Jaki projekt domu wybrać - gotowy czy indywidualny

Kupno działki i uzyskanie pozwolenia na budowę to dopiero połowa „papierkowej roboty”, która czeka przyszłego właściciela domu. Zdecydowanie więcej czasu zajmie wybranie optymalnego projektu domu. A wybór jest ogromy. Można wybierać spośród tysięcy projektów domów lub zdecydować się na wykonanie projektu indywidualnego.

Przed wyborem należy dokładnie zastanowić się, jaki tak naprawdę ma być nasz przyszły dom. Kwestia ta dotyczy nie tylko kształtu i wielkości budynku, lecz przede wszystkim rozłożenia poszczególnych pomieszczeń, liczby pokoi i łazienek oraz technologii, w której powstanie dom. Nieprzemyślane decyzje spowodują, że nie uda się osiągnąć zakładanego komfortu życia, a wydane na budowę domu pieniądze okażą się kiepską inwestycją.

Gotowe projekty domów

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na gotowy projekt domu, dostępny „od ręki”, dzięki czemu nie ma potrzeby czekania kilku lub kilkunastu tygodni, aż architekt od podstaw zagospodaruje całą przestrzeń i przeprowadzi niezbędne obliczenia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że inwestor może w dowolnej chwili zobaczyć wizualizację obiektu i po prostu wyobrazić sobie jego układ oraz funkcjonalność.

Warto wiedzieć: Jak wybrać projekt domu z katalogu

Gotowy projekt domu pozwala na łatwe oszacowanie wstępnego kosztorysu budowy. Dodatkowo, potencjalny klient pracowni architektonicznej ma pewność, że zaproponowane rozwiązanie zostało już sprawdzone. Ma to kolosalne znaczenie, gdyż nie ma obaw, iż błędne obliczenia przyczynią się do katastrofy budowlanej, bądź trzeba będzie zmieniać istotne elementy projektu podczas budowy domu.

Do gotowych projektów często ponadto dołączane są zdjęcia z budowy identycznych domów, dzięki czemu można zobaczyć, czy wizualizacja odpowiada rzeczywistości. Stwarza to także warunki do zapoznania się z uwagami inwestorów, którzy kupili ten sam projekt i na jego podstawie zbudowali dom.

Zobacz: Projekty gotowe domów

Wybór gotowego projektu pozwala także zaoszczędzić pieniądze – gotowe rozwiązanie wiąże się z wydatkami rzędu 2000-3500 zł, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, kubatury i stylu budynku. Uwaga – cena może ulec znacznej zmianie w przypadku, gdy inwestor zechce dokonać korekt. Dlatego gotowy projekt jest najlepszym rozwiązaniem dla osób zdecydowanych na wszystkie „z góry” opracowane koncepcje. Wprowadzenie niewielkich zmian, takich jak przesunięcie okien czy drzwi nie powinno się wprawdzie wiązać ze znacznym wzrostem ceny. Jednak większe poprawki, jak chociażby przesunięcie ścian zewnętrznych, najczęściej oznaczają projektowanie od nowa - cena może dorównać projektowi indywidualnemu.

Do ostatecznych kosztów gotowego projektu doliczyć trzeba również jego adaptację do warunków gruntowych na działce, warunków zabudowy oraz projektu zagospodarowania działki.

Przeczytaj poradnik: Jak wybrać działkę budowlaną

Projekt domu na zamówienie

Alternatywę dla gotowego rozwiązania projektowego stanowi przygotowanie i wdrożenie indywidualnej koncepcji architektonicznej. Projektowanie od podstaw umożliwia nie tylko wybranie bryły budynku, lecz także wybór jego dokładnego położenia na działce, wielkości pomieszczeń, liczby okien i drzwi, czy rodzaju i kształtu tarasów. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że stworzony projekt będzie unikalny i nikt w pobliżu nie będzie miał podobnego domu. Niepowtarzalny i stylowy dom to luksus, związany jednak z pewnymi kosztami.

Pierwszy stanowi przede wszystkim cena projektu – wyższa od ceny gotowych rozwiązań. W zależności od stopnia skomplikowania, koszt wykonania indywidualnego projektu domu wynosi od 4000 zł, aż do kilkunastu tysięcy złotych. Jednocześnie znacznie wydłuża się czas realizacji opracowania. Spowodowane jest to tym, że architekt musi od podstaw zaplanować i przeliczyć wszystkie niezbędne parametry budynku. Zazwyczaj potrzeba na to około 1–2 miesięcy. Jednak może zdarzyć, że termin ten będzie znacznie dłuższy w przypadku skomplikowanego projektu domu.

Zaletą indywidualnego projektu domu jest jednak fakt, że można dokładnie zaplanować miejsca, które w przyszłości będziemy chcieli rozbudować. W przypadku projektów gotowych praktycznie żaden architekt nie wybiega myślą tak daleko w przód i nie bierze pod uwagę opcji przyszłej rozbudowy budynku – gotowy projekt można przyrównać do kompletnego i opakowanego produktu gotowego do użycia. Projekt indywidualny to tymczasem zestaw opracowywany zgodnie z życzeniem, w konsultacji i pod nadzorem klienta. Dlatego decydując się na indywidualne projektowanie trzeba zawczasu pomyśleć o wszelkich pomysłach na dom. Podczas konsultacji z architektem przedstawione oczekiwania i potrzeby zostaną przeniesione na projekt. Późniejsze wpasowanie do koncepcji „zapomnianych” kwestii może być utrudnione i wydłużyć czas realizacji.

W zależności od zasobności portfela, a także czasu i indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań inwestora, decydowanie się na gotowy lub unikalny projekt domu musi zostać głęboko przemyślane. Kierowanie się jedynie ceną potrafi być zgubne w skutkach, gdyż koncepcja architektoniczna może nie pasować do wyobrażeń inwestora o przyszłym miejscu zamieszkania.

Wybierając jakiekolwiek rozwiązanie trzeba także wziąć pod uwagę okres oczekiwania na projekt. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób, które muszą szybko rozpocząć budowę – kilka tygodni bez potwierdzonych dokumentów może spowodować znaczne komplikacje, np. z wypłatami kolejnych transz kredytów hipotecznych.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Edyta Siemieniuk

Zdjęcia: Builddesk, Decra

Polecamy Ci również

Zobacz także