Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Przed nami kilka najchłodniejszych miesięcy. Co zrobić, żeby rozpoczęta budowa przetrwała ten okres bezpiecznie i nie zaskoczyła inwestora szkodami powstałymi na skutek działania złych warunków atmosferycznych? Jest kilka podstawowych czynności, które powinno się wykonać przed nadejściem prawdziwej zimy.

prawidłowo zaizolowany i docieplony fundamentFundamenty

Prawidłowa izolacja ścian fundamentowych ma kluczowe znaczenie dla domu. Najlepiej jak budynek przed nastaniem zimy ma już wykonaną hydroizolację i izolację termiczną ścian fundamentowych.
Izolację można zarówno pozostawić jako otwartą lub wykonać wszystko „na gotowo”. Jeśli izolacja pozostanie otwarta, to należy zabezpieczyć ją, odcinając wszystkie możliwe drogi zawilgocenia zaizolowanych elementów budynku.

Ściany

Przerywając prace na zewnątrz budynku na okres zimowy, wielu inwestorów martwi się
o to, jak w trudnych warunkach poradzą sobie ściany bez tynków. Kiedyś cykl budowy nie był tak krótki jak obecnie. Normalnym zjawiskiem było tak zwane sezonowanie, czyli pozostawianie budynków niewykończonych, aby wilgoć technologiczna mogła swobodnie z niego ujść. Ścianom na pewno nie zaszkodzą opady deszczu i śniegu - nawet obfite nie są w stanie w znaczny sposób podnieść ich wilgotności. Ważne jest tylko to, by nie spływała na nie woda z dachu, ponieważ nie wytrzyma tego żaden materiał ścienny.

zabezpieczenie budynkubudowa domu przed zimą

Dach

Najgroźniejsza dla ścian jest woda spływająca z dachu. Najczęściej spadzista powierzchnia dachu
i intensywne opady powodują, że ściekająca z niego woda ma siłę mocnego potoku. Ważne jest zamontowanie orynnowania i rur spustowych tak, aby skutecznie odprowadzały wodę opadową.

budynek dobrze zabepzieczony na zimę

Otwory okienne i drzwiowe

Jeśli nie wstawiliśmy stolarki, trzeba zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe za pomocą desek, folii lub ułożonych na sucho materiałów ściennych (cegły, bloczki, pustaki). Jeśli decydujemy się na wstawienie okien, to należy zostawić je przez zimę w pozycji rozszczelnionej. Pozostawienie szczelin lub tzw. „mikrouchyłów” pozwoli na wentylację budynku.

Wnętrze budynku

Zimą korzystnym jest utrzymanie wewnątrz budynku kilkunastostopniowej temperatury, która umożliwi kontynuację powolnego wysychania budynku z wilgoci technologicznej. Dlatego też będąc na etapie stanu surowego zamkniętego warto okres zimowy wykorzystać na prowadzenie robót wewnętrznych (ściany działowe, instalacje, okładziny).

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Solbet

Polecamy Ci również

Zobacz także