odporną na zagrozenia biologiczne, FA10.
IWB
hydrofobizacja - to tańsza opcja malowania elewacji ale tylko w przypadku nowych tynków dodatkowa zaleta to brak wnikania wody w system ocieplenia (wełna mineralna) sucha przegroda mniejsze koszty ogrzewania
Jarzynka
u moich rodziców na domku tez wystąpił problem mianowicie pojawiła się zieleń na jednej ze ścian , jak stało się z przyjętym układem horyzontalnym to była ściana zachodnia, i myślałem z Ojcem jak pozbyć się tego , i pewien Niemiec polecił nam pewien środek , tutaj kosztuje jakieś grosze, gotowy już bez rozcieńczania ,myślałem że to jakiś blef, położyłem i wyczytałem że efekty są po 3 dniach, po czym po upływie tego czasu czary! zieleń zeszła a po niej nawet śladu nie ma, na dniach napiszę co to za środek ,po zimie szykujemy się na malowanie domu w innym kolorze (aktualny to zwana "kość słoniowa") farbą silikonową
Farby Kabe
Jest to bardzo powszechne zjawisko rozwoju porostu glonów i grzybów na niezabezpieczonych elewacjach budynków (szczególnie od strony północnej i północno-zachodniej). Dlatego warto stosować na elewacjach zabezpieczone tynki i farby skutecznie wydłużając ochronę i estetykę elewacji. Z naszej strony polecić możemy masy tynkarskie PERMURO, NOVALIT T i ARMASIL T są one standardowo zabezpieczone przed porostem glonów i grzybów, natomiast nasze farby elewacyjne BUGOFLEX, NOVALIT F i ARMASIL F muszą być dodatkowo zabezpieczane (co jest oferowane jako usługa dodatkowa). W przypadku gdy porost glonów i/lub grzybów występuje już na elewacji konieczne jest wcześniejsze odkażenie podłoża preparatem glono- i grzybobójczym na przykład naszym o nazwie ALGIZID, a następnie zabezpieczenie (przed ponowny porostem) tynkiem lub farbą elewacyjną z zabezpieczeniem przed porostem glonów i grzybów.
Enerbau
W miarę wzrostu ilości budynków izolowanych od zewnątrz, problem glonów i grzybów będzie się pogłębiał. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że do likwidacji biotopu używa sie wysokotoksycznych biocydów, które są zakazane w rolnictwie, ale z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie. Deszcze wypłukują je z fasad budynków i trucizna dostaje się do środowiska naturalnego. Jeżeli na tym ma polegać ekologia, to bardzo za nią dziękuję. Chciałbym tylko przypomnieć, że to pod naciskiem "zielonych" prowadzi się obłędną kampanię izolowania domów od zewnątrz, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ktoś za to ciężką kasę bierze, a my wkrótce utoniemy w górach starego styropianu i zatrujemy się na dobre środkami ochrony elewacji izolowanych z zewnątrz budynków