Jak zadbać o drewnianą elewację na wiosnę

0
Konserwacja drewnianej elewacji
Drewniane elementy na elewacji wyglądają efektownie, ale trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Drewniana elewacja wymaga wiosną kilku zabiegów. Podpowiadamy, jak o nią zadbać, żeby była ładna i trwała.

Drewno chętnie stosujemy do wykończenia elewacji domu – całej lub jej wybranych fragmentów. To drugie rozwiązanie jest częściej wybierane. Jednak, żeby drewno na elewacji wyglądało dobrze i było trwałe, musimy o nie odpowiednio zadbać. Wiosna to szczególnie dobry czas na porządki, tym bardziej, że zimowe warunki nie są specjalnie korzystne dla drewna. Podpowiadamy, jak krok po kroku zająć się drewnem na elewacji.

Czyszczenie elewacji drewnianej

Wiosenną konserwację elewacji drewnianej powinniśmy zacząć od jej dokładnego oczyszczenia (to zresztą dotyczy wszystkich fasad, bez względu na rodzaj wykończenia).

Do oczyszczenia elewacji z kurzu i różnych innych zanieczyszczeń przyda się myjka ciśnieniowa. Ale wystarczy też wąż ogrodowy z odpowiednio mocnym ciśnieniem wody.

Elewację warto myć, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 5ºC i oczywiście nie ma opadów. Pamiętajmy, że po umyciu elewacja musi dokładnie wyschnąć, co może potrwać nawet kilka dni.

Sprawdź: Jak wybrać myjkę ciśnieniową do prac w domu i ogrodzie i ile za nią zapłacimy

Mech i grzyby na drewnianej elewacji

Może się zdarzyć, że na deskach elewacyjnych pojawi się mech, glony lub grzyby. Na ich obecność szczególnie są narażone fasady północne, zacienione i znajdujące się w pobliżu zbiorników wodnych. Ale zawsze warto dokładnie obejrzeć elewację pod kątem ich występowania, bo mech czy grzyby na mniejszą skalę mogą się pojawić niemal wszędzie.

Jeśli zauważymy na drewnie elewacyjnym jakieś wykwity – trzeba je usunąć, np. drucianą szczotką lub szpachelką. Następnie podłoże trzeba przeszlifować i zabezpieczyć preparatem grzybobójczym lub ograniczającym rozwój mchu (zwróćmy uwagę, żeby preparaty były przeznaczone do drewna).

Renowacja drewna na elewacji

Kiedy elewacja jest już czysta i sucha po myciu możemy dokładnie ocenić jej stan. Drewna elewacyjnego nie trzeba malować co roku (szczególnie jeśli wybraliśmy dobre preparaty i odpowiednio je nałożyliśmy). Jednak co kilka lat może być potrzebne malowanie.

Na początek dokładnie oglądamy elewację. Jeśli jest spłowiała, zszarzała, albo powłoka malarska łuszczy się – czas na dalsze prace. Przed kolejnym malowaniem elewacji drewnianej trzeba usunąć zniszczone resztki poprzedniej powłoki (szczególnie łuszczące się) i przeszlifować jej powierzchnię.

Podpowiadamy też: Jak się pozbyć mchu z dachu

Malowanie drewnianej elewacji – o czym pamiętać

Do malowania elewacji warto wybrać preparat, który zapewni kompleksową ochronę drewna: przed promieniowaniem słonecznym, wodą i korozją biologiczną. Pamiętajmy jednak, że powinno się zastosować najpierw impregnat i osobno – preparat dekoracyjno-ochronny. Wybierajmy preparaty tego samego producenta - wtedy mamy pewność, że nie zajdzie między nimi niepożądana reakcja, za to stworzą trwałą i estetyczną powłokę. Zawsze też przestrzegajmy zaleceń producenta, w szczególności dotyczących czasu schnięcia preparatu, czy liczby warstw, które trzeba nanieść.

Impregnat do drewna wnika w głąb podłoża i zapewnia ochronę przed grzybami, sinizną i owadami (sprawdźmy, czy wybrany produkt ma takie działanie). Wzmacnia drewno, a jednocześnie zmniejsza jego chłonność, co zarówno poprawia odporność na wodę, jak i sprawia, że zużyjemy mniej preparatu dekoracyjno-ochronnego do malowania elewacji.

Jako preparat dekoracyjno-ochronny do malowania drewnianej elewacji dobrze się sprawdzi lakierobejca. Lakierobejce podkreślają rysunek drewna, a jednocześnie nadają mu kolor (mogą być też bezbarwne). Tworzą powlokę odporną na warunki atmosferyczne i są trwałe.

Jeśli jednej wiosny porządnie zajmiemy się elewacją drewnianą (łącznie z malowaniem), to przez kolejne lata będziemy mogli poprzestać tylko na jej okresowym myciu.

Oceń artykuł
4,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: FFiL Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także