Klinkier na ścianie

Cegła to nie tylko budulec do wznoszenia murów czy fundamentów. Także w aranżacji wnętrz można wykorzystać ten materiał, np. cegłę klinkierową.

Wykorzystanie cegły w architekturze wnętrz nie można uznać za nowe rozwiązanie. Chętnie sięgają po nią projektanci wystroju galerii artystycznych. Można ją też znaleźć w restauracjach czy pubach, szczególnie tych położonych w podziemiach. Inwestorzy prywatni częściej stosują klinkier na zewnątrz – na elewacji, cokole czy ogrodzeniu. Jeśli już, cegły pojawiają się w surowych, industrialnych wnętrzach, tzw. loftach. Tymczasem to właśnie klinkierowe wstawki pomagają tworzyć pomieszczenia o wyjątkowym charakterze i sprawić, że będzie się różniło od innych.

Pomysł na ścianę
Ciekawy efekt osiągnie się dzięki wykończeniu cegłą całej powierzchni jednej z czterech ścian pomieszczenia. Kontrastując np. z jasnym tynkiem pozostałych płaszczyzn, przyciągnie uwagę i wykreuje klimat wnętrza. Należy jednak pamiętać, by ściany murowanej, bez względu na to jaki ma kolor czy fakturę, nie przytłaczać niepotrzebnymi dodatkami ani nie stawiać przy niej ciężkich mebli. Sama ściana już stanowi dekorację i to na niej ma się skupiać wzrok.

Inne rozwiązanie to pokrycie cegłami lub płytkami klinkierowymi tylko fragmentu ściany – może to być konkretny kształt, np. kwadrat lub inna figura geometryczna, albo przestrzeń wykuszu. Cegły mogą też być ułożone schodkowo i przenikać się z materiałem, którym wykończono pozostałą część ściany.

Oryginalnym pomysłem jest także nieregularne rozmieszczenie klinkieru na powierzchni ściany, w grupach po kilka cegieł lub płytek. Możliwości kształtowania przestrzeni przy pomocy klinkieru są ogromne – producenci oferują bardzo wiele kolorów, faktur i formatów ceramicznych produktów – możemy więc stworzyć oryginalne i niepowtarzalne wnętrze.   

cegła we wnętrzucegła we wnętrzu

Jak jeszcze wykorzystać klinkier?
Z cegły można także wymurować elementy takie jak półki lub całe regały. Klasyką w architekturze wnętrz jest też obudowanie klinkierem kominka. Klinkier jest trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Z nowoczesnymi sprzętami czy chromowanymi dodatkami dobrze skomponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych (np. widoczna na zdjęciu Röben FARO szara cieniowana, gładka). Dopełnieniem wnętrz rustykalnych może być natomiast cegła w jednym z wielu odcieni czerwieni. Jeszcze lepiej sprawdzi się w tym przypadku cegła licowa ręcznie formowana, np. Röben MOORBRAND żółta piaskowa cieniowana. Ale warto też przełamywać schematy i stosować kontrastowe i odważne zestawienia. Wtedy wnętrze nabierze oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju wyrazu.

Czy wiesz, że...
cegłę we wnętrzu można zastąpić płytkami klinkierowymi? Mają one podobne właściwości jak cegła. Powstają w procesie wypalania gliny w wysokich temperaturach (1050°C). O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny. Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają renowacji. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki są znacznie lżejsze oraz cieńsze od cegły - standardowo mają ok. 5-7 cm szerokości, 8-20 mm grubości. Dzięki mniejszym wymiarom, można nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie efekt ceglanego muru. Dostępność płytek o różnych wymiarach i kształtach, w tym kątowych, sprawia, że powierzchnia z płytek klinkierowych trudno odróżnić od tej wymurowanej z cegieł.
Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także