Klej, klejowi nierówny

Sukces w klejeniu płytek i kamiennych okładzin zależy nie tylko od pewnej ręki oraz dobrego oka, a przede wszystkim od odpowiedniego dobrania kleju. Źle wybrany preparat spowoduje, że nawet najstaranniej ułożona ceramika będzie się odkształcać i pękać.

Zanim pojawiły się gotowe kleje oraz zaprawy klejowe, ceramikę i kamienie na ścianach mogli układać jedynie wysokiej klasy specjaliści, potrafiący przygotować z cementu i wapna zaprawę o odpowiednich właściwościach. Na końcowy efekt trzeba było czekać wiele dni. Obecnie producenci oferują zaprawy wiążące nawet w 3 godziny, a płytki każdy może ułożyć sam. Pojawił się jednak inny problem - bogactwo gotowych klejów i zapraw jest tak duże, że łatwo się pogubić. Jaki klej stosować zatem do czego?

Nie każda zaprawa to klej
Zacząć należy od rozróżnienia pojęć "klej" i "zaprawa klejąca", gdyż są to dwie odmienne grupy produktów. Kleju używać można wyłącznie na suchym, równym podłożu, gdyż jest to materiał do stosowania cienkowarstwowego. Głównym spoiwem w zaprawach tego rodzaju nie jest cement (choć występuje w składzie większości produktów), a żywice syntetyczne. Zaprawa klejowa to natomiast sucha mieszanka, którą rozprowadza się wodą, bądź specjalną, uelastyczniającą emulsją, skomponowaną na bazie cementu. Zaprawy klejowe można stosować na podłożach suchych i wilgotnych oraz nakładać grubą warstwą, dzięki czemu nadają się do wyrównywania powierzchni, umożliwiając przyklejanie do nich płytek. Dla tych, którzy czują się niepewnie samodzielnie rozrabiając zaprawę producenci przygotowali gotowe, mokre kleje, które można stosować bezpośrednio po otwarciu opakowania.Klej, klejowi nierówny - zdjęcie 1

Mieszanki do zadań specjalnych
W sklepach najczęściej można spotkać uniwersalne kleje do płytek. W niektórych sytuacjach warto jednak poszukać mieszanki o specjalnych właściwościach. Nie należy zbytnio sugerować się nazwami, bowiem producenci w dość dowolny sposób używają oznaczeń "elastyczna", "szybko schnąca" itp. Warto dokładnie przeczytać informację na opakowaniu, aby dowiedzieć się do czego dany produkt jest przeznaczony. Generalnie, kleje szybko wiążące mają podwyższoną przyczepność do podłoża, dzięki czemu nie spływają z pionowych powierzchni, dlatego poleca się je do układania płytek na ścianach. Na nierównych, trudnych, mocno zniszczonych powierzchniach najlepiej sprawdzają się kleje elastyczne - pracują razem z podłożem, dzięki czemu płytki nie odpadają. Kleje elastyczne są również zalecane do układania gresu i ceramiki o dużych rozmiarach, która podczas używania znacznie bardziej się odkształca od standardowych okładzin. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym trzeba stosować zaprawy oznaczane jako "uelastycznione". Tych produktów warto również używać do klejenia płytek o powierzchniach szkliwionych, gdyż standardowe kleje - wiążąc - przenoszą zbyt duże naprężenia do płytek, co może spowodować popękanie delikatnego wykończenia ze szkliwa.

We wnętrzach, do układania glazury i terakoty można używać dowolnie wybranej zaprawy. Na zewnątrz zdecydowanie nie warto stosować kleju do glazury, gdyż płytki nim przyklejone nie przetrwają pierwszej zimy. Do układania ceramiki na zewnętrznych ścianach budynków, schodach i tarasach służą kleje o wzmocnionej odporności na wilgoć i niskie temperatury, oznaczane jako mrozoodporne.

Kamienie specjalnej troski
Osobnym zagadnieniem jest dobór kleju do układania okładzin kamiennych. Źle wybrany produkt może bowiem spowodować przebarwienie, często kosztownych, płytek. Kupując zaprawę, oprócz wyboru "do wnętrza lub na zewnątrz" należy zatem sprawdzić, czy jest przeznaczona do klejenia danego rodzaju kamienia. Informację taką większość producentów podaje na opakowaniu.  Wyjątkowo wrażliwymi materiałami są marmury naturalne i syntetyczne oraz piaskowiec. Z nimi trzeba najbardziej uważać. Praktycy zalecają, by mimo wybrania zaprawy dedykowanej do klejenia tych rodzajów kamieni, poświecić kilka płytek i przeprowadzić próbę przed klejeniem właściwej powierzchni. Porowaty piaskowiec potrafi się bowiem odbarwić nawet pod wpływem specjalnej, białej zaprawy, skomponowanej na bazie białego cementu i dodatków mających zapobiegać tego typu "niespodziankom".

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Autor: Krzysztof Dąbrowski

Zdjęcia: Cekol, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także