Kolory na ściany

Kolory na ściany

kolory ścianLaserunek to technika dekoracyjna rodem
z malarstwa olejnego, która z powodzeniem stosowana jest w aranżacji wnętrz. Stylową „przecierkę” na ścianie stworzy specjalna bejca Studio Finishes® Glaze 405 marki Benjamin Moore.

Laserunkiem określamy przezroczystą lub półprzezroczystą warstwę farby, która zmienia tonację i barwę wcześniej nałożonej powłoki. Technika ta stosowana była głównie w malarstwie olejnym, a jej rozkwit przypada na XVII wiek za sprawą malarzy flamandzkich. Pochodzenie nazwy „laserunek” nie jest jednoznaczne. Najprawdopodobniej wywodzi się od pojęcia lasur, które w językach romańskich oznacza błękit, ale również przejrzyste, jasne barwy. Od pewnego czasu techniki laserunkowe stanowią inspirację dla producentów farb i materiałów do dekoracji ścian. Specjalne bejce pozwalają na osiągnięcie na ścianie dekoracyjnych efektów potocznie określanych przecierkami, które wzorują się na tej starej metodzie malarskiej. Produktem godnym polecenia jest bejca Studio Finishes® Glaze 405, oferowana w niezwykle bogatej gamie kolorów, która w połączeniu z preparatem Studio Finishes™ Glaze Extender 408 pozwala na uzyskanie oryginalnych, najbardziej wyszukanych i nietuzinkowych wzorów.

efekty dekoracyjne na ścianieStudio Finishes® Glaze 405 to wodorozcieńczalna, akrylowa bejca tworząca półprzezroczyste efekty dekoracyjne na uprzednio pomalowanych powierzchniach ścian wewnętrznych i sufitów, elementach drewnianych
i metalowych. Bejca może zostać bezpośrednio podbarwiona, bądź wymieszana z farbami wewnętrznymi. Jeżeli chcemy poświęcić więcej czasu na dopracowanie ostatecznego efektu wizualnego na ścianie, warto do bejcy (lub mieszanki bejcy z farbą) dodać preparat wydłużający czas schnięcia Studio Finishes™ Glaze Extender 408. Dzięki zastosowaniu bejcy Studio Finishes® Glaze 405 osiągniemy na ścianie efekt potocznie określany przecierką, o wyjątkowej głębi i ciekawym rysunku. Do nakładania bejcy możemy użyć różnego rodzaju narzędzi od gąbki, przez pędzel, szmatkę, po wałek dekoracyjny. To jakiego charakteru nadamy ścianie zależy nie tylko od wybranego narzędzia, ale również od tego jaką techniką laserunek będzie nakładany.bejca na ścianiePowierzchnię można kreować krótkimi ruchami pędzla, zataczać koła, czy też pracować metodą krzyżową. Możemy również nadać ścianie staranny, symetryczny rysunek. Ostateczny wzór zależy od pomysłowości i inwencji wykonawcy. Bejca Studio Finishes® Glaze 405 charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża, odpornością na zmywanie i bardzo dobrą wydajnością. Litr produktu pozwala na wykończenie ok. 15 m² powierzchni. Bejca może być stosowana do dekoracji wcześniej pomalowanych tradycyjnych wypraw wapienno-cementowych i cementowych, cienkowarstwowych tynków mineralnych i akrylowych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, tapet, budowlanych bloczków konstrukcyjnych, podłoży drewnianych i metalowych.


Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także