Ceramiczne stropy gęstożebrowe to popularne rozwiązanie, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych budowanych z materiałów ceramicznych. Takie stropy cechują się szybkim i łatwym montażem.
System ceramicznych stropów gęstożebrowych
Jeśli decydujemy się na budowę domu z pustaków ceramicznych, warto również pomyśleć o stropach zbudowanych z analogicznych materiałów. Ceramiczne stropy prefabrykowane to system składający się z belek nośnych i pustaków, wypełniających przestrzenie między nimi. Ponieważ używa się gotowych elementów, ich montaż jest szybki i nieskomplikowany. Stosunkowo mała waga materiałów sprawia też, że nie trzeba stosować dźwigu, co zmniejsza koszty budowy. Od góry konstrukcja jest zalewana betonem, który tworzy tzw. warstwę nadbetonu o grubości 4-6 cm. Tak wykonywany strop na potrzebuje podparcia pełnym deskowaniem – zamiast niego stosuje się tylko rygle oraz stemple podpierające belki.
Przeczytaj też: Stropy gęstożebrowe i monolityczne - najczęstsze błędy
Ceramiczny strop prefabrykowany – elementy i budowa
Podstawowym elementem stropu gęstożebrowego są belki – czyli gotowe elementy nośne. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna. Dzięki temu spodnia część stropu jest wykonana z jednego materiału, co ułatwia np. późniejsze tynkowanie sufitu. Same belki dobiera się do wysokości pustaków. Z kolei wysokość pustaków zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych lub o większych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w określonych wysokościach (np. Porotherm - 8, 19 lub 23 cm) i długościach dostosowanych do rozstawu belek (50 lub 62,5 cm).
Ceramiczne stropy prefabrykowane są trwałe i solidne, zapewniają też dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną (m.in. dzięki odpowiedniemu systemowi drążeń w pustakach).
Dowiedz się też: Jak murować ściany z pustaków ceramicznych
Strop prefabrykowany czy żelbetowy
Stropy prefabrykowane są łatwiejsze i mniej skomplikowane w wykonaniu niż żelbetowe, nie wymagają też szczegółowego planowania i prac wstępnych (takich jak wykonanie zbrojenia). Takie stropy są też lżejsze, a podczas ich wykonania trudno popełnić błędy. Jednak ograniczeniem ich stosowania jest rozpiętość stropu, wynosząca maksymalnie tyle, co długość belki (w przypadku Porotherm – 8 m).
Przeczytaj: Jak wykonać zbrojenie
Czikos
Posiadam tego typu strop u siebie (system Porotherm). Mogę spokojnie polecić. Robi się go bardzo szybko, nie trzeba robić pełnego deskowania od dołu (co jest mega uciążliwe przy monolitach) i jest dużo mniej czasochłonny niż monolit. Dodatkowo nie wychodzą na nim poprzeczne pęknięcia jak w stropach z płyt kanałowych. Wystarczy porządnie rozwiązać temat żeber rozdzielczych i zbrojeń poprzecznych i nie ma szans, żeby strop się klawiszował nawet jak ścianki na 2 kondygnacji nie będą przebiegały idealnie po belkach stropowych.
tomradzio
Stropy gęstożebrowe można zrobić samodzielnie, bez podnośnika i ciężkich narzędzi. Prosty i dobry strop składany tak naprawdę jak z klocków i zalewany na koniec betonem. Polecam to rozwiązanie szczególnie jeżeli ktoś muruje systemem gospodarczym.
Mirek83
Odnośnie samych stropów dodam jedynie że pojawiła się strona na której można szybko rzucić okiem i porównać ceny i właściwości różnych rozwiązań. Mam tu na myśli stropy.pl. Nie mówię, że ta strona jest oczywiście wyrocznią, ale wydaje mi się, że warto zajrzeć sobie jeszcze tam w celu poszerzenia wiedzy.
krystof
Ta strona którą reklamujesz to bezczelna reklama konkretnego producenta (albo raczej konkretnego systemu stropowego). Już na pierwszy rzut oka widać tam perfidne naginanie faktów! Nie radziłbym się więc tym sugerować!
W kwestii samego ceramicznego stropu gęstożebrowego to ja mam takie rozwiązanie (system Porotherm) i szczerze mówiąc bardzo sobie je chwalę i polecam każdemu inwestorowi! Nośność jest duża, nie mam żadnego ugięcia na środkach pokoi, a akustyka jest bardzo dobra i naprawdę nie pozwala myśleć o stropie monolitycznym
seba676
Przy wyborze stropu zależy mi na wysokiej jakości a także na nowych standardach. Wybrałem zatem stropy sbs firmy poz bruk,posiadają one nowoczesne standardy EUROKOD PN-EN 15037-1. Jest to zaufany produkt w sieci poz bruka.Jest to strop, który ma beton wysokiej jakości, a także stal sprężającą wysokiej jakości. Sprężenie belki stropowej sprawia, że element uzyskuje dodatkowy zapas nośności i stropy mogą być układane na dużych rozpiętościach, dzięki czemu masa i przekrój belek są niewielkie.Stropy są również uniwersalne,technologia sprężania oraz szeroki asortyment belek i pustaków pozwala na elastyczne stosowanie systemu nie tylko w budynkach mieszkalnych ale również w obiektach użyteczności publicznej.
cookiemonster
Stropy SBS mają niską klasę odchyłków materiałowych - trzeba lać sporo betonu, żeby osiągnąć równą powierzchnię. W moim przypadku strop był bardziej klasyczny - tzn. pustaki stropowe Porotherm - i warstwa nadbetonu jest naprawdę symboliczna - raptem 3 mm. Powierzchnia była gładka i nie prześwitywały mi krawędzie pustaków, co się podobno zdarza przy innych produktach, właśnie ze wzgledu na gorszą klasę odchyłków materiałowych... Poza tym z tymi dużym rozpiętościami to też ściema, bo w klasycznym budownictwie jednorodzinnym przekroczenie rozpiętości 7 metrów to naprawdę rzadkość...
tomradzio
Ja w ogóle samodzielnie kładłem strop gęstożebrowy Porothermu i moim zdaniem jest to super sprawa, bo nie trzeba żadnego ciężkiego sprzętu. Jest z tym trochę roboty (zbrojenie, wożenie betonu na 1. kondygnację), ale mimo wszystko uważam, że i tak jest lepsze niż strop monolityczny (gdzie robi się pełne deskowanie i podporowanie) czy stropy płytowe, gdzie w 99 przypadkach na 100 pojawiają się poprzeczne rysy, z którymi strasznie trudno się walczy - najczęściej trzeba się z nimi po prostu pogodzić
Gocha67
Ja zakupiłam stropy u www.termat.pl i jestem bardzo zadowolona. Głównym elementem oferty firmy są stropy Teriva. Podchodzą indywidualnie do klienta i zawsze służą fachową poradą.