Jaką farbę wybrać?

Remontując mieszkanie zwykle malujemy też ściany. Najlepsza jest do tego pora sucha z niezbyt częstymi opadami (aby wyeliminować niekorzystny wpływ wilgoci). Ważny jest także dobór farby.

Zanim przystąpimy do malowania, wybierzmy rodzaj farby do poszczególnych pomieszczeń oraz jej kolor. Powinniśmy też wiedzieć ile puszek farby nam potrzeba. Inne farby są przeznaczone do malowania kuchni, inne zaś do łazienki  lub pokoju. Odpowiednia farba powinna być trwała i nieszkodliwa dla zdrowia. Każda farba zawiera pigment, który daje kolor, spoiwo wiążące farbę z podłożem, i rozpuszczalnik, który ułatwia rozprowadzenie farby. Dokładnych informacji o składnikach farby należy szukać na opakowaniach. Są tam wzmianki o barwnikach, stabilizatorach, środkach opóźniających lub przyspieszających schnięcie. Sprawdźmy jakie rodzaje farb są na rynku, jakie mają właściwości i zastosowanie. Farby dzielimy na wodne i rozpuszczalnikowe.

farby łazienka farby kuchnia
Farby wodne

  • Farby emulsyjne/dyspersyjne to farby wodne, powszechnie stosowane do malowania wnętrz. Łatwo się rozprowadzają i szybko schną, nie wydzielając szkodliwych dla zdrowia substancji. Emitują  parę wodną, dzięki czemu ściana oddycha. Farby te są niepalne, trwałe, odporne na ścieranie i wilgoć. Można je zmywać  wodą z dodatkiem środków czyszczących. Po zakończeniu malowania zapach farb wodnych utrzymuje się średnio od dwóch do kilku dni. Wśród farb emulsyjnych  występuje podział ze względu na rodzaj spoiwa.
  • Spoiwem farby winylowych jest polichlorek winylu. Pomalowane nimi powierzchnie można zmywać, ale przy intensywnym szorowaniu farba zmywa się. Dlatego nie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na częste zabrudzenia. Farba słabo przepuszcza parę wodną. Można ją stosować na cegłę, płytę gipsowo-kartonową, drewno i tynk.
  • Żywica akrylowa stanowi spoiwo trwałych farb akrylowych. Pomalowana nimi ściana "oddycha " i lepiej przepuszcza parę wodną niż winylowa. Powierzchnie pomalowane farbami akrylowymi  można często zmywać. Farby te są odporne na czynniki chemiczne. Trzeba pamiętać, że połysk akryli odkrywa wszystkie nierówności pomalowanej powierzchni. Farby te kryją tynk, cegłę, drewno, beton oraz tapety papierowe, winylowe i z włókna szklanego. Dostępne są również w wersji odpornej na grzyby oraz bakterie.
  • Farba lateksowa zawiera kauczuk. Te farby bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka). Można nimi malować nowe powierzchnie, a także już wcześniej malowane podłoża. Dobrze kryją płytę wiórową, płytę gipsowo – kartonową, MDF, beton, cegłę, tynk i drewno. W zależności od rodzaju, farba lateksowa tworzy bardzo estetyczne, gładkie i  jednolite  powłoki matowe lub z połyskiem. Ma  krótki czas schnięcia – od 0,5 - 2 godz. Jest odporna na działanie promieni słonecznych. Wadą tej farby jest jej wysoka cena.
  • Rzadziej stosuje się farby klejowe. Spoiwem  tych farb są różne rodzaje klejów rozpuszczalnych w wodzie. Wprawdzie powierzchnia nimi pomalowana jest trwała i odporna na ścieranie, ale trudno ją  oczyścić w przypadku zabrudzenia. Farby klejowe nie nadają się do pomieszczeń, w których występuje wysoka wilgotność powietrza, gdyż wchłaniają one wilgoć z otoczenia, na ścianach może więc pojawić się pleśń.

Producenci polecają często farby akrylowo – lateksowe i winylowo – akrylowe:

  • Farby akrylowo – lateksowe zawierają lateks, który wpływa na elastyczną konsystencję farby, i akryl nadający farbie twardość. Farba ta  nie przepuszcza pary wodnej, jest wodoszczelna. Dlatego też nadaje się do pomieszczeń , gdzie występuje duża wilgotność (łazienki, kuchnie). Zdaje egzamin w pomieszczeniach, których ściany są szczególnie narażone na uszkodzenia (przedpokoje i korytarze).
  • Farby winylowo – lateksowe nie przepuszczają pary wodnej. Tworzą gładką powierzchnię, dobrze ją kryją. Łatwo je zmywać bez ryzyka uszkodzenia powłoki farby. Do zastosowania na cegłę, płytę gipsowo – kartonową, tynk, drewno i beton.farby łazienka

Farby rozpuszczalnikowe są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego należy malować nimi balkony, tarasy, okna. W pomieszczeniach, stosuje się je np.: przy odnowieniu powierzchni  żeliwnych kaloryferów. Farby te rozcieńcza się rozpuszczalnikami. Za względu na swój skład są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Nie stosuje się ich do malowania  powierzchni mieszkalnych wewnątrz budynku. Można je zastąpić innymi farbami również trwałymi, mniej szkodliwymi dla zdrowia. Farby rozpuszczalnikowe dzielimy na alkidowe: ftalowe i olejne oraz farby  rozpuszczalnikowe silikonowe.

  • Farby  alkidowe zwane ftalowymi zazwyczaj stosuje się do malowania elementów metalowych oraz do stolarki drzwiowej i okiennej.  Wysychają po okresie 2-12 godz. Nie przepuszczają pary wodnej. Twarda powłoka farb ftalowych jest odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, na wszelkie uderzenia,  pleśnie i grzyby, a także łatwa w utrzymaniu w czystości.
  • Farby alkidowe olejne stosuje się do malowania mebli, gdyż tworzą twardą i odporną na uderzenia powłokę. Farby olejne nie przepuszczają wody.
  • Farby silikonowe są również trwałe, jak wszystkie farby rozpuszczalnikowe. Ich powłoka jest odporna na wodę, więc sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych.

Odrębną grupą  tworzą farby  ze specjalnym zastosowaniem. Na rynku są dostępne farby chroniące powierzchnię przed wilgocią i pleśnią. Inne przeznaczone są do pokrycia plam  i zacieków. Producenci oferują także farby dla alergików bez substancji, które mogą uczulać. Opakowania tego typu farb powinny być odpowiednio oznakowane, co świadczyłoby o tym, że produkt spełnia wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Rodzime produkty są opatrzone Znakiem Ekologicznym lub posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergicznego.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Roca, Gamrat, Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także