Malowanie elewacji domu – na to zwróć uwagę

8
Malowanie elewacji
Malowanie elewacji można wykonać samodzielnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Malowanie elewacji domu nie jest skomplikowane, jednak zanim do niego przystąpimy, musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. Pozwoli nam to uniknąć błędów.

Malowanie elewacji to element wykończenie domu, który często wykonujemy samodzielnie. Sama czynność rzeczywiście nie jest specjalnie skomplikowana, jednak na końcowy efekt wpływa więcej czynników. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby elewacja naszego domu po malowaniu rzeczywiście była piękna i trwała.

Dowiedz się też: Co to są farby metaliczne, jak je wybierać i stosować

Przed malowaniem elewacji – przygotuj podłoże

Jakość powłoki, jaką stworzy farba, w bardzo dużej mierze zależy od podłoża. Nawet najlepsza farba nie będzie wyglądała dobrze, ani nie będzie trwała, jeśli nie zadbamy o przygotowanie podłoża. Nie jest trudne – podłoże pod farbę elewacyjną (i każdą inną) musi być suche i czyste – bez kurzu, zanieczyszczeń, glonów itp. substancji zmniejszających przyczepność.

Musimy też zadbać o to, żeby powierzchnia była jednorodna i równa – jeśli występują w niej jakieś ubytki, pęknięcia lub nierówności, trzeba je uzupełnić i wyrównać. Przed malowaniem elewacji trzeba też zagruntować podłoże.

Jak wybrać farbę do malowania elewacji

Farb do malowania elewacji jest całe mnóstwo. O ile wybór rozwiązań kolorystycznych zależy w dużej mierze od naszego gustu (weźmy też pod uwagę wygląd domów w okolicy), o tyle jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każdy produkt ma określoną specyfikację techniczną i jest przeznaczony do konkretnych zastosowań i warunków. Wybierając farbę elewacyjną lub tynk, zwróćmy uwagę na to, do jakich podłoży jest przeznaczona – ważne jest to, czy malujemy nową powierzchnię, czy już malowaną, jaki jest tynk (cementowe, cementowo-wapienne) lub ściana (beton, cegła, pustaki ceramiczne czy silikaty).

Podpowiadamy: Jak wybierać i zestawiać kolory elewacji, dachu, okien itd.

Malowanie elewacji a pogoda

Z malowania elewacji zrezygnujmy w przypadku złej pogody – deszczu, wiatru, ale także silnego i bezpośredniego nasłonecznienia. Takie warunki wpłyną negatywnie na jakość powstałej powłoki. Z kolei malowanie elewacji przy niższej temperaturze i podwyższonej wilgotności wydłuży czas schnięcia farby.

Warto też uważać wybierając farbę elewacyjną w ciemnym kolorze. Ciemne farby elewacyjne bardziej absorbują promieniowanie słoneczne - szybciej i mocniej nagrzewają się. Może to powodować pękanie powłoki.

Uwaga na odcienie farb elewacyjnych

Teoretycznie jedna farba jednego producenta powinna gwarantować uzyskanie jednolitego koloru na całej malowanej powierzchni. W rzeczywistości jednak, na efekt końcowy malowania, wpływają różne czynniki, co może skutkować powstaniem różnych odcieni.

Dlatego kupując farbę, sprawdźmy, czy wszystkie pojemniki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Pamiętajmy też, że powierzchnie, które stanowią jakąś całość powinno się malować w sposób ciągły.
Warto wiedzieć, że jeśli fragmenty ścian mają różną fakturę, to mogą sprawiać wrażenie, jakby różniły się odcieniami.

Warto wiedzieć: Jak sprawdzić farbę elewacyjną wykonując test kropli

Bezpieczeństwo podczas malowania elewacji

Malowanie elewacji wiąże się z pracą na wysokości – nie lekceważmy zasad bezpieczeństwa. Malując elewację musimy zadbać o solidne i stabilne rusztowanie lub drabinę. Przyda się także odzież ochronna, rękawice robocze i porządne buty. I jeszcze jedno – jeśli nie czujecie się na siłach, wynajmijcie ekipę, która pomaluje elewację Waszego domu.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także