Kiedy można powiedzieć, że dom jest energooszczędny?

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, najpierw warto dokładnie obejrzeć projekt architektoniczny, by sprawdzić, czy budynek rzeczywiście ma szansę zyskać miano energooszczędnego.

Energooszczędność, najprościej mówiąc, jest sztuką zatrzymywania ciepła wewnątrz domu i minimalizacji strat energii. Gdzie zatem szukać oszczędności?

Na wielkość strat ciepła domu wpływa przede wszystkim wielkość budynku, a także jego kształt i liczba pięter. Decydując się na oszczędne gospodarowanie energią, warto inwestować w dom piętrowy, który potrzebuje zdecydowanie mniej ciepła i szybciej się nagrzewa. Domy parterowe mają większą powierzchnię dachu w stosunku do powierzchni użytkowej, więc dochodzi do znaczących strat ciepła uciekającego przez dach. Prawdą jest również stwierdzenie, że mając mały dom, mamy mały kłopot. Im większy budynek, tym oszczędzanie energii jest bardziej problematyczne.

Kiedy można powiedzieć, że dom jest energooszczędny? - zdjęcie 1

Jak najbardziej zwarta bryła
Na straty ciepła przede wszystkim wpływa liczba i wielkość przeszkleń (okien, balkonów, loggii itp.), usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, materiały zastosowane do budowy domu, a także jakość wykonanego ocieplenia oraz właściwie dobrany system wentylacji. Należy pamiętać, że ciepło przenika przez ściany, okna, dach i podłogę - ucieka wszędzie, gdzie tylko znajdzie taką możliwość, zwłaszcza przez otwarte drzwi i wszelkie nieszczelności.

Najbardziej energooszczędne domy są zatem budowane w kształcie prostokąta, w zwartej bryle. Warto szukać projektu budynku bez wykuszy i z jedno- lub dwuspadowym dachem. Co ważne, stosunek przegród zewnętrznych domu do jego kubatury (A/V) powinien być jak najmniejszy. Dobrze wykonane projekty domów energooszczędnych mają minimalną ilość narożników i załamań przegród. Ma to dodatkową zaletę - proste budynki łatwo zbudować i są tańsze od budowli o wymyślnych kształtach.

Kiedy można powiedzieć, że dom jest energooszczędny? - zdjęcie 2Kiedy można powiedzieć, że dom jest energooszczędny? - zdjęcie 3

Szyby od strony południowej
Projektanci domów energooszczędnych szukają oszczędności ciepła wszędzie gdzie to możliwe, dlatego starają się jak najbardziej zwiększać powierzchnię przegród zewnętrznych od południowej strony budynku. Ponieważ w naszym kraju największe nasłonecznienie panuje od strony południowej, automatycznie maleje zapotrzebowanie domu na energię - zyski energetyczne są znacznie wyższe od strat wynikających ze zwiększonej powierzchni przegród. Dobrze zaprojektowany dom staje się bardzo efektywny pod względem bezpłatnego poboru ciepła - wystarczy przeszklić południowe ściany. Hole, tarasy i duże okna z tej strony pełnią funkcję kolektorów słonecznych. Dobrym rozwiązaniem będzie dom z dachem pulpitowym czy jednospadowym. Budynek o takiej bryle może mieć jedną ścianę o powierzchni znacznie większej niż pozostałe. Powinna zostać zlokalizowana od strony południowej i jak najmocniej przeszklona. Tym samym przeciwległa ściana, o najmniejszej powierzchni, będzie usytuowana od północy, co minimalizuje straty ciepła.

Termoizolacja ma znaczenie
Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę to układ pomieszczeń. Po północnej stronie domu powinno być jak najmniej okien, a jeszcze lepiej, by nie było ich wcale. Od północy warto zatem projektować schowki, garderobę, spiżarnię, czy garaż. Po stronie południowej należy zlokalizować pomieszczenia, w których mieszkańcy będą przebywali najczęściej. Dzięki temu, odpowiednio regulowana instalacja grzewcza pozwoli na utrzymanie wyższej temperatury, jak w pomieszczeniach po północnej stronie budynku. Zdecydowanie należy unikać sytuacji, gdy duże okna, czy przeszklone powierzchnie znajdują się od strony północnej - straty ciepła będą ogromne. Warto wybrać również okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U - niższym niż 0,8 W/(m²·K). Zazwyczaj są to konstrukcje trzyszybowe, z ramami z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także