Kruszywa naturalne a właściwości użytkowe wyrobów budowlanych

Kruszywa naturalne a właściwości użytkowe wyrobów budowlanych

Regulacje unijne w zakresie materiałów budowlanych, z coraz większą dokładnością określają standardy, którym muszą one podlegać. Ma to na celu nie tylko zapewnienie większego bezpieczeństwa realizowanych inwestycji, ale również osiąganie coraz wyższych poziomów efektywności energetycznej. Podstawą wielu produktów wykorzystywanych w budownictwie są kruszywa, których jakość ma zasadniczy wpływ na ich deklarowane właściwości.

określenie właściwości materiałów odbywać będzie się na koszt producentaRozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, spowodowało przyjęcie przez polski rząd 13 maja 2014 r. projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane.
W myśl przygotowywanych regulacji prawnych, producenci materiałów budowlanych będą zobowiązani do zadeklarowania ściśle określonych właściwości wprowadzanego na rynek asortymentu. Używane w tym celu oznakowanie CE przybierać będzie charakter obowiązkowy szczególnie w sytuacji, kiedy produkt podlega zharmonizowanej normie wyrobu – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży w firmie Sandmix.
Właściwości materiałów budowlanych w głównej mierze zależą od surowców i półproduktów, z których zostały wykonane.
Korzystanie z wysokiej jakości kruszyw, każdorazowo potwierdzonej przez dostawcę, sprawia, że producent może zagwarantować niezmienność każdej partii wytworzonych materiałów. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że projektowany stan prawny ma pozwolić organom podległym Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanemu na możliwość pobierania próbek do badań wyrobów budowlanych składowanych na terenie budów realizowanych przy użyciu środków publicznych – zauważa Andrzej Rams.
Dodatkowo określenie właściwości materiałów odbywać będzie się na koszt producenta, dlatego ważne jest, aby minimalizować ryzyko pojawienia się uchybień zmuszających do wycofania towarów z obrotu rynkowego i konieczności przeprowadzeni kolejnych testów. Jak dodaje Andrzej Rams, w sektorze kruszyw bardzo łatwo o uchybienia, gdyż produkty pozyskiwane są z zasobów znajdujących się w środowisku naturalnym, na które oddziałuje znaczna liczba czynników. Sprawia to, że jakość kruszyw musi być stale monitorowana.
Jednostki Oceny Technicznej, które wyznaczone zostaną przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju będą z dużą uwagą analizować przedstawione im do analizy produkty, biorąc pod uwagę nie tylko ich obecny stan, ale także materiały, z których zostały wykonane – podsumowuje Andrzej Rams.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sandmix

Polecamy Ci również

Zobacz także