Kamień i drewno na ścianie

Kamień i drewno są jednymi z najchętniej wykorzystywanych materiałów do wykańczania ścian. Naturalne materiały wyglądają bardzo efektownie i wprowadzają do wnętrza wrażenie przytulności.

Po krótkim okresie fascynacji plastikiem i sztucznymi okładzinami w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, naturalne kamienie i drewno wróciły do naszych mieszkań. Nowe technologie produkcji kamiennych płytek i drewnianych okładzin sprawiły, że wnętrzu dodaje się elegancji. Sztuka tkwi w doborze materiałów. Ważne jest umiejętne ich połączenie, np. sosnowej czy dębowej  boazerii z granitem lub łupkiem.

kamień na ścianiekamienny kominek - onyks
Kamień
Bogactwo kolorów, wzorów i faktur kamieni, sprawia, że materiały wykończeniowe można dopasować do stylistyki każdego pomieszczenia. Do produkcji płytek najczęściej wykorzystuje się sześć rodzajów naturalnych skał: marmur, piaskowiec, łupek, granit, trawertyn i wapień.
Marmur – miewa rozmaite kolory wywoływane przez domieszki mineralne. Jest piękny, jednak z czasem ściera się i matowieje. Mogą się na nim pojawiać drobne rysy. Najlepszy do stosowania w łazience i kuchni.
Piaskowiec – składa się z ziaren piasku sklejonych tzw. lepiszczem. Tuż po wydobyciu jest miękki i łatwy w obróbce, po wyschnięciu twardnieje. Z czasem pokrywa się matową patyną. Ze względu na porowatość i łatwe chłonięcie wody nie jest zalecany do stosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Idealny do pokoju dziennego.
Łupek – jego powierzchnia mieni się dzięki zawartości dużej ilości kryształków miki i krzemionki. Może być szlifowany i polerowany. Jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie, idealnie sprawdzi się w przedpokoju.
Granit – płytki wykonane z tego kamienia często mają bardzo duże rozmiary. Jest niezwykle wytrzymały i nienasiąkliwy, zatem można go stosować w wilgotnych pomieszczeniach. Sprawdzi się w kuchni, łazience i przedpokoju. Niektórzy dekoratorzy uważają, że większość odmian tej skały ma zbyt zimny i ciężki blask, by zastosować ją w salonie.
Trawertyn – to odmiana trwałej, litej skały wapiennej. Jest bardzo porowaty. W materiałach dekoracyjnych pory zazwyczaj wypełniane są żywicą lub silikonem. Trawertyn można polerować, zatem najczęściej stosowany jest w kuchniach i łazienkach. Czasem pojawia się też w pokojach dziennych.
Wapień – może być stosowany we wnętrzach o różnej stylistyce, gdyż można go szlifować i polerować. W zależności od złoża miewa bogaty rysunek struktur lub jednolity kolor. Miękkie wapienie są nasiąkliwe i tracą kolor pod wpływem wilgoci, zatem nie zaleca się ich stosowania w kuchni i łazience.

drewno w łaziencełazienka w drewniedrewno na ścianie
Drewno
Drewno to materiał od lat chętnie wykorzystywany do zdobienia wnętrz. Dziś okłada się nim ściany nie tylko w przedpokojach, jak to miało miejsce pod koniec ubiegłego wieku, ale i innych pomieszczeniach. Oprócz tradycyjnej boazerii do wyboru mamy jeszcze fornir i tzw. sklejkę, czyli fornir modyfikowany.
Boazeria – najczęściej produkowana z drewna sosnowego, jodłowego, dębowego i bukowego. Deski mają 3-4 m długości i od 2 do 10 cm szerokości. Powierzchnia desek może być profilowana w różne kształty.
Fornir – to cienkie arkusze drewna powstałe w wyniku pocięcia pnia na plasterki. Arkusze łączone są w taki sposób, by zachować kolejność, w jakiej zostały odcięte. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość. Fornir naklejany jest na sklejkę lub płytę MDF. Można tworzyć z niego elementy do pokrywania dużych płaszczyzn. Nadaje się do wykańczania trudnych powierzchni, np. zaokrąglonych narożników.
Fornir modyfikowany – powstaje w wyniku sklejenia kilkuset warstw naturalnego forniru, a następnie pocięcia całości na plasterki prostopadle do sklejeń. W ten sposób można uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne.

Decydując się na drewniane ściany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – w kuchni i łazience – pamiętajmy, że na okładziny nie poleca się rodzimych gatunków drewna. Są zbyt miękkie i wrażliwe na wodę. Lepsze będą ściany z drewna egzotycznego, w większości odpornego na wilgoć. Wenge, meranti i tali mają właściwości zbliżone do naszej sosny. Do łazienki lepiej wybrać zatem badi, iroko, merbau, sapeli, mahoń, tek, ipe, czy padouk.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Nowakowska

Zdjęcia: DLH, Praktiker, Rynekkamienia.pl, perskieoko.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także