Membrany kubełkowe - izolacja fundamentów

Membrana kubełkowa - gruba, tłoczona folia budowlana – chroni dom przed wodą, wiatrem, parą czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Membrany kubełkowe swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi wytłoczeń, które przypominają ścięte stożki. Produkowane są z charakteryzującego się dużą gęstością polietylenu. Czasem dla poprawienia ich właściwościmembrana kubełkowamechanicznych wzmacniane są siatką z włókien szklanych, polipropylenu lub poliestru. Folie tłoczone powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie na materiał, który mógłby chronić warstwę hydroizolacyjną (bitumiczną) ścian fundamentowych i piwnicznych przed mechanicznymi uszkodzeniami np. dziurawienie, zgniatanie, ścieranie. Głównym zadaniem folii nie jest więc sama hydroizolacja ścian znajdujących się poniżej poziomu gruntu, ale ochrona właściwej izolacji pionowej narażonej na uszkodzenia powłoki bitumicznej. Mimo to rola jej nie ogranicza się tylko do spełniania zadania warstwy ochronnej. W przypadku, w którym wokół domu wykonany jest drenaż, membrana kubełkowa jest niezastąpiona. Ułożona wytłoczeniami w stronę budynku tworzy przestrzeń wentylacyjną między murem a gruntem. Dzięki temu, że membrany kubełkowe są odporne na nacisk, rozrywanie, chemikalia, grzyby, korzenie oraz nieszkodliwe dla środowiska, stosuje się je w systemach dachów zielonych. Zastosowanie znajdują także przy wykonywaniu prac izolacyjnych tarasów i balkonów.

Montaż
Folię kubełkową rozwija się wokół izolowanej powierzchni, układając ją charakterystycznymi wytłoczeniami w stronę ściany. Dolna krawędź membrany powinna być umieszczona powyżej wysokości rur drenażu. Górną zaleca się układać tak, by zachodziła na warstwę izolacji bitumicznej z zakładem około 10 cm. Membranę można także układać pionowymi pasami, jednak wówczas wymagany jest kilkucentymetrowy zakład. Do ściany folię tłoczoną mocuje się mechanicznie za pomocą gwoździ, lub specjalnymi kołkami uszczelniającymi otwór. Stosowane są także listwy, które mają otwory wentylacyjne i umożliwiają usuwanie wilgoci spod folii.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Selena

Polecamy Ci również

Zobacz także