Mieszarki i betoniarki. Które urządzenie wybrać i na co zwrócić uwagę

1
Wylewka
Do przygotowania różnego rodzaju mieszanek - zapraw, klejów, farb, jastrychów itp. mogą posłużyć mieszarki. W pewnych sytuacjach pożyteczne są także tradycyjne betoniarki.

Mieszanie zapraw, klejów, farb itp. to nieodłączna część budowy i większego remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając mieszarkę i betoniarkę.

Nowoczesne chemia budowlana – zaprawy, jastrychy, kleje, a nawet farby są coraz częściej zaawansowanymi produktami, które wymagają specjalnego potraktowania i dokładnego wymieszania. W przypadku takich produktów domowe sposoby, takie jak mieszadło napędzane wiertarką, nie sprawdzają się. Jeśli planujecie większe prace remontowe lub budowlane, podpowiadamy, jak wybrać profesjonalną mieszarkę ręczną lub stacjonarną oraz betoniarkę.

Polecamy: Malowanie ścian krok po kroku. Jak pomalować ściany bez błędów

Mieszarki ręczne z jednym lub dwoma mieszadłami

Za pomocą mieszarek ręcznych można przygotować większość produktów chemii budowlanej. Są to wydajne urządzenia - pozwalają przygotować od ok. 30 do nawet 90 litrów jednorazowego zasypu. Do wyboru mamy mieszarki z jednym lub dwoma mieszadłami.
Mieszarki jednowrzecionowe (z jednym mieszadłem) mogą być uniwersalne lub przeznaczone do konkretnych produktów. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę, czy wymiana osprzętu jest łatwa, co usprawni pracę z różnymi materiałami.

Przy mieszarkach podwójnych dobrym rozwiązaniem są mieszadła o przeciwbieżnym kierunku wirowania. Zapewnia to efektywną pracę i zapobiega obracaniu się wiadra, podczas mieszania.

O czym pamiętać, wybierając mieszarkę ręczną

Pamiętajmy też, że przy mieszarkach ręcznych ważny jest stosunek mocy silnika (ok. 1000-1600 W) do prędkości obrotowej siły mieszania na końcu mieszadła. Zwróćmy także uwagę na liczbę biegów i możliwość płynnej regulacji obrotów. To ważne, szczególnie jeśli korzystamy z bardziej zaawansowanych mieszanek typu 2w1 lub 4w1. Wtedy, w zależności od systemu mieszania i dawkowania wody, można uzyskać zróżnicowane produkty. Mieszanie masy na różne sposoby ułatwia regulacja obrotów, znajdująca się na spuście.

Poznaj też: Rodzaje jastrychów i ich zastosowanie

Mieszarki stacjonarne

Oprócz mieszarek ręcznych, są także i stacjonarne. To urządzenia, które nie wymagają obsługi przez cały czas mieszania. Zapewniają też dokładne i bardzo powtarzalne przygotowanie mieszanek, nawet najbardziej skomplikowanych. Za ich pomocą można przygotować 40-75 litrów mieszanki (jednorazowo). Mieszarki stacjonarne mogą być wyposażone w programator czasowy, dzięki któremu uzyskuje się mieszanki o stałych parametrach.

Mieszarki stacjonarne różnią się pod względem typu napędu mieszadeł – te mogą być pasywne lub aktywne. Aktywne mają również dwa typy – jedno- lub dwuwrzecionowe na przekładni planetarnej.

Najbardziej wydajne są mieszarki wyposażone w dwa silniki o różnej mocy. Mocniejszy napędza mieszadło, słabszy - porusza zbiornikiem w kierunku przeciwnym do obrotów mieszadła.

Tradycyjne betoniarki

Tradycyjne betoniarki sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba przygotować większą ilość mieszanki jednego typu. Dostępne są stosunkowo nieduże urządzenia – od pojemności ok. 80 litrów, poprzez 100-150 litrowych (dają 2-3 taczki zaprawy z jednorazowego mieszania). Przy budowie domu można też skorzystać z jeszcze większych betoniarek – o pojemności 300 litrów.

Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z tego, że betoniarka choć duża, jest mniej uniwersalna niż mieszarka. W betoniarce nie można przygotować klejów, jastrychów, żywic, farb, mas hydroizolacyjnych, czy szybkoschnącego betonu.

Sprawdź: Jak wybrać beton na budowę

Betoniarki różnią się zarówno pod względem kształtu (kielichowe lub bębnowe), sposobu transportowania (stacjonarne, przenośne i samochodowe) oraz pracy. Ważnym elementem konstrukcji betoniarki jest wieniec. Może on być wykonany z różnych materiałów, które przekładają się na parametry pracy i trwałość. Wieniec betoniarki może być:

  • Żeliwny – trwały, ale głośno pracujący.
  • Kompozytowy – lekki, połączony z kilku jednostek co sprawia, że uszkodzenie jednego elementu nie wymaga wymiany całego wieńca.
  • Tłoczony – wykonany z blachy i podatny na uszkodzenia, wiążące się z wymianą całego elementu.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Lange Łukaszuk

Polecamy Ci również

Zobacz także