Księga wieczysta online

Księga wieczysta online

Aby kupić nieruchomość i uniknąć w przyszłości problemów, należy sprawdzić, czy księga wieczysta zawiera wpisy o prawach rzeczowych do nieruchomości, takie jak: własność, służebność, użytkowanie wieczyste, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego w spółdzielni, hipoteka.

Od 16 czerwca 2010 roku możemy to zrobić, nie wychodząc z domu. Aby zajrzeć do księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych, na stronie www.ekw.ms.gov.pl wystarczy podać numer księgi wieczystej. Jej treść dostępna jest wraz ze wszelkimi wzmiankami, jakich dokonał sąd.

księga wieczysta online

„Każdy z tych wpisów, umieszczony w księdze wieczystej w jakiś sposób ogranicza swobodę w korzystaniu z zakupionego gruntu czy też odsuwa w czasie możliwość jego nabycia. Najkorzystniejsze więc dla kupującego jest, by w dziale trzecim księgi wieczystej danej działki nie było żadnych wpisów – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

Wiedza na temat tego, co jest w księdze wieczystej, dostępna online, ma ogromne znaczenie. Usprawni to handel działkami, domami i mieszkaniami. Tu czas ma kolosalne znaczenie, ponieważ konkurencja na rynku nieruchomości jest ogromna. Kiedy pośrednik przygotuje umowę przedwstępną, klient – zarówno sprzedający, jak i kupujący - może przed jej podpisaniem sprawdzić wirtualnie aktualny stan prawny nieruchomości. „Ma to także znaczenie przy podpisaniu umowy końcowej, kiedy notariusz, tak naprawdę tuż przed jej podpisaniem przez klientów, powinien sprawdzić stan księgi. Kiedyś nie było to możliwe, teraz dzięki dostępowi online do ksiąg, już tak” – dodaje Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

Powszechny dostęp do ksiąg jest bezpieczny. I tak obowiązywała i obowiązuje nadal, zasada jawności ksiąg. Każdy więc może wybrać się do sądu w celu przyjrzenia się księdze. Nie ma więc różnicy, czy zrobi to z domu, wirtualnie, czy wybierając się do sądu. I tak wpisu przez internet się nie zmieni, jak i nie wyniesie księgi z sądu.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Anna Białorucka

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także