Problem myszy podgryzających od spodu warstwę styropianu dotyka niejednego właściciela domu, położonego poza miastem. Wbrew pozorom zdarza się również w dzielnicach willowych i osiedlach leżących w sąsiedztwie parków w dużych miastach. Myszy dają się we znaki zwłaszcza jesienią, kiedy szukają ciepłego miejsca na zimę.
Kiedy gryzonie uszkadzają izolację domu
Teoretycznie, przy prawidłowo wykonanym ociepleniu gryzonie nie powinny mieć szansy przebicia się przez zewnętrzną warstwę elewacji. W praktyce drobne błędy wykonawcze, nagminnie popełniane przez firmy budowlane i fachowców, powodują, że myszy potrafią wygryźć sobie nory w ciepłym i zacisznym styropianie ocieplającym ściany. Dziury w izolacji powodują tymczasem poważne szkody w budynku. Pomijając straty ciepła, odkryte mury łatwo chłoną wilgoć, zwłaszcza podczas opadów, gdy woda w naturalny sposób kumuluje się w okolicy fundamentów.
Zatem, jeśli zauważymy drobne fragmenty styropianu leżące w bezpośrednim sąsiedztwie ściany domu, a pod ociepleniem stwierdzimy obecność otworów, z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że do ścian "dobrały się" myszy. To powinno oznaczać natychmiastową wojnę i jak najszybsze zabezpieczenie dolnej części ocieplenia przed niepożądanymi lokatorami.
Przeczytaj też: Jakie szkodniki mogą uszkodzić dach i jak z nimi walczyć
Jak zabezpieczyć ocieplenie domu przed gryzoniami
Prawidłowo wykonany spód ocieplenia domu zabezpiecza izolację przed inwazją gryzoni. Warto zatem zwrócić uwagę na sposób wykonywania tej części izolacji już podczas prac. Najniższa płyta styropianu powinna być oparta na listwie cokołowej lub, jeśli listwy nie ma, dokładnie zabezpieczona zbrojeniem - siatką zatopioną w zaprawie klejącej.
Ważne jest, by w zabezpieczeniu nie było żadnych przerw, gdyż wcześniej, czy później gryzonie szukające schronienia na zimę znajdą miejsce, w którym mogą wydrążyć norę. W praktyce najczęstszą przyczyną kłopotów z myszami są właśnie przerwy zostawione w zbrojeniu.
Jeśli doszło do inwazji, przede wszystkim trzeba wyprosić uciążliwych lokatorów z warstwy ocieplenia, stosując wszelkie konwencjonalne metody walki z gryzoniami. Aby przystąpić do naprawy i zabezpieczania izolacji, przede wszystkim trzeba upewnić się, że żadna mysz nie została wewnątrz warstwy styropianu. Wprawdzie po prawidłowo przeprowadzonych pracach nie wydostanie się już z pułapki, jednak zanim przestanie dewastować warstwę ociepleniową miną jeszcze co najmniej dwie doby. W tym czasie zdąży narobić kolejnych szkód. Pomijając nieprzyjemny zapach. Ponadto każdy organizm rozkładający się w ścianie może stać się źródłem zakażenia.
W skrajnych przypadkach trzeba zdemontować dolną warstwę płyt, by sprawdzić jak dalece posunięte są szkody. Dalszy sposób postępowania zależy od rozległości zniszczeń.
Jak naprawić i zabezpieczyć ocieplenie zniszczone przez myszy
Jeśli szkody są rozległe najłatwiej będzie zdemontować uszkodzone płyty i wymienić je na nowe, tym razem dbając o odpowiednie wykonanie zbrojenia siatką. Jeśli zniszczenia nie są tak duże, by zaistniała konieczność demontażu płyt, trzeba założyć listwę cokołową, bądź zastosować specjalną siatkę zabezpieczającą przed gryzoniami.
Sprawdź: Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu domu styropianem
Siatki dostępne są na rynku najczęściej jako zabezpieczenia do kratek wentylacyjnych, drzwiowych, okiennych itp., jednak można również dostać siatkę z rolki służącą do zabezpieczania styropianu. Kupienie materiału sprawia sporo trudności, bowiem nie jest to produkt powszechnego użytku, ale warto go poszukać, gdyż specjalnie profilowana siatka jest najpewniejszym sposobem zabezpieczenia izolacji
Jeśli nie uda się kupić siatki przeciwko gryzoniom, można zastosować zwyczajną siatkę metalową o gęstych oczkach. Najodpowiedniejsza będzie siatka o oczku 10 na 6 lub 15 na 5 mm i grubości 0,5 mm - oznaczenia handlowe tych siatek to - odpowiednio - moduł N 20 i N 14. Można stosować siatki stalowe lub aluminiowe. Do wykonywania zabezpieczeń przed gryzoniami szczególnie polecane są jednak siatki aluminiowe ze względu na ich elastyczność i łatwość formowania.
Montaż siatki przeciw gryzoniom
Siatka powinna obejmować najniższą płytę styropianową co najmniej od dołu i od strony stycznej ze ścianą budynku. Idealnie, jeśli zabezpieczenie obejmie również zewnętrzną ściankę warstwy izolacyjnej w przypadku, gdy nie ma listwy cokołowej. Jeżeli ocieplenie wychodzi z poziomu fundamentów, siatka powinna obejmować obszar 40 cm powyżej i co najmniej 30 cm poniżej gruntu od zewnętrznej strony izolacji.
