Kolor w mieszkaniu a nasz nastrój. Psychologia koloru.

Pastelowa jadalnia
Biel i jej odcienie działają we wnętrzu uspokajająco.

Każdy z nas ma inny gust i lubi inne kolory w swoim otoczeniu. Oprócz naszych preferencji kolor, który ma nas otaczać powinien być wybierany jeszcze z punktu widzenia jego wpływu na nasz nastrój.

Barwy działają na nasz organizm. Jedne kolory mogą działać depresyjnie a inne pobudzać do działania. Mając wiedzę jaki wpływ na nasz nastrój mają barwy możemy kreować otoczenie, w którym będziemy dobrze się czuć. Oto charakterystyki wybranych kolorów.

Biały

Biel to kolor neutralny i działa we wnętrzu uspokajająco. W białych aranżacjach wnętrze wydaje się nieskazitelne, czyste. Spokojnie można w nim przebywać po ciężkim dniu, a  z pewnością się zrelaksujemy i odpoczniemy znacznie szybciej niż w otoczeniu innych kolorów.

Sprawdź: Ekologiczne farby do ścian

Niebieski

Niebieski to bardzo pozytywny kolor kojarzony z morzem, niebem i przestrzenią. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zredukować stres, zwalczyć bezsenność. Podobnie jak kolor biały działa uspokajająco i relaksująco, obniża puls, koi nerwy i sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani. Często stosowany w szpitalach na oddziałach, w których leżą poparzeni pacjenci ponieważ daje efekt schłodzenia i dezynfekcji. To kolor lubiany przez kobiety i mężczyzn.

Fiolet

Fiolet to kolor, który może pobudzić jak i wyciszyć wszystko to dzięki temu, że jest to mieszanina dwóch barw czerwonej i niebieskiej. Więc w zależności jaki efekt chcemy osiągnąć taki fiolet musimy wybrać (mniej lub bardziej intensywny). Jasne odcienie fioletu stosuje się w terapiach przezwyciężania lęków i fobii, podczas gdy nasycone odcienie wspierają pobudzanie kreatywności.

Dowiedz się co to są LZO

Zielony

Zielony kojarzy nam się z wiosną, jest to zdecydowanie kolor przyrody, który działa odprężająco i relaksująco. Jak potwierdzają badania naukowe pomalowanie ścian na zielono działa na mieszkańców i ich układ nerwowy kojąco. Jest to także jeden z ulubionych kolorów kobiet i mężczyzn.

Żółty

Żółty to bardzo pozytywny kolor, zastosowany we wnętrzu działa jak porządna dawka pozytywnej energii. W zależności od odcienia może pobudzać albo działać odprężająco.

Pomarańczowy

Pomarańczowy podobnie jak żółty to kolor mocno energetyzujący, wpływa na nasz pozytywny nastrój. Polecany do pokoju dziecka ze względu na to, że pobudza kreatywność. Często też stosowany w kuchni lub jadalni ponieważ pobudza apetyt i wspomaga trawienie.

Czerwony

Czerwony to kolor miłości, radości i pozytywnej energii jest w stanie poprawić nastrój wszystkim ponurakom. Jak pokazują badania najsilniej ze wszystkich kolorów stymuluje ludzki organizm - wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu i tętna, a także zwiększa częstotliwość mrugania powiekami. Tak jak kolor pomarańczowy pobudza apetyt i pomaga w trawieniu.

0
Oceń artykuł
2,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: Śnieżka