Jaka wylewka przy ogrzewaniu podłogowym?

Płynny jastrych samopoziomujący
Skuteczność ogrzewania podłogowego zależy m.in. od wykonania i wykończenia podłogi.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Jednak, żeby w pełni wykorzystać jego możliwości, trzeba zadbać nie tylko o prawidłową instalację, ale też – wykonanie podłogi.

Jaka powinna być podłoga na ogrzewaniu

W przypadku ogrzewania podłogowego jedną z podstawowych kwestii (poza samą instalacją grzewczą), jest takie wykonanie podłogi, żeby jak najlepiej przekazywała ciepło. Wymiana ciepła następuje bowiem przez promieniowanie. Dlatego trzeba zadbać zarówno o warstwę, w której ułożone są przewody grzewcze, jak i wykończenie podłogi.

Przeczytaj: Jaka posadzka nadaje się na ogrzewanie podłogowe - przegląd możliwości

Jako materiały wykończeniowe poleca się przede wszystkim te, które dobrze przewodzą ciepło (np. płytki ceramiczne), choć możliwe jest też stosowanie odpowiednio przystosowanych podłóg drewnianych (trzeba się jednak wtedy liczyć z nieco mniejszą wydajnością ogrzewania).

Równie ważne jest to, co znajduje się pod posadzką. Rury grzewcze są ułożone na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej (na podłożu znajduje się warstwa wyrównawcza, izolacyjna, folia). Natomiast przewody są ułożone w podkładzie podłogowym (wylewce).

Właściwości wylewki, a ogrzewanie podłogowe

To właśnie właściwości wylewki podłogowej w znacznym stopniu decydują o na sprawność układu. Do wyboru mamy jastrychy cementowe oraz anhydrytowe – płynne masy samopoziomujące. I na to drugie rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę. Płynne jastrychy anhydrytowe (samopoziomujące), charakteryzują się lepszą niż cementowe przewodnością cieplną. Wynika to z tego, że mają bardziej zwartą strukturę. Taka podłoga nagrzewa się nawet dwukrotnie szybciej. Dodatkowo płynna konsystencja wylewki zapewnia dokładne przykrycie i otulenie rur grzewczych.

Dowiedz się więcej o: Rodzajach i zastosowaniu jastrychów

Jastrychy anhydrytowe mają też bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, co pozwala na zastosowanie ich cieńszej warstwy (35 mm nad przewodami zamiast 45-50 mm). Takie wylewki mają także niski skurcz, co pozwala na wylanie nawet 300 m² posadzki bez konieczności wykonywania dodatkowych dylatacji (konieczna jest tylko dylatacja obwodowa, pozwalająca na odkształcanie się płyty pod wpływem zmian temperatury).

Płynne wylewki samopoziomujące pozwalają także na przyśpieszenie prac. Po wylewce anhydrytowej można chodzić już na drugi dzień po aplikacji, po 3 dniach jest możliwe jej pełne obciążenie, a po 7 dniach – uruchomienie instalacji grzewczej (przy tradycyjnych mieszankach trzeba czekać co najmniej 14 dni).

Wykończenie podłogi z ogrzewaniem

Jak wspomniano najbardziej efektywne jest wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi. Wpływa na to zarówno dobra przewodność cieplna samej ceramiki, jak i sposób jej mocowania.

Klej, jeśli jest równomiernie naniesiony na całej powierzchni, eliminuje puste przestrzenie wpływające niekorzystnie na przewodzenie ciepła. Dlatego zaleca się stosowanie dwustronnej metody klejenia – zaprawę nanosi się zarówno na podkład, jak i płytkę. Do mocowania pytek na ogrzewaniu podłogowym zaleca się kleje cementowe o podwyższonej przyczepności (C2), a przy tym również odkształcalne (S1 lub S2). Trzeba również pamiętać o odpowiedniej, elastycznej fudze.

Dodatkowo pamiętajmy, że podłoże, do którego mocowane są płytki musi być suche (cieńsze masy samopoziomujące schną szybciej – ok. 4-6 tygodni). Podkład musi być także odpowiednio „wygrzany”, ale podczas samych prac wykończeniowych ogrzewanie musi być wyłączone.

Dowiedz się więcej o: Zastosowaniu dylatacji w ogrzewaniu podłogowym

Oceń artykuł
4,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także