Malowanie ścian - sprawna organizacja

0
Malowanie ścian
Malowanie ścian będzie łatwiejsze jeżeli będziemy mieli dobry plan.

W dzisiejszych czasach większość z nas, cierpiąc na deficyt czasu, stara się organizować swoją pracę m.in. za pomocą checklisty. Wbrew pozorom to rozwiązanie świetnie sprawdzi się także podczas remontu ścian.

Porządny plan to podstawa dobrze przeprowadzonego remontu. Dlatego zanim złapiemy za pędzel, chwyćmy wcześniej za… ołówek. Bardzo ważne jest, aby przygotować sobie listę zadań, która uchroni nas przed ominięciem ważnych czynności przy malowaniu.  Zobaczmy więc, co powinno znaleźć się na naszej malarskiej checkliście.

Malowanie ścian bez niespodzianek - dobierz właściwy rodzaj farby do podłoża               

Na większości typowych podłoży – takich jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, płyty gipsowo-kartowe – sprawdzą się popularne emulsje akrylowe oraz lateksowe. Może jednak się zdarzyć, że wybrana przez nas farba gorzej współpracuje z konkretnym rodzajem powierzchni. Dlatego sprawdźmy dokładnie zalecenia producenta przez zakupem.

To Cię zainteresuje: Ombre - technika malowania ścian

Przygotuj potrzebną ilość farby

Często zdarza się, że podczas malowania brakuje nam farby. W konsekwencji ponownie odwiedzamy sklep, a w tym czasie farba na ścianie całkowicie wysycha. W efekcie, kiedy zaczynamy nakładać nową warstwę emulsji na zbyt suchą powłokę, powstają nieestetyczne smugi. Dlatego przed malowaniem obliczmy ilość potrzebnej farby. W tym celu sprawdźmy, ile metrów kwadratowych ściany będziemy malować. Pomnóżmy wynik przez dwa (zazwyczaj zaleca się aplikację dwóch warstw farby) i sprawdźmy deklarowany poziom wydajności. Na koniec nie zapomnijmy o zapasie na ewentualne poprawki.

Zaopatrz się w niezbędne narzędzia

Do malowania – obok dobrej farby – potrzeba też właściwych narzędzi. Idealnym narzędziem do malowania ścian będzie wałek (najlepiej z teleskopowym trzonkiem ułatwiającym aplikację farby na suficie). Przydadzą się także małe pędzle, które sprawdzą się z kolei w trudniej dostępnych miejscach (np. w narożnikach lub przy kaloryferach). Nie zapomnijmy też o folii i taśmie malarskiej, wiaderku czy tez kuwecie z kratką do odciskania pędzla. Dzięki nim szybciej poradzimy sobie z pracą.

Zabezpiecz pomieszczenie

Aby uniknąć przykrego zaskoczenia, dobrze jest pamiętać o przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Wszystko, co zbędne, powinno zostać wyniesione. Jeśli nie możemy usunąć z pokoju mebli, zestawmy je na środku i okryjmy folią. Podobnie wykorzystajmy folie do szczelnego zabezpieczenia podłogi przed kapiącą farbą.

To Cię zainteresuje: Kolory ścian – zestawienia kolorów do salonu

Sprawdź stan ścian

Przed malowaniem dobrze jest ocenić stan ścian oraz starych powłok. Jeśli poprzednia farba dobrze się trzyma, możemy bezpośrednio na nią nałożyć nową warstwę. Kiedy jednak się łuszczy, usuńmy ją bez zastanowienia, gdyż w przeciwnym razie nowe powłoki odpadną wraz ze starymi. Podobnie należy zaszpachlować wszelkie ubytki oraz pęknięcia.

Oceń chłonność podłoża

Zanim naniesiemy pierwszą warstwę farby, sprawdźmy czy ściany nie są zbyt chłonne. W tym celu przyłóżmy do powierzchni mokrą gąbkę. Jeśli woda spłynie po ścianie, oznacza to niską chłonność. Jeśli jednak wsiąknie w podłoże, oznacza to, że jest ono zbyt chłonne. W takim przypadku trzeba zagruntować ścianę, aby uniknąć zbyt wysokiego zużycia emulsji.

Sprawdź warunki do malowania

Choć malować wnętrza można właściwie o każdej porze roku, dobrze jest pamiętać o właściwych warunkach. Temperatura nie powinna być zbyt niska ani też zbyt wysoka – optymalny przedział od 18 do 25 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60%. Takie warunki umożliwiają zachowanie zasady „łączenia mokre na mokre”. Oznacza to, że drugą warstwę farby powinno się nanosić na nie w pełni wyschniętą pierwszą warstwę. Z kolei wysoka temperatura i suche powietrze sprawiają, że emulsja schnie zbyt szybko i na ścianie pojawiają się źle wyglądające smugi.

Zobacz: Farby ceramiczne - ściany odporne na zabrudzenia

Przygotuj farbę

Na koniec pamiętajmy o przygotowaniu samej farby. Emulsja, która przez długi czas stoi na półce, często ulega rozwarstwieniu. Dlatego należy ją wymieszać przed malowaniem. W razie potrzeby można ją także rozcieńczyć wodą (ułatwia to malowanie wałkiem). W takim przypadku zawsze jednak pamiętajmy o zaleceniach producenta.

I gotowe! Jeśli odhaczyliśmy wszystkie punkty, możemy bez obaw przystąpić do malowania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Malfarb

Polecamy Ci również

Zobacz także