Kredyt na remont

Wiosna i lato to najlepszy okres do przeprowadzenia remontu. Aby móc w pełni cieszyć się ze zmian, warto odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, by prace rozpocząć od solidnej analizy planowanych wydatków oraz źródeł pozyskiwania kapitału. Pobieżne planowanie i spontaniczne działania kończą się często szeregiem dodatkowych kosztów.

Szczegółowa analiza kluczem do sukcesu

Planując nawet drobny remont, warto poprzedzić go dokładną analizą kosztów oraz możliwych źródeł finansowania. Spontaniczne podejście do odnowy mieszkania może bowiem skutkować poważnymi błędami w sferze wykonania oraz znaczącym wzrostem wydatków.
Po sprecyzowaniu swoich potrzeb, dobrze jest zaplanować zakres prac na papierze albo w arkuszu kalkulacyjnym. Oszacowanie bez wątpienia ułatwi dokładnie rozbudowany kosztorys, który uwzględni nie tylko robociznę i koszt głównych materiałów, lecz także drobne detale, takie jak kleje, listwy czy elementy instalacji elektrycznej. Warto również poświęcić czas na zapoznanie się z ofertą kilku sklepów, także tych internetowych, co w ostatecznym rozrachunku może przynieść niemałe oszczędności – radzi Marcin Krasoń, Home Broker, ZFDF.

Jeśli planujemy remont jedynie w części mieszkania, np. kuchni, dobrze zaplanować nowe, tymczasowe miejsce przygotowywania posiłków oraz opracować plan obiadów jadanych poza domem. Warto również zabrać wszelkie niezbędne sprzęty i przedmioty, aby uniknąć ciągłego wkraczania i przerywania pracy robotników. Nie można także zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu pozostałego obszaru mieszkalnego przed pyłem i farbą. Ważna jest kolejność wykonywanych prac oraz termin ich zakończenia. To wszystko uchroni nas przed nadmiernym chaosem, zmniejszy stres i pozwoli uniknąć niepotrzebnych dodatkowych wydatków.

Planowanie wsparcia kredytowego

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podkreślają, że pośpiech i stres są wrogiem operacji pieniężnych. Szczególnie trudne są sytuacje, gdy w trakcie remontu uświadamiamy sobie, że środki wyczerpały się, a nie jesteśmy w stanie określić własnej zdolności kredytowej. Klient, który musi skorzystać z szybkiej pożyczki, zazwyczaj uzyskuje gorsze warunki bankowe. To z kolei często prowadzi do spirali długu.
Aby zrealizować swoje plany remontowe z wykorzystaniem kredytu, warto poświęcić czas na wybór najlepszego wariantu – mówi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF. – Do tego celu można użyć porównywarki internetowej albo skorzystać z bezpłatnej porady doradcy finansowego, który w przeciwieństwie do analityka bankowego, nie poprzestanie na prezentacji oferty z jednej instytucji – dodaje Krajkowski. Zanim rozpoczniemy remont dobrym pomysłem jest zatem zebranie informacji o możliwości pozyskania dodatkowych środków oraz warunków jakie trzeba spełnić, by je uzyskać.

Wybór odpowiedniego produktu

Oferta dostępna na rynku jest naprawdę bogata, wśród nich są kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe czy pożyczki. Te ostatnie są najłatwiej dostępne i można je uzyskać w ciągu kilku dni.
Nie należy jednak sugerować się nazwą produktów, bowiem „kredyt remontowy” może być tak samo lub nawet wyżej oprocentowany, niż zwykły w innej placówce. Warto je porównywać, ponieważ różnica w prowizji, oprocentowaniu czy obowiązkowym ubezpieczeniu może być bardzo znacząca  – radzi Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert, ZFDF.  – Najwięcej czasu wymaga natomiast kredyt hipoteczny. Produkt ten jest rekomendowany osobom, które przede wszystkim mają odpowiednie zabezpieczenie w postaci mieszkania własnościowego bądź domu. Z pewnością najwięcej czasu zaoszczędzą ci, którzy posiadają już aktualną wycenę nieruchomości oraz założoną księgę wieczystą – dodaje.

Mniej formalności i więcej swobody daje pożyczka hipoteczna. W tym przypadku także niezbędna będzie wolna hipoteka z księgą wieczystą jako zabezpieczenie.
Bank nie wymaga jednak, aby środki zostały przeznaczone wyłącznie na remont i trwałe wyposażenie, które podnosi wartość obiektu. Nie uzależnia również wypłaty transz od harmonogramu prac czy ukończenia poszczególnych etapów  – wyjaśnia Micigolska-Turczyk.

Jeśli więc chcemy uzyskać środki szybciej i przeznaczyć je także na zakup nowych mebli czy sprzętu AGD, warto rozważyć nieco droższą, ale wygodną pożyczkę bankową. Eksperci zgodnie podkreślają, że modernizacja własnego mieszkania bądź domu przynosi nie tylko korzyści estetyczne i użytkowe. Przede wszystkim przedłuża żywotność substancji budynku i podnosi wartość nieruchomości, co w przyszłości może skutkować zarówno większą zdolnością kredytową, jak i możliwością uzyskania atrakcyjnej ceny w przypadku sprzedaży.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ZFDF

Zdjęcia: nfenterprises.com.in

Polecamy Ci również

Zobacz także