Jaką farbę do ścian?

Jaką farbę do ścian?

Okres remontów w pełni. Wiele osób staje przed dylematem, jaki kolor ścian wybrać i jaką farbę, by efekt był satysfakcjonujący?
 
Pomalowanie ścian to najszybszy sposób na odświeżenie wnętrza lub nadanie mu całkiem innego charakteru, jeśli zmiana kolorystyki jest diametralna. Nie wymaga to wielkiego nakładu pracy,
a efekt może zaskoczyć. Możemy postawić na stonowane, mało ryzykowne barwy np. beż i do takiego koloru ścian dobrać odpowiednie dodatki na czele z meblami. Bardziej odważni mogą śmiało zaryzykować i postawić na intensywne neonowe barwy lub czerwień. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych.

kolor ścian w salonie
 
W pierwszej kolejności zwykle poszukujemy koloru i znajdując odpowiedni, dokonujemy zakupu. Istotny jest jednak również rodzaj farby. W sklepach znajdziemy farby wodne, olejne, lateksowe, lateksowo-akrylowe, emulsyjne winylowe, emulsyjne akrylowe. Warto zapoznać się z tymi rodzajami wcześniej, by dobrać optymalny rodzaj do danego wnętrza. W łazience np. warto zastosować farby lateksowo – akrylowe, które nie przepuszczają wody. Coraz częściej zwracamy uwagę na producenta  i on staje się głównym kryterium wyboru.
 
Raport przygotowany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl pokazuje, że stawiamy na różnych producentów, ale istnieje pewne grono, które preferujemy. Wśród farb białych zdecydowanym liderem jest marka Śnieżka, którą wybierało 26,31% internautów. W poszukiwaniach farb kolorowych najczęściej zwracano uwagę na farby Dekoral i Dulux. Śnieżka za to ponownie była najchętniej wybierana, kiedy szukaliśmy farby zewnętrznej i olejnej. W przypadku farb do drewna
i metalu pierwsze miejsce z niewielką przewagą zdobył Dekoral.

kolor we wnętrzu
 
Producent przy wyborze farby ma znaczenie o tyle, że często dana marka przekłada się na jakość. Nie jest regułą, że farby mniej znanych firm są gorsze, ale z pewnością kupując jedną i drugą, dostrzeżemy różnicę. Mając jednak na uwadze efekt finalny i przede wszystkim trwałość, warto postawić na farby sprawdzonych i cenionych producentów, które zdobyły już zaufanie niejednej osoby. Z pewnością zdobędą również nasze.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Skąpiec

Zdjęcia: Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także