Likwidacja ulgi na materiały budowlane

Osoby planujące remont domu lub mieszkania na przyszły rok powinny się pospieszyć. Rząd zapowiedział bowiem, że wraz z wejściem programu "Mieszkanie dla młodych" zniknie ulga na zakup materiałów budowlanych.

Zastąpienie "Rodziny na swoim" nowym programem "Mieszkanie dla młodych" samo w sobie ma być niekorzystną dla Polaków zmianą
- nowy program zakłada mniejsze dopłaty i tylko do mieszkań z rynku pierwotnego. Na tym jednak nie koniec. Rząd potrzebuje pieniędzy na dopłaty, więc zlikwiduje możliwość odzyskania części podatku VAT od materiałów budowlanych zakupionych do budowy lub remontu domu czy mieszkania. Może to spowodować znaczące ożywienie na rynku materiałów budowlanych - Polacy będą spieszyć się z zaplanowanymi remontami, by zdążyć przed końcem roku.

Otrzymać możemy różnicę między stawką 23 i 8 proc. VAT, ale jedynie za te materiały, które po
1 maja 2004 r. zostały objęte wyższą stawką. Uwaga: ulga nie obejmuje materiałów takich jak farby, lakiery, gwoździe, wkręty - lista materiałów, za które możemy otrzymać zwrot, dostępna jest na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Na materiałach budowlanych możemy zaoszczędzić w ten sposób maksymalnie 33 tysiące złotych.

Kalkulator zwrotu VAT

Mimo że w przypadku gruntownego remontu (kosztującego co najmniej kilka tysięcy złotych) ulga może być całkiem spora i znacząco odciążyć nas finansowo, rząd twierdzi, że utrzymywanie zwrotów VAT nie ma sensu, bo nie wpływa w istotny sposób na ilość przeprowadzanych remontów i budów. Sceptycy obawiają się jednak rozszerzenia szarej strefy na rynku.

- Ulga ma niewielki wpływ na stymulację rynku i pobudzenie nowych inwestycji. Dawała dodatkowy bonus dla budujących mieszkania, ale w istocie niewielki miała wpływ na samo podjęcie decyzji
o budowie czy remoncie mieszkania. Poza tym stymulowała sprzedaż tylko niektórych materiałów budowlanych - powiedział w rozmowie z serwisem PolskaTimes.pl Tomasz Kołodziejczyk, ekspert redNet Consulting.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Zdjęcia: Shutterstock

Polecamy Ci również

Zobacz także