Keramzyt przyjazny środowisku

Keramzyt przyjazny środowisku

W przypadku wielu materiałów budowlanych mówi się o ich ekologiczności. Współcześnie jednak ważne są nie tylko cechy gotowego produktu, ale również dbałość o środowisko na etapie jego wytwarzania. Czy przemysł może funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem?

Przykład zakładu produkcji keramzytu Weber pokazuje, że możliwe jest zgodne współistnienie przemysłu i świata przyrody. Łabędzie i kaczki pływające w oczkach wodnych oraz dziki, sarny, czy zające żyjące na terenach wokół nich, to częsty widok na zrekultywowanych obszarach kopalni gliny w Gniewie. A walory przyrodnicze i użytkowe tym terenom przywrócił tamtejszy zakład produkcji keramzytu Weber.

Tak szybko, jak to możliwe

 Tereny wykorzystywane przez Weber są rekultywowane na bieżąco, czyli dużo szybciej, niż nakazuje ustawowy termin pięciu lat od zakończenia wydobycia surowca. Firmie zależy, aby w jak najkrótszym terminie przywrócić wspomnianym obszarom ich pierwotne wartości przyrodnicze i walory krajobrazowe. Wynika to między innymi ze skandynawskich korzeni zakładu, a więc przykładania ogromnego znaczenia do ekologii – wyjaśnia dyrektor Produkcji i Logistyki Weber, Marek Dziurdzia.

W Gniewie od ponad 30 lat jest wydobywana specjalna, pęczniejąca glina. Jest ona podstawowym materiałem, z którego produkuje się keramzyt, czyli naturalne kruszywo, powszechnie stosowane w budownictwie, izolacjach oraz ogrodnictwie. Po wydobyciu surowca, każdy wykorzystany fragment terenu kopalni jest rekultywowany. Urodzajna ziemia z powierzchni (tzw. humus) jest starannie profilowana i rozkładana. Następnie wykonywana jest rewitalizacja, polegająca na obsianiu terenu trawa lub zbożem. Dzięki takim zabiegom obszary wyeksploatowane przemysłowo odzyskują swoją naturalną postać, i to w tak szybko, jak to tylko możliwe.

Rekultywacja kopalni gliny

prace w kopalni specjalnej gliny pęczniejącej
teren poeksploatacyjny przed rekultywacją
wykonywanie prac rekultywacyjnych
teren zrekultywowany - widok obecny
malownicze oczka wodne na terenach zrekultywowanych
teren przywrócowny środowisku

– Nasza firma przywróciła wartości użytkowe już ponad 42 hektarom ziemi. Grunty te obecnie spełniają wszelkie warunki użyteczności rolniczej – wyjaśnia dyrektor Marek Dziurdzia. Wszystkie działania prowadzimy na bieżąco tak, aby tereny poeksploatacyjne jak najszybciej odzyskiwały swoje walory przyrodnicze oraz gospodarcze. Efekty tych działań są wyraźnie widoczne – tam, gdzie jeszcze niedawno wydobywaliśmy glinę, dziś można podziwiać piękno i bogactwo natury, a rolnicy znów mogą uprawiać ziemię. Dzięki staranności naszych działań osiągnęliśmy to, że coraz częściej na tych obszarach pojawiają się dziki, sarny, zające, żurawie, a w oczkach wodnych żyją ryby, łabędzie, czaple oraz kaczki  dodaje.

Przemysł w zgodzie ze środowiskiem

Wymogi dotyczące rekultywacji terenów poeksploatacyjnych wyraźnie określa „Ustawa o Ochronie Gruntów Rolnych i Leśnych”. Wszystkie firmy, wydobywające z ziemi surowce do produkcji np. kruszyw, czy materiałów budowlanych są prawnie zobowiązane do ponownego nadania wartości użytkowych eksploatowanym obszarom. Jednak wiele firm realizuje tylko formalne zobowiązania. Praktyka zakładu Weber z Gniewu udowadnia, że produkcja przemysłowa może funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także