Prawidłowo wykonać zabezpieczenie można naturalnie jedynie podczas montażu systemu ocieplenia, bądź w wypadku naprawy całej dolnej warstwy płyt. W innych sytuacjach montaż siatki, z konieczności, musi zostać ograniczony do dolnej powierzchni płyty. Wówczas siatkę koniecznie trzeba zamontować tak, by ściśle przylegała do ściany, na której mocowany jest styropian, co uniemożliwi szkodnikom przedostanie się pod warstwę ocieplenia.
Przeczytaj też: Siatka przeciw kretom - sposób na zabezpieczenie trawnika przed kretami
W tym celu warto, szlifierką kątową, podszlifować mur pod najniższą płytą na głębokość ok. 2 cm i wpuścić zabezpieczenie w szczelinę. Alternatywną metodą jest zagięcie siatki w dół pod kątem prostym i zamocowanie do ściany. Tak wykonaną warstwę zabezpieczającą trzeba zakryć tynkiem lub zamaskować ceramiką ozdobną.
Tomasz_Brzeczkowski
Czas skończyć z tym obłędem przyklejania izolacji termicznej od zewnątrz!
Enerbau
Najtańszym rozwiązaniem jest przygarnąć kota albo nawet dwa. Kiciuś przegoni myszy, a jak w domu będzie zimno, pomimo izolacji, to jeszcze będzie się można z kiciusiem nawzajem ogrzać.
http://static.e-aranzacje.pl/gallery/3939/0_24689ecfe9211d9fb8e5db7ff764cc64f9548227.jpg
Enerbau
Więcej o "zaletach" zewnęrznych izolacji w wątku vt/36015/0/przemilczana-prawda-o-zewnetrznej-izolacji
Ps. Kiciuś, który był na usuniętym zdjęciu w poście powyżej, już żeruje na myszach i innych gryzoniach.
Ponieważ ma pełne łapy roboty, to prędko się znowu nie pojawi
Kamil
Walczyłem kiedyś z myszami w domu i bez profesjonalnej pomocy sie nie obeszło. Wtedy z pomocą przyszli mi ludzie z www.ddduslugi.pl Teraz mam to już za sobą
ZPH Galant
Witam, według mnie najlepszym sposobem izolacji jest izolacja wewnętrzna. Z pewnością ma dużo więcej zalet od izolacji zewnętrznej, oraz nie ma kłopotów z szkodnikami. Jeśli chodzi już o zabezpieczenie zewnętrzne, to uważam, że siatka będzie najlepszym skutecznym rozwiązaniem.
------------------------------------------
http://www.zphgalant.pl/
Arinue
Ścianę? Tutaj nie ma się co bawić. Zakładasz sobie instalację elektryczną, która w 100 % chroni twój dom przed kunami itp. Ja się na to zdecydowałem i nie żałuję. Jeżeli chcesz kontakt do wykonawców to tutaj reszta info http://rmax.com.pl/
Arinue
Też jestem zwolennikiem takich instalacji jak robi firma rmax. Wiadomo, że to nie kosztuje kilku złotych ale mamy spokój na wieczność. Kuny potrafią ogromne szkody wyrządzić także dzięki tej instalacji możemy w sumie sporo zaoszczędzić
waszyngtona
Nie wiecie czy firma ddd poradzi sobie z myszami które zbudowały gniazdko w ścianie właśnie?
budowa876
Odkąd mam system ociepleń Carbon od Caparolu nie ma takiego problemu. Wszystko jest tak dobrze zrobione, że nie mam się czego obawiać. Dodatkowo system posiada technologię samooczyszczania i jest odporny na gradobicie.
Daniel4321
Od wielu lat zaopatruję się w preparaty i inne środki, które pozwalają mi na walkę z gryzoniami. Dzięki Centrum Usług Sanitarnych "Centrus" mam pod dostatkiem środków, pozwalających mi na walkę z tym nieznośnym kłopotem. W szczególności polecam środki do deratyzacji!
karokier
Siatka przeciwko gryzoniom albo faktycznie iść na hardkora i wybrać... brak izolacji To jest jak najbardziej wykonalne rozwiązanie, tylko trzeba dopłacić do materiału konstrukcyjnego. Tego typu materiałem jest np. Porotherm T. Wełna mineralna jest tu wewnątrz pustaka, więc żaden gryzoń się tam nie dostanie
NorbertD1
Jak budynek jest ocieplony i zaciągnięty klejem oraz strukturą gryzonie nie powinny mieć dostępu. Oczywiście jak jest to dobrze zrobione. Ale jak się pojawiają tego typu problemy to trzeba szybko działać, aby nie narobiły więcej szkód. Najłatwiejszym rozwiązaniem są trutki, można użyć coś takiego w formie płynu czyli toxan, albo pasty muribrom. Tylko jak są inne zwierzęta warto taką trutkę umieścić w karmniku deratyzacyjnym.
arkanoid
Żeby uniknąć szkód wyrządzonych przez gryzonie należy zatrudnić odpowiednich fachowców, a nie partaczy i patrzeć im na ręce. Oczywiście nie każdy musi wiedzieć jak poprawnie powinno kłaść się styropian i pilnowanie budowlańców może nic nie dać. Dlatego też warto zajrzeć na stronę Styropian.men gdzie dokładnie jest opisane jak powinien wyglądać poprawny prces układania styropianu.