Malowanie płytek w kuchni – alternatywa do skuwania płytek

0
Narzędzia do malowania
Przemalowanie płytek w kuchni może okazać się przyjemną zabawą, która na stałe odmieni charakter tego ulubionego miejsca spotkań.

Skuwanie płytek w kuchni to już poważny remont. Jednak wcale nie musimy tego robić, aby odświeżyć wygląd naszej kuchni – wystarczy je pomalować. Malowanie płytek w kuchni to genialny pomysł, który zaoszczędzi nam czasu, pieniędzy i późniejszego sprzątania.


Dla osób, które lubią zmieniać swoje wnętrza przemalowanie płytek w kuchni to świetny pomysł, który w tani sposób pozwoli na metamorfozę wnętrza.

ZobaczJakie płytki wybrać, by były modne przez długie lata (ZDJĘCIA)

Do malowania płytek w kuchni potrzebujemy: farby epoksydowej w wybranym odcieniu, małego pędzla do malowania fug i dużego wałka welurowego do płytek, tacki do malowania pod szerokość wałka, odtłuszczacza i odkamieniacza do oczyszczenia płytek, folii malarskiej i taśmy samoprzylepnej.

Czyste podłoże ułatwia krycie

Płytki przed malowaniem należy solidnie odtłuścić, do tego możemy użyć ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Płytki myjemy ruchem kolistym, a jeśli są one w pobliżu źródła wody takiego jak umywalka, trzeba je dodatkowo obmyć wodą z odkamieniaczem. Ściany powinny dokładnie wyschnąć przed malowaniem. Pamiętajmy, że jeżeli któraś z płytek jest w fatalnym stanie…warto ją wymienić. Fugi też powinny być odpowiednio przygotowane. Jeżeli są zniszczone warto je wymienić. Podniszczone kawałki wymieńmy wyciągając je ryclem, a na ich miejsce nałóżmy nową fugę.
Następnie zabezpieczmy ściany i blaty folią.

Malowanie płytek ceramicznych bez pomyłek

Przed rozpoczęciem malowania należy się zdecydować jaką farbę wybierzemy, jeżeli postawiliśmy na jednokolorową farbę epoksydową o dwóch składnikach, to potrzebujemy połączyć roztwór z małego pojemnika (aktywator) z bazą kolorystyczną w dużym pojemniku. Należy zastosować się do zaleceń producenta. Do pojemnika z farbą dodajemy wodę w ilości 10% zawartości pojemnika.

Dla uzyskania oczekiwanego efektu, płytki należy pomalować dwa razy. Dlatego pamiętajmy, żeby odmierzyć farbę z aktywatorem na dwie porcje.
Do malowania fug użyjmy najzwyklejszego pędzla, natomiast do płytek welurowego wałka, który jest przystosowany do gęstszych farb. Zaczynamy najpierw od pokrycia farbą fug, a następnie jednolitym ruchem góra dół malujemy całą powierzchnię.
Po pomalowaniu jednej warstwy należy zdjąć taśmę, po zaschnięciu farby może być za późno i możemy ją usunąć z nowo nałożoną warstwą. Na drugi dzień malujemy kolejny raz. Zabezpieczmy ponownie nasze ściany i blaty. Przy mieszaniu farby tym razem nie dodajemy wody.

Polecamy: Jak kupować płytki ceramiczne do łazienki i jak czytać ich etykiety

Po tygodniu od malowania płytek farba uzyska pełną odporność mechaniczną, a my będziemy mogli się cieszyć całkowicie odmienioną kuchnią. Przy następnej okazji możemy pokusić się o zmianę koloru mebli – do tego też są specjalne farby.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Arsanit

Polecamy Ci również

Zobacz także