Kolory ścian

Od dawna wiadomo, że kolory, którymi na co dzień się otaczamy, wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak dobrać kolor ścian we wnętrzu, aby uzyskać dobry efekt aranżacyjny i czuć się dobrze?

białe ścianyBiały
Właściwości:
symbolizuje czystość, lekkość, wolność. Łagodzi emocje, przynosi spokój, ułatwia formułowanie myśli. W nadmiarze może przygnębiać i wzmagać poczucie samotności.
Aranżacje: Rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Dobrze sprawdza się w małych i ciemnych pomieszczeniach, np. przedpokoju czy łazience. Biel można zestawiać z każdym kolorem, świetnie wygląda z drewnem i nowoczesnymi meblami ze szkła i metalu.

Żółty
Właściwości:
Ciepły, optymistyczny kolor. Pobudza do działania, poprawia pewność siebie. Pomaga w podejmowaniu decyzji, poprawia samopoczucie. Pobudza pracę mózgu. Gdy jest zbyt jaskrawy lub jest go za dużo, może powodować irytację i nerwowość.
Aranżacje: Rozświetla wnętrze, będzie więc dobrym pomysłem w słabo nasłonecznionych mieszkaniach. Nie szczędźmy go zwłaszcza w salonie, kuchni i jadalni. Świetnie współgra z zielenią, bielą, szarością. Jeśli zależy nam na kontraście, wybierzmy dodatki w kolorze fioletowym, niebieskim lub czerwonym.

Pomarańczowypomarańczowy kolor ścian
Właściwości:
Pomarańczowy to bardzo pogodny i ciepły kolor. Motywuje do działania, podnosi poczucie własnej wartości.
Aranżacje: Rozświetla pomieszczenie. Jeśli chcemy jeszcze ożywić wnętrze, połączmy go z żółtym, a jeśli ostudzić – z bielą. Pomarańczowy to dobry wybór przede wszystkim w kuchni, salonie i pokoju dziecięcym.

Czerwony
Właściwości:
Zmysłowy, ciepły kolor, który pobudza do działania i wzmaga apetyt. W nadmiarze dekoncentruje. Z czerwienią powinny uważać osoby nerwowe.
Aranżacje: Czerwień na ścianach optycznie pomniejsza pomieszczenie. Nie sprzyja pracy umysłowej, dekoncentruje – nie nadaje się więc do gabinetów. Czerwone ściany możemy wybrać w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko, np. w przedpokoju. Najlepiej pomalować czerwoną farbą tylko część pokoju, czerwień można również ostudzić bielą. Świetnie wygląda także z szarością, brązami i beżami.

Niebieski
Właściwości:
Uspokaja, relaksuje, ale także pobudza umysł do pracy i inspiruje. Sprawia to, że jest ulubionym kolorem większości ludzi. Powinny go jednak unikać osoby przygnębione i samotne. Hamuje łaknienie.
Aranżacje: Jasny niebieski optycznie powiększa przestrzeń. Świetnie sprawdza się w gabinecie, sypialni, pokoju dziecięcym czy łazience. Nie jest za to dobrym pomysłem w kuchni i jadalni. Efekt świeżości uzyskamy, łącząc błękit z bielą i zielenią. Jeśli zależy nam na eleganckiej aranżacji, warto połączyć ciemnoniebieski ze srebrnym lub błękit z brązem. Do odcieni niebieskiego pasują zarówno jasne drewniane meble, jak i nowoczesne z metalu i szkła.

Różowy
Właściwości:
To kolor bardzo romantyczny, wesoły i beztroski. Pobudza zmysły i wyobraźnię.
Aranżacje: Pastelowy róż rozświetla pomieszczenie, świetnie prezentuje się zwłaszcza w sypialni, pokoju dziecięcym i salonie. Intensywne odcienie nie sprzyjają koncentracji, nie są więc wskazane w gabinetach, natomiast dodatki w tym kolorze ożywią pomieszczenie. Ciemne i jasne róże warto ze sobą łączyć, współgrają także z fioletem. Z innych kolorów warto wybrać odcienie brązu, szarości i wesołą zieleń.

róż na ścianiezielone ścianybrązowe ściany
Zielony
Właściwości:
Odpręża, wzmaga poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Niewskazany dla osób, które często narzekają na nudę i brak energii. Hamuje apetyt.
Aranżacje: Doskonały do sypialni, gabinetu, pokoju dziecięcego. Zieleni lepiej unikać w kuchni i jadalni. Jeśli chcemy go ożywić, najlepiej posłużmy się żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Świeżości nabierze z błękitem i bielą. Ciekawy kontrast uzyskamy, zestawiając zieleń z fioletem czy różem. Oliwkowa zieleń uwielbia brązy i beże.

Brązowy
Właściwości:
Odcienie brązu pomagają się wyciszyć, są bezpieczne i ciepłe, ale sprzyjają skrywaniu uczuć, nie są więc wskazane dla osób zamkniętych w sobie.
Aranżacje: Świetnie wygląda w połączeniu z innymi kolorami ziemi, np. beżem, a także zielenią. Brązy można ożywić niemal wszystkimi kolorami. W zestawieniu z szarym i pomarańczowym będzie prezentować się bardzo elegancko.

Czarny
Właściwości:
symbolizuje magię i tajemnicę. To kolor uspokajający i inspirujący, niepolecany jednak osobom zamkniętym w sobie, samotnym i smutnym.
Aranżacje: Czerń to najciemniejszy kolor, musi być więc stosowany ostrożnie. Klasycznym połączeniem jest zestawienie czerni z bielą. Wybierzemy dodatki w intensywnych kolorach, np. różu, czerwieni, zieleni.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Trojanowska

Źródło: Beckers, Dekoria, Tikkurila, Villeroy & Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także