Koszty budowy domu

Jakie koszty niesie wybudowanie domu? W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy?

Osoby, które nie chcą angażować się w budowę domu mogą rozejrzeć się za segmentem lub domem z drugiej ręki albo budowanym przez dewelopera. Paradoksalnie dom od dewelopera może okazać się tańszy niż jego samodzielna budowa. Wynika to z faktu, że koszty dewelopera przy budowie wielu budynków są niższe. Ale decydujące znaczenie ma tu koszt zakupu ziemi ze względu na jej lokalizację. Jeśli zdecydowalibyśmy się na kupno kosztownej działki położonej np. na terenie Warszawy, to całkowity koszt samodzielnego wybudowania domu może przewyższyć cenę tych, które są oferowane na rynku.

Samodzielnie wybudujemy sobie dokładnie taki dom, o jakim marzymy. Budowanie indywidualne kusi również niższymi kosztami, ale argument cenowy może okazać się złudny. Niewłaściwe decyzje mogą spowodować, że nasze koszty urosną do niebotycznych rozmiarów. W przypadku, jeśli nie znamy się na budowie, dobrze jest mieć fachowego doradcę w osobie generalnego wykonawcy.

Jeśli kupujemy gotowy dom, niekończące się wędrówki od urzędu do urzędu w celu zdobycia odpowiednich dokumentów nie będą naszym udziałem. Podobnie jak późniejsza, pochłaniająca koordynacja prac budowlanych. Decydując się na samodzielną budowę musimy uzyskać tzw. warunki zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zdobyć mapki do celów projektowych, wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów itp. Zgodnie z tym sporządzić projekt domu, a później przejść proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jeśli działka nie jest wyposażona w media, zabawa zacznie się na dobre. Minie dużo czasu zanim zorganizujemy odpowiednie przyłączenia. Szczególnie trudnym przeciwnikiem może okazać się energetyka, gdzie na przyłączenie działki do prądu, można czekać nawet kilka lat.

Koszty budowy domu w górę

Producenci przewidują, że ceny większości materiałów budowlanych w tym i kolejnym roku (2011 i 2012 r.) będą rosły. Dlatego budowa domu wkrótce będzie znacznie droższa. Głównym powodem podwyżki cen produktów budowlanych jest wzrost kosztów produkcji. Od początku bieżącego roku koszt zakupu materiałów na dom wzrósł o ponad 4%. Materiały będą drożały w związku z rosnącymi cenami surowców (od początku roku drewno zdrożało o 13,5%) oraz kosztami robocizny, transportu i energii. W ostatnich latach marże materiałów budowlanych znacznie się obniżyły i wielu producentów pracuje na granicy opłacalności. Teraz będą starali się odrobić straty wynikające z rosnących kosztów produkcji.

Poza tym światowy wzrost cen surowców powoduje zwyżkę cen wszystkich produktów, nie tylko materiałów budowlanych. Dlatego wprowadzenie korekt cenowych umożliwiających funkcjonowanie firmom produkcyjnym jest nieuchronne.

 

Drożeją też koszty robocizny. Czasy, kiedy kilku ukraińskich fachowców zbudowało nam dom za pięć tysięcy złotych bezpowrotnie minęły. Jak podaje Rzeczpospolita, rynek notuje teraz znaczny wzrost popytu na usługi firm budujących domy. Popyt na usługi budowlano-montażowe w maju 2011 r. był 10-20% wyższy niż w kwietniu tego roku. Rosnące zapotrzebowanie spowodowało wzrost stawek za większość robót. Ceny usług budowlano-montażowych poszły w górę o 2-3%. Analitycy rynku przewidują dalsze wzrosty w kolejnych miesiącach, do których przyczyni się także otwarcie rynku pracy w Niemczech.

Ceny domów, a koszty budowy

Jak wynika z analizy serwisu Morizon.pl, przeciętna ofertowa cena m² domu z działką, liczona dla 19 miast wyniosła ponad 4 tys. zł, zakładając, że grunt najczęściej miał powierzchnię ok. 500 m².

Chcąc budować samemu, przy średniej stawce 440 zł za m² działki za statystyczną parcelę trzeba wydać ok. 222 tys. zł. Analitycy z Morizon.pl przyjęli, że firma budowlana wycenia budowę m² domu w technologii murowanej na 2 tys. zł. Koszt budowy 150-metrowego domu wyniesie więc ok. 300 tys. zł. Doliczając cenę działki, taka inwestycja pochłonęłaby ok. 522 tys. zł. To średni koszt budowy dla rynku w całym kraju.

Wyniki analizy Morizon.pl mówią również, że w Warszawie na budowie domu można zaoszczędzić 5,47%. Analitycy opracowując wyliczenie przyjęli, że na ziemię wydamy ok. 541 tys. zł, a na budowę 300 tys. zł. Zakładając, że przeciętna cena transakcyjna m² gruntu w stolicy to 1 tys. zł. Dom o powierzchni 150 m² w stanie deweloperskim będziemy mieli za ok. 841 tys. zł.

Na warszawskim rynku średnia cena transakcyjna m² używanego domu z działką to 5,9 tys. zł. Na 150-metrowy gotowy budynek wydamy więc przeciętnie 890,5 tys. zł.

Analitycy z firmy Emmerson twierdzą, że budowa domu w Warszawie w większości przypadków powinna być nieco tańsza niż kupno budynku z drugiej ręki. Uważają, że przyjęte przez analityków Morison.pl, 2 tys. zł na wybudowanie m² domu to za mało. W przypadku samodzielnej budowy domu decydujące znaczenie ma cena gruntu. W bardziej prestiżowych miejscach, np. w Konstancinie, ceny w najlepszych lokalizacjach doszły do takich poziomów, że należy przeanalizować, czy zakup gruntu i budowa domu są korzystniejsze od zakupu gotowego. Poza tym grunty z niezbędnymi mediami są droższe niż średnia m² obliczona na podstawie wszystkich dostępnych w ofercie działek.

Z barometru Rzeczpospolitej wynika, że w tym roku ceny domów, podobnie jak działek budowlanych pozostaną na poziomie z 2010 roku. Wśród dużych miast najdroższymi pozostaną: Warszawa, Kraków i Trójmiasto. Choć oferty powyżej miliona złotych pojawiają się również we Wrocławiu, Łodzi czy Szczecinie. W perspektywie roku nie należy spodziewać się spadków cen m.in. ze względu na to, że podwyżka podatku VAT spowoduje wzrost kosztów budowy nowych domów.

Kalkulator zwrotu VAT - oblicz, ile odzyskasz pieniędzy

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: BARC Warszawa

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także