Kupno domu w stanie surowym – plusy i minusy

Kupno domu w stanie surowym – plusy i minusy

Jeśli chcemy zrealizować marzenie o własnym domu możemy zdecydować się na zakup działki i budowę budynku od podstaw lub zakup gotowego domu w stanie surowym lub deweloperskim. Budowa domu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, nadzorowania ekip budowlanych, podejmowania szeregu skomplikowanych decyzji. Kupując dom w stanie deweloperskim zdajemy się na wybór dewelopera – instalacje, elewacja są już wykonane. Alternatywą jest zakup domu w stanie surowym. Co to właściwie oznacza? Jakie są tego plusy i minusy?

Kupno domu w stanie surowym – plusy i minusy - zdjęcie 1

wykończony domStan surowy zamknięty najczęściej oznacza, że zostały wzniesione mury domu wraz ze ścianami działowymi, dachem, stolarką okienną, drzwiami zewnętrznymi oraz bramą garażową. Przed zakupem warto jednak potwierdzić u dewelopera czy tak samo definiuje stan surowy w swojej ofercie. Aby budynek osiągnął stan deweloperski musimy wykonać: instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, wylewki, tynki oraz elewację budynku wraz z ociepleniem, ogrodzenie, podjazd wraz z chodnikami.
Ilość pracy związana z wykończeniem domu często przeraża osoby, które nie mają do czynienia z budową czy remontami. Jednak warto ten czas poświęcić – zakup stanu surowego daje dużo możliwości dopasowania domu do własnych upodobań zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Własny dom to inwestycja na lata, dlatego warto postarać się aby w jak największym stopniu spełniał nasze oczekiwania.

Ogrzewanie domu

Budynki w stanie deweloperskim posiadają już rozprowadzone ogrzewanie. Deweloper wybrał grzejniki, ich umiejscowienie. Jeżeli marzymy o ogrzewaniu podłogowym w łazience - czeka nas kucie i przerabianie instalacji. Zostaną nam też grzejniki, za które już zapłaciliśmy, a które musimy zdemontować Jeśli wolelibyśmy modne obecnie grzejniki dekoracyjne – np. pionowe – czeka nas kosztowne przerabianie instalacji. Kupując dom w stanie surowym możemy ogrzewanie zaplanować według własnego uznania i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tylko od nas zależy jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy i gdzie umieścimy grzejniki, jakie one będą, czy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe.

Instalacje - indywidualne rozwiązania

W budynku w stanie deweloperskim instalacje są gotowe - gniazdka i oświetlenie zostały zaplanowane przez dewelopera.
Najczęstszym problemem z jakim spotykam się w domach w stanie deweloperskim jest zbyt mała ilość kontaktów i punktów świetlnych. Najczęściej w każdym pomieszczeniu jest to jeden punkt. Jeśli chcemy wykorzystać oświetlenie boczne czy ledowe – konieczne jest kucie ścian i na nowo rozprowadzanie instalacji – mówi projektantka wnętrz Aldona Dybisz.
Podobnie jest z gniazdkami. W standardowym wykończeniu jest ich zwykle za mało. W kuchni korzystamy z wielu urządzeń wymagających zasilania, które zawsze powinny być pod ręką – na przykład blender, toster, czajnik, krajalnica, wyciskarka do soków. Dwa gniazdka przy blacie zwykle nie wystarczają. Podobnie w salonie gdzie musimy podłączyć oprócz telewizora, dekoder, głośniki. W efekcie mamy w domu mało estetyczne przedłużacze i rozgałęziacze.
Stan surowy pozwala na zaplanowanie instalacji zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. Daje nam możliwość zaplanowania większej ilości gniazd czy punktów oświetlenia niż narzucił nam deweloper. Planując instalacje możemy wziąć od uwagę podłączenia do kina domowego, klimatyzacji czy systemu alarmowego. Wszystko bez dziur, skuwania i ponownego kładzenia tynków, a więc bez dodatkowych kosztów.

aranżacje kuchniKuchnia i łazienka na miarę

Ustawienie sprzętów w kuchni i łazience ma ogromny wpływ na ich funkcjonalność. To Ty wiesz najlepiej co w kuchni najlepiej się sprawdza i z czego korzystasz. Rozmiar zlewu, zmywarki, lodówki - zwykle wybór sprzętu jest uwarunkowany dostępną powierzchnią i umiejscowieniem podłączeń. Z kuchni korzystamy codziennie, warto więc aby odpowiadała naszym potrzebom. Deweloper wyprowadzając podłączenia narzuca nam gdzie stanie zlew, a gdzie zmywarka, ograniczając nam tym samym pole manewru. Owszem większość podłączeń można przenieść są to jednak dodatkowe koszty i czas. Stan surowy natomiast daje możliwość zaplanowania sprzętów zgodnie z naszymi potrzebami.

Elewacja

Kolor elewacji, rodzaj barierek, ogrodzenia i wykończenie mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd domu. Dobierając odpowiednio elementy wykończenia i kolor możemy mieć dom w preferowanym przez nas stylu.
Są to również elementy, które znacząco wpływają na koszt domu – jeśli nie chcemy mieć wybetonowanego podjazdu a podoba nam się ekologiczna i zielona kostka ażurowa nasz podjazd może być dużo tańszy. Kupując dom w stanie deweloperskim nie mamy takiego wyboru – musimy zapłacić za podjazd wykonany przez dewelopera.

różne wykończenia elewacji

Stan surowy – korzystna cena

Kupno domu w stanie surowym jest korzystne dla osób, które marzą o własnym domu, a których nie stać w danym momencie na dom w stanie deweloperskim. Dlaczego? Po pierwsze – niższa cena. Przykładowo w Książenicach w pobliżu Grodziska Mazowieckiego (18 km od Warszawy) dom stanie surowym zamkniętym, z działką, można kupić za 296 tys. zł. Dużą zaletą jest również to, że koszty wykończenia domu można rozłożyć na etapy. Dodatkowo część prac – na przykład malowanie - można wykonać samemu oszczędzając na robociźnie.
Jeśli Klient marzy o domu ale nie stać go na dom w stanie deweloperskim, proponuję mu dom w stanie surowym, który jest dużo tańszy. Aby zamieszkać nie trzeba od razu robić pełnego ogrodzenia czy podjazdu z kostki brukowej. Dzięki temu możemy ubiegać się o niższą kwotę kredytu i spełnić marzenia o własnym domu – mówi Tomasz Dembek z Metrohouse.
Zakup domu w stanie surowym ma wiele zalet, mimo to rzadko jest oferowany przez deweloperów.
Klienci najczęściej obawiają się ilości prac związanych z wykończeniem budynku od stanu surowego i ilością czasu jaką to zajmuje. Niepotrzebnie- wszystkie prace możemy dla nich wykonać w dwa miesiące. Zakres i koszt prac jest ustalany indywidualnie. Dzięki temu klient może zrealizować dom według własnych potrzeb i w takim stylu i standardzie jaki jemu odpowiada. – mówi Anna Broniarska, doradca Klienta na Osiedlu Książenice.

Kupno domu to bardzo ważna decyzja, na wiele lat. Dom to nasze miejsce na ziemi, powinno być wygodne, dopasowane do naszych potrzeb. Podejmując decyzję o kupnie domu warto rozważyć zakup stanu surowego i poświęcić mu odrobinę więcej uwagi, bez dodatkowych, zbędnych kosztów, dopasowując wnętrze i jego wygląd domu do swoich oczekiwań.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: osiedleksiazenice.pl (MTG Agri-Rol)

Polecamy Ci również

Zobacz także