Malowanie mieszkania zimą – jak to zrobić dobrze

1
Malowanie ścian
Malując ściany zimą musimy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Malowanie mieszkania zimą to nieco większe wyzwanie niż latem. Podpowiadamy, jak się z nim uporać, żeby przebiegało sprawnie.

Przeważnie remont i malowanie mieszkania przeprowadzamy latem. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Jednak zdarza się, że za malowanie musimy wziąć się w okresie zimowym. Czasem zmusza nas do tego np. przygotowanie mieszkania do wynajęcia, czy dajemy się ponieść gorączce przedświątecznego „odświeżania” mieszkania. Niekiedy również przebieg Sylwestra skłania nas do gruntowniejszych prac. Bez względu na to, co stoi za zimowym remontem, musimy uwzględnić specyficzną temperaturę i wilgotność panującą w tym okresie.

Wybór farby do malowania zimą

Obecnie farby większość farb do ścian nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie ma więc problemu z przebywaniem w świeżo malowanych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że podczas zimowego malowania nie będziemy mogli długo i intensywnie wietrzyć pomieszczeń. Długotrwałe otwarcie okien zbyt wychłodzi pomieszczenie i spowoduje, że farba nie będzie dobrze schła. Dlatego wybierzmy farbę o jak najniższej zawartości związków lotnych (LZO), które przy zamkniętych oknach mogłyby być szkodliwe.

Dowiedz się więcej o: Lotnych związkach organicznych występujących w chemii budowanej

Odpowiednia temperatura i wilgotność do malowania

Z odpowiednią farbą możemy malować mieszkanie bez przeszkód, ale uwaga – dotyczy to pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli ogrzewania nie ma, albo mamy problem z przemarzającymi ścianami, z malowaniem lepiej poczekać do wiosny.
Pamiętajmy też, że farbom nie służy nie tylko zbyt niska, ale też zbyt wysoka temperatura. Informację o tym, w jakiej temperaturze możemy stosować dany produkt, znajdziemy na jego opakowaniu (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża). Najczęściej jest to od 10 do 30ºC.
Jeśli będzie zbyt zimno, farba będzie schnąć dłużej, a w konsekwencji – będzie się łuszczyć. Natomiast jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, farba wyschnie zbyt szybko i na ścianie powstaną brzydkie smugi. Ten problem dotyczy szczególnie okolic kaloryferów. Dlatego zaleca się, żeby przed malowaniem pomieszczenie dobrze nagrzać, a potem grzejniki zakręcić.
Ważna jest także wilgotność powietrza podczas malowania. Optymalna wynosi ok. 70%. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, farba może za szybko wysychać, natomiast przy zbyt dużym poziomie wilgoci – nie wyschnie dobrze.

Podpowiadamy: Jak uniknąć błędów przy malowaniu ścian

Jak malować ściany

Pamiętajmy też o tym, że ściany do malowania powinny być przygotowane – to jest niezależne od pory roku. Stare, łuszczące się powłoki malarskie musimy usunąć, a ściana powinna być czysta i sucha, nie powinno też być na niej spękań, kurzu, czy pyłu.
Malując, szczególnie kolorowymi farbami, używajmy jednego rodzaju narzędzia (wałka lub pędzla), starajmy się także równomiernie i starannie nanosić farbę. Warto pamięta również o tym, żeby ostatnie pociągnięcie wałkiem lub pędzlem prowadzić w jednym kierunku.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dekoral

Polecamy Ci również

Zobacz